Ana Sayfa Yazarlar Semra Sevinç Sürdürülebilir markalara doğru

Sürdürülebilir markalara doğru

Tüketici değişiyor… Bugünün tüketicisi markalar ile yeni ilişkiler kuruyor. Satın aldığı ürünler, seçtiği satış alanları ve sevdiği markaları belirler iken artık geçtiğimiz yıllara göre daha farklı kriterler ile karar veriyorlar.

Markalardan kendileri için daha iyi bir dünya yaratmasını bekliyorlar. Markaların bu beklentilere uygun hareket etmeleri gelecek iş planları ve karlılıkları için en önemli araçlar.
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bugünün tüketicisi alışverişe gittiğinde daha fazla yeşili düşünerek hareket ediyorlar ve şirketler de daha sürdürülebilir yaklaşımlar ile buna cevap veriyorlar.

Geçmiş yıllarda farklı ülkelerde farklı kurumların yaptığı araştırmalara baktığımızda bu değişim ve dönüşümün rakamsal verilerini de görüyorsunuz. Türkiye de de durum hiç farklı değil. Perakende sektöründe AVM’lerin, market ve mağazaların rakipler arasında fark yaratmaları, operasyonel giderleri azaltmaları, itibarlarını arttırmaları, tercih edilmeleri ve müşterilerine daha da yakınlaşmaları için artık geçtiğimiz yıllardan daha farklı iş modelleri ve uygulamalara geçmeleri kaçınılmaz olmaya başladı. Bu dönüşüm içinde en önemli yollardan biri de perakende satış alanlarının sertifikalandırılması oluyor. Diğer bir deyiş ile peraknde de artık sertifika dönemi başladı. Bu sertifikalar gıda sektöründe iyi tarım uygulamalarının sertifikalandırılması ile öne çıkmakta.
Perakende satış alanlarının sürdürülebilir gelecek için çevresel etkilerini azaltan, operasyonel giderlerini azaltarak karlılıklarını arttıran ve tüketici beklentilerini karşılayan performansları artık Türkiye de de sertifikalandırılıyor. Sürdürülebilirlik Akademisi dünyanın lider belgelendirme şirketi Bureu Veritas işbirliği ile “Yeşil Dostu Sertifikası”nı hayata geçirdi. Önümüzdeki günlerde sertifikalı AVM, market ve mağazalar ülkemizde de var olmaya başlayacaktır. Sertifikanın markalar kazandırdıkları oldukça fazla; azalan giderler, artan kar, artan müşteri bunlardan bir kaçı. İşte tüm bu nedenler dünyanın pek çok ülkesinde sertifikalı mağaza, market ve AVM sayısını her geçen gün arttırıyor. Türkiye’nin ilk sertifikası olan “Yeşil Dostu Sertifikası”nın hayırlı olmasını diliyorum. Umarım en kısa sürede sertifikalı AVM’leri, marketleri ve mağazaları görmeye başlayacağız.

2015 yılında markalar neler ile karşılaştı?
2015 yılı markalar için giderek artan fedakarlık yılı olarak geçti. Tüketiciler markalardan gerçek, yapıcı ve markalar için acı verici olabilecek fedakarlıklar istiyorlar.
2015 yılında da markalar tüketici bağlılığını sağlamak ve beklentileri karşılamak için gerçekten çok büyük ve önemli adımlar attı.

Hangi markalar neler yaptı?
Sizler ile paylaşmak istediğim ilk örnek Amerika’nın en büyük eczane/sağlık zinciri olan CVS den. Bilindiği gibi CVS Amerika’nın en büyük eczane zinciri. CVS Eylül 2014’te tüm mağazalarından sigara ve tütün ile ilgili ürün satışını yasakladı. Bu yasak ile CVS için yıllık 2 milyar dolarlık bir satıştan fedakarlık yapmak demekti… Sağlık sektöründe yer alan bir kurum olarak sigara ve tütün ürünleri satmanın kurum hedefi ile çatışacağını açıklayarak sosyal medyada sigarayı bırakma ile ilgili bir kampanyaya başladı. Ayrıca marka kurumsal kimliğini de CVS Health olarak değiştirdi. Amerika Başkanı Barack Obama CVS’nin yaptığı uygulamaları takdir ettiğini duyurdu. Kurumsal itibar için önemli bir kazanım.
Perakende sektöründe son yıllarda fedakarlık yapan markalarından biri de da İngiliz süpermarket devi Tesco oldu. Tesco yaptığı açıklama ile artık tüm Tesco mağazalarında kasa yanlarında yer alan şeker ve şekerli yiyeceklerin kaldırılacağını ve müşterilerine daha sağlıklı seçenekleri konusunda yardımcı olacağını duyurdu. İngiltere’de yapılan araştırma şekerli gıdaların kasaların yanından kaldırılmasının tüketicilerin yüzde 65’inin daha sağlıklı yaşam konusunda kendilerini motive ettiğini gösterdi.
Perakende dünyasına baktığımızda bu örnekleri arttırabiliriz. Ama daha da önemlisi 2016 yılında bu şekilde karar alan, uygulamalar yapan perakende şirketlerinin sayısının artacağı gerçeği. Bakalım 2016 yılında neler olacak?
2016 yılında da sürdürülebilir markalar ile yenilenmiş bir dünyada yaşamak dileği ile…

ssevinc@surakademi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz