Ana Sayfa Marka-Mağaza Penti’den ‘aile içi şiddetine son’

Penti’den ‘aile içi şiddetine son’

Penti, ‘Aile İçi Şiddete Son’ projesiyle, Türkiye’de kadına yönelik şiddete dur diyor ve farkındalığı artırmayı amaçlıyor.

Penti’nin son yıllarda Türkiye’de kadına yönelik artan şiddet olaylarına dur demek ve bu sorunla ilgili farkındalığı artırmak amacıyla her yıl düzenlediği ‘Aile İçi Şiddete Son’ kampanyasının bir yenisi daha hayata geçti. Geçtiğimiz yıllarda, her biri kendi alanında popüler 8 ünlü isimle bir araya gelerek çorap tasarlayan Penti, bu çoraplardan elde ettiği geliri şiddete maruz kadınların psikolog ve hukuksal yardım alabileceği “Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı”na bağışlamıştı. Ses getiren kampanya, duyarlı birçok kişiyi harekete geçirmiş ve kampanyaya destek vermesini sağlamıştı.

Penti bu yıl da ‘Aile İçi Şiddete Son’ dedi ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne özel olarak, Fulya Can’ın tasarladığı ‘mandala’ desenli çantaları satışa sundu. Penti’nin bu seneki ünlü yüzü Atile’nin de gönüllü olarak destek verdiği proje için tasarlanan çantaların satışından elde edilecek gelir, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu tarafından işletilen “Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı”na bağışlanacak.

Penti, şiddete karşı duruşunu ‘Turuncu Vitrin’ ile de destekledi. Birleşmiş Milletler’in şiddete karşı ‘turuncu’ farkındalık çağrısına 25 Kasım günü turuncuya boyadığı vitrinleriyle eşlik eden Penti, #ŞiddeteDurDe hashtag’iyle de sosyal medyada farkındalık sağlıyor.

Penti’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, çalışanlarının yüzde 98’inin kadın olduğunu belirterek; “Marka olarak kadına değer veren, kadının güçlenmesini hedefleyen bir markayız. Penti’nin Kurumsal Sosyal Sorumluluk stratejisinin odağında kadın ve kadınların sorunları vardır. Kadının gerek ekonomik, gerek toplumsal ve sosyal alanda güçlenmesine destek olacak çeşitli sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bunlardan biri de “Aile İçi Şiddete Son” projemiz. Amacımız; Türkiye’de kadına yönelik artan şiddet olaylarına dur demek ve bu sorunla ilgili farkındalığı artırmak. 2007 yılından beri, Penti mağazalarında bu projeye yönelik özel olarak tasarlanan ürünlerimizi satışa sunuyor ve gelirini Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na bağışlıyoruz” diyor.

atiyeAtiye’den tam destek

Penti’nin bu yıl ki reklam yüzü Atiye projeye tam destek vererek; “Şiddetin her türüne özellikle de kadına ve çocuğa yönelik şiddete karşı olmam ve bu konuda oldukça duyarlı olmam nedeniyle projeye gönüllü olarak destek verdim” diyor ve şunları ekliyor: “Kadına, çocuğa yönelik şiddetle mücadele ederek üstümüze düşen görevi yerine getirmeliyiz. Bu tür projelerin daha da artırılarak hayata geçirilmesi ve bireysel olarak bu tür kampanyalara destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Cesaret, özgürlük ve bilgelik

Penti Tasarım Direktörü Ayşin Bicioğlu, mandala deseninin insanların hayatlarında dileklerinin ve arzularının gerçekleşmesi için yaptıkları manyetik çekim gücü olduğuna inanılan şekil olduğunu belirtiyor. Mandala desenleriyle farkındalık yaratmak isteyen Penti, kadının toplumsal ve sosyal hayattaki arzuladığımız duruşundan yola çıkarak ‘Cesaret’, ‘Özgürlük’ ve ‘Bilgelik’ diyor ve üç farklı tasarımla karşımıza çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz