Ana Sayfa Gündem ATRAX kapılarını açıyor

ATRAX kapılarını açıyor

Dünyanın önde gelen eğlence tesisi yatırımcılarını, oyun ve ekipman üreticilerini, etkinlik organizatörü firmalarını, turistik işletme sahiplerini, belediye, AVM yöneticilerini ve mimarları buluşturan Eğlence-Aktivite, Park-Rekreasyon Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı – ATRAX 2015, 3-5 Aralık tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açıyor.

Katılımcılara uluslararası boyutta yeni iş bağlantıları kurma fırsatı sunan ATRAX, geçen yıl üçüncü kez düzenlenmesine rağmen toplam 30 ülkeden 195 katılımcı firmayı İstanbul’da ağırlayarak sektörde önemli bir etki yarattı. Katılımcılara uluslararası boyutta yeni iş bağlantıları kurma fırsatı sunan ATRAX Fuarı’nı 8 bin 650 sektör profesyoneli ziyaret etti. Bu yıl iki salon ve fuaye ile birlikte 3 bölümden oluşan ATRAX 2015’de yerli yaklaşık 200 sektör profesyoneli yer alacak.

Rekor ziyaretçi hedefi

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün “Alım Heyeti” programı dahilinde sektörün tüm katılımcı ve ziyaretçi profiline yönelik ticari müşavirlikler aracılığıyla alım heyeti programı da yurt dışından yoğun ilgi görüyor. Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Rusya, Ukrayna, Ürdün, Saudi Arabistan, İran, Irak, Cezayir, Fas, Nijerya, Güney Afrika, Tunus ve Kenya ülkelerinden ticari müşavirlikler aracılığıyla alım heyeti programı gerçekleştirilecek. Aynı zamanda “Türk Dünyası Belediyeler Birliği” tarafından desteklenen ATRAX’da bu yıl Türki cumhuriyetlerde ve Balkanlarda yapılan duyurular sayesinde daha fazla sayıda profesyonel ziyaretçi yer alacak.

B2B randevu sistemi

Tema Park, Eğlence Parkları Sahipleri ve İşletmecilerinden; Kamu Kurum ve Kuruluşlarına, İnşaat Firmalarından; Peyzaj Mimarlarına kadar geniş bir ticari hedef kitlesine sahip olan fuar, bu yıl iş fırsatlarını maksimum düzeye taşımak, katılımcılar ve alıcılar için verimli bir iş platformu oluşturmak adına B2B online sistem başvuruları ve randevu sistemini başlattı. B2B Online Sistem’i kullanarak ziyaretçiler görüşmek istedikleri katılımcıları filtreleyip, tercih edilen bir zaman dilimi için görüşme talebi gönderebilecekler. Sistem, ziyaretçilerin fuar öncesi ilgi alanlarını oluşturan firmalardan randevu alarak, görüşme takvimlerini planlamalarını ve daha çok kişi ile görüşmelerini bu sayede de fuardan daha fazla verim alabilmelerini sağlayacak.

“Endüstri dev bir sektöre dönüşüyor”

Türkiye’de eğlence ve rekreasyon endüstrisinin öncelikle dünya standartlarına ulaşmasını ve Türkiye’nin dünyada örnek teşkil edecek projelere ev sahipliği yaparak bu büyük endüstriye yön verir konuma gelmesini sağlamak amacıyla Polin Waterparks ve Vialand sponsorluğunda bu yıl “Atraksiyon Ve Rekreasyon Endüstrisi Dev Bir Sektöre Dönüşüyor” başlıklı bir panel düzenlenecek. Eğlence ve rekreasyon endüstrisinin ürün ve hizmet sunduğu geniş yelpazede bütünsel olarak değerlendirilmesini sağlamak amacıyla üretici, devlet, akademik kurumlar, dernek, birlik, turizm acentaları, ürün ve hizmet alıcıları (belediye, AVM, otel gibi) panel kapsamında bir araya gelecek. Panel çerçevesinde Eğlence ve Rekreasyon alanlarının önemi, sektörün şu anki durum analizi, geleceği, beklenti ve ihtiyaçları, dünya standartlarına ulaşması için yapılması gerekenler konunun uzmanları tarafından paylaşılacak. Bu kapsamda düzenlenecek olan ve başkanlığını TESDER (Türkiye Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği) Başkanı Fırat Kasapoğlu’nun yapacağı, “Türkiye’de Eğlence Sektörü Analizi” başlıklı oturumda, Balo Yönetim Kurulu Başkanı Levent Baloğlu; ‘Sektörün Türkiye’deki Geçmişi, Bugünü ve Geleceğini’, Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan; ‘Türkiye’de Eğlence Endüstrisi Kavramı, Kapsamı’nı, İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu; ‘Eğlence, Eğitim ve Gelişim Açısından Sosyal Yaşam Projeleri ve Tematik Kanallarını’ ve Anadolu Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Rekreasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kerem Yıldırım Şimşek ‘Sektörde Nitelikli İstihdam İhtiyacının Karşılanmasını’ dinleyicileriyle paylaşacaklar.

Eğlence alanlarının önemi

atrax-fuarCarrefourSA ve Koçtaş’ın desteğiyle, KMD (Kategori Mağazacılığı Derneği) tarafından düzenlenecek olan oturumun moderatörlüğünü CarrefourSA Yatırım Direktörü Onur Ehliz üstlenirken, oturumun diğer konuşmacıları AG Event kurucu ortağı Ali Gürak, Smart Play Eğlence Hizmetleri kurucusu Hüseyin Mutuş ve Galleria AVM Genel Müdürü Kemal Arslan olacak. Oturumda, alışveriş merkezlerindeki eğlence etkinliklerinin düzenlenirken nelere dikkat edildiği, hedef kitleye göre değişen içeriklerin nasıl hazırlandığı, mekanların nasıl planlandığı ve yönetildiği görüşülecek. Ayrıca özellikle çocuklara yönelik bu alanlarda eğlendirerek yeni şeyler öğretmenin, yani Edutainment kavramının önemine değinilecek. Eğlence alanlarının planlanmasındaki ve etkinlik yönetimindeki yeni trendlerin ne yönde olduğu katılımcılarla paylaşılacak.

“Şehir Hayatında Eğlence Ve Rekreasyon Alanlarının Önemi” başlığı altında değerlendirilecek olan oturumun başkanlığını REKÇAD (Rekreasyon Çalışmaları ve Araştırmaları Derneği) Başkanı Doç. Dr. Bülent Gürbüz gerçekleştirecek. Fuarın 2.günü gerçekleştirilecek olan oturumda Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Cemer Kent Ekipmanları Genel Müdürü Fuat Eroğlu ve Rekreasyon Bilimi Uzmanı Yrd Doç. Dr. Ümit Kesim Türkiye’deki rekreasyon çalışmalarını değerlendirecekler.
“Eğlence – Etkinlik – Turizm İlişkisi”nin değerlendirileceği oturumda da; Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in oturum başkanlığında; Vispo Travel Seyahat Acentası Sahibi ve Araştırmacı Emre Gezgin; ‘Tematik Parklar ve Turizme Global Etkisi’ni, TESDER (Türkiye Etkinlik ve Eğlence Sektörü Derneği) Başkanı Fırat Kasapoğlu; ‘Eğlence Sektöründe Kültür Endüstrisinin Önemi’ni, Polin Waterpark Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Şöhret Pakis; ‘Waterparkların Turizm Tesislerine Kattığı Değer ve Dünyadaki Son Trendler’ini ve PAYD (Profesyonel Animasyon Yöneticileri Derneği) Başkanı Murat Gencer; ‘Animasyon Faaliyetlerinin Otellere Katkıları’nı değerlendirecekler.

Shining Star Awards sahiplerini bulucak

Fuar kapsamında; Türkiye eğlence ve rekreasyon sektörünün enlerini belirleyen ilk ve tek yarışması “Shining Star Awards 2015 – Eğlence Ödülleri” de düzenlenecek. Shining Star Awards başvuruları eğlence ve rekreasyon sektöründen büyük ilgi gördü. Önemli bir ihtiyaca dönüşen eğlence ve rekreasyon alanlarına yönelik farkındalık ve gündem oluşturarak sektörün daha nitelikli ürün ve hizmetler sunmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen Shining Star Awards Eğlence Ödülleri yarışması, Türkiye’nin öne çıkan eğlence ve rekreasyon alanlarını değerlendiriyor. Her yıl sektör profesyonelleri ve takipçileri tarafından yoğun ilgi gören yarışmaya bu yıl 11 kategoride 93 aday başvuruda bulundu. 4 Aralık 2015 Cuma günü Wov Otel’de “TM Event Management”ın etkinlik sponsorluğunda düzenlenecek olan ATRAX Gala gecesinde gerçekleşecek ödül töreninde kategorilerin birincileri açıklanacak. Gala Gecesinde canlı müzik ve sürpriz gösteriler de tüm katılanlara eğlenceli saatler yaşatacak. En Başarılı Temalı Açık Alan Eğlence Merkezi, En Başarılı Temalı Kapalı Alan Eğlence Merkezi, En Başarılı Otel Eğlence Alanı, En Başarılı AVM Eğlence Alanı, En Başarılı Belediye Parkı, En Başarılı Müze ve Ören Yeri, Yıldızlı Proje, En Başarılı Yeni Ürün, En Başarılı Festival, En Başarılı Etkinlik, Yılın Girişimcisi, Fuarın Yıldız Standı ve Fuarın Yıldız Ürünü başlıkları altında 13 kategoride değerlendirilecek olan yarışmanın kazananları uzman ve tarafsız jüri üyeleri tarafından tek tek değerlendirilecek.

Önemli bir ihtiyaca dönüşen eğlence ve rekreasyon alanlarına yönelik farkındalık ve gündem oluşturarak sektörün daha nitelikli ürün ve hizmetler sunmasına katkı sağlamak amacıyla düzenlenmeye başlayan Shining Star Awards Eğlence Ödülleri yarışması, Türkiye’nin öne çıkan yapı ve alanlarını değerlendiriyor. Her yıl sektör profesyonelleri ve takipçileri tarafından yoğun ilgi gören yarışmanın sonuçları 4 Aralık 2015 Cuma günü ATRAX Fuarı Gala Gecesi’nde görkemli bir tören ile açıklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz