Ana Sayfa Gündem La Senza, Türkiye’den çıkıyor

La Senza, Türkiye’den çıkıyor

Türkiye’deki temsilciliğini Park Bravo’nun yaptığı, Kanadalı iç giyim markası La Senza, Türkiye’den çıkıyor. Park Bravo, ithalata gelen ek vergiler ve kur artışları nedeniyle marka ile yollarını ayırma kararı aldı.

Türkiye’deki temsilciliğini Park Bravo’nun yaptığı La Senza, Türkiye’den çıkıyor. Habitat, Industrie Denim ve Promod gibi markaların ardından La Senza’nın da Türkiye’den çekilme kararının arkasında, “İthalata gelen ek vergiler ve yüksek kur maliyeti” bulunuyor. 2005 yılında Park Bravo’nun temsilciliğini aldığı Kanadalı iç giyim markası La Senza, Türkiye’den çekilme kararı aldı.

Yabancı markalar, ithalata getirilen ek vergi ve kur artışları nedeniyle çıkmaza girdi. Habitat, Industrie Denim ve Promod gibi markaların ardından Türkiye’den çıkma kararını son olarak Park Bravo bünyesinde Türkiye’deki faaliyetlerini sürdüren La Senza verdi. 2005 yılında Park Bravo’nun Türkiye’ye getirdiği marka, 10 yıl sonra kur ve vergilere yenik düştü. 10 yılın lsonunda toplamda 23 mağazaya ulaşan La Senza, İzmir Bornova’daki son mağazanın da kepeklerini kapatmaya hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre, Park Bravo’ya bu kararı aldıran etken maliyet artışı. Ek verginin maliyeti idare edilmeye çalışılırken dolar kurunun yükselmesi ürünü pahalılaştırdı. Döviz cinsi mağaza kiraları da işin içine eklenince kâr edemeyen marka ile yollar ayrıldı.

İç giyimin Zara’sı

İç giyimin Zara’sı olarak bilinen La Senza’nın Kanada sınırları içinde 326, dışında ise 341 mağazası bulunuyor. 1990’da kurulan La Senza, 2006’da 628 milyon dolara ABD’li Limited Brands’e satıldı. Victoria’s Secret, Pink, Bath&Body Works ve Henri Bendel markalarının da sahibi olan şirket, 2014’te 11.5 milyar dolarlık satışa ulaşan bir dev. Türkiye’de Victoria’s Secret ve Bath&Body Works ile faaliyette olan şirketin La Senza’ya yeni bir distribütör bulup bulmayacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz