Ana Sayfa İNDEKS Alkaş Türk markalarının Mapic başarısı

Türk markalarının Mapic başarısı

18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında Fransa Cannes’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük perakende ve gayrimenkul fuarı Mapic’e ilgi büyüktü. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Türkiye’nin bir kez daha yıldızlaştığı Mapic’te özellikle uluslararası yatırımcıların, Turkish Brands standındaki 14 markaya ilgisini vurguladı. Aközer, Turkish Brands standında yer alan 14 markanın 915’in üzerinde B2B görüşme yaptığını belirtti.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı ve 18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında Fransa Cannes’da gerçekleştirilen dünyanın en büyük uluslararası perakende – gayrimenkul fuarı Mapic, uluslararası katılımcılardan beklenen ilgiyi görürken, Türkiye’den katılım gösteren 90 firmayla temsil edilen Türkiye, fuarın yıldız isimleri arasında yer aldı. Mapic 2015’te özellikle 14 markanın tek çatı altında yer aldığı Turkish Brands standı; uluslararası yatırımcılardan yoğun ilgi gördü. Diğer yandan, 74 ülkeden 470 yeni marka ve 2 bin yöneticinin katıldığı Mapic 2015, 8 bin temsilciye ev sahipliği yaptı.

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in açıklamaları, Fransa’da yaşanan üzücü olaylara rağmen Mapic 2015’in tahmin edildiği gibi uluslararası kuruluşların yoğun ilgisiyle geçtiğini gösteriyor. Mapic 2015’in katılımcı ülkeler ve kuruluşlar açısından son derece başarılı bir fuar olduğunu ifade eden Aközer, Türkiye’ye gösterilen yoğun ilgiye de dikkat çekti. Türkiye’den katılım gösteren 90 firmanın, uluslararası yatırımcılardan gördüğü ilginin altını çizen Aközer, özellikle Turkish Brands standında yer alan 14 firmayı ziyaret eden uluslararası katılımcıların Türk markalarına büyük ilgi gösterdiğini vurguladı. Turkish Brands standında yer alan firmaların global bir marka olma hedefiyle hareket ettiğini belirten Aközer, 14 firmanın uluslararası yatırımcı ve master franchise’larla yaptığı B2B sayısını ise 915 olarak bildirdi. Yapılan bu görüşmelerinin tıpkı Mapic 2014’te olduğu gibi Türk markalarının uluslararası iş bağlantılarını güçlendirmelerinde ve yeni uluslararası iş bağlantıları yaratmalarında çok etkili olacağının altını çizen Aközer, “Gelecekte global bir marka olma kararlılığıyla hareket eden kuruluşlarımız açısından Mapic 2015, son derece verimli çalışmaların yapıldığı bir platform oldu” dedi.

Aközer, Turkish Brands çatısı altındaki 14 Türk firmasının özellikle Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, Portekiz, Ukrayna, Polonya, Fas ve İsviçreli AVM yatırımcıları ve master franchise’lardan büyük ilgi gördüğünü vurguladı.
Öte yandan, Türkiye’den Mapic’e 90 firma katıldı. Mapic 2014’te ilk kez kurulan Turkish Brands standında firma sayısı 8 iken, bu yıl firma sayısı 14’e ulaştı. Turkish Brands çatısı altında katılım gösteren firma ve kuruluşlar Birleşmiş Markalar Derneği ve Ankara Ticaret Odası’nın katılımıyla Avva, Chakra, Collezione, Damat Tween, Faik Sönmez, Hatem Saykı, Karaca Porselen, Kiğılı, Mavi, Mudo, Penti ve So CHIC gibi isimlerinden oluştu. Ayrıca, Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ, Tarık Ediz ve Vadistanbul firmaları da Mapic 2015’e stant ile katılan isimler arasında yer aldı.

AYD’nin uluslararası yemeğine büyük ilgi

mapic-fuarMapic 2015’te Türkiye, uluslararası etkisi büyük olan etkinliklerle de temsil edildi. Bunlardan biri, 18 Kasım 2015 akşamı Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) ev sahipliğinde Aerium ve Multi sponsorluğunda artık geleneksel hale gelen akşam yemeği oldu. Majestic Otel’de düzenlenen Turkey Investors Networking Dinner isimli buluşmaya hem Türkiye’nin hem de dünyanın uluslararası perakende devleri ve yatırımcıları katıldı. Yemekte 100’ü aşkın uluslararası yabancı yatırımcı olmak üzere toplamda 200 kişi buluştu. AYD’nin akşam yemeğinde Türkiye’de yatırımı olan yabancı yatırımcılar, “Türkiye’ye yatırıma gelin kazanacaksınız” çağrısında bulundular.

AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün açılış konuşmasını yaptığı akşam yemeğinde Türkiye’de yatırımı olan ve hali hazırda yatırımları süren yabancı firma temsilcileri de söz alarak Türkiye’ye yatırımın avantajlarına dikkat çektiler. Türkiye’ye yaptıkları yatırımlardan son derece memnun olduklarını belirten yabancı firma temsilcileri, Türkiye’nin hızlı büyümesi ve ekonomik gelişme rakamlarının da altını çizerek, Türkiye’ye yatırım davetinde bulundular.

Türk perakendeciler uluslararası yatırımcıya Türkiye’yi anlattı

Diğer yandan, Mapic 2015’te düzenlenen iki panelle gözler bir kez daha Türkiye’ye ve Türk markalarına çevrildi. 19 Kasım 2015’te düzenlenen “Türkiye Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güçlü” ve “Türkiye Ekonomisinin Gizli Gücü Ortaya Çıkıyor” isimli oturumlarla Türkiye perakende sektörünün sesi uluslararası katılımcıya duyuruldu. AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün moderatörlüğünde gerçekleşen “Türkiye Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güçlü” isimli oturumda Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Zorlu Yatırım Genel Müdürü Didem Aydın ve uluslararası pazarda gözünü Türkiye’ye çevirmiş Imax Başkan Yardımcısı Dolci Giovanni konuşmacı olarak yer aldı.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo’nun moderatörlüğünü üstlendiği “Türkiye Ekonomisinin Gizli Gücü Ortaya Çıkıyor” isimli oturumda ise BMD Başkan Yardımcısı ve Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz, ECE Project Managament Direktörü Klaus Striebich ve Deloitte Turkey Perakende Başkanı Özgür Yalta konuşmacı olarak yer aldı. Oturumda panelistler, Türkiye’deki yabancı perakende yatırımları, Türk perakende markalarının yurtiçi ve yurtdışı büyümesini konuştular.

Diğer yandan, Mapic Türkiye Kataloğu, 2 gün boyunca tüm uluslararası katılımcılara dağıtıldı. Türk perakende markalarının ve gayrimenkul firmalarının tanıtıldığı kataloğa, yabancı katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz