Ana Sayfa Gündem 19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali ekimde başlıyor

19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali ekimde başlıyor

İstanbul’un en köklü festivallerinden Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, bu yıl 19’uncu kez sanatseverlerle buluşacak. 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival kapsamında AVM’lerde de çeşitli etkinlikler düzenlenecek. AVMDergi.com da festivalin sektörel iletişim sponsorları arasında yerini aldı.

Dünyanın en renkli ve başarılı kukla oyunlarını her yıl İstanbul’da bir araya getiren, İstanbul’un en köklü festivallerinden 19. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, 15-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü ünlü kukla sanatçılarının gösteriler sunacağı festivalin sektörel iletişim sponsorluğunu bu yıl Ajans Press, AVMDergi.com, Kultursanatturizm.com, Tourismlifeinturkey.com ile Klass Magazin ve Quality of Magazin üstlendi.

Festivale; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, Macaristan, Singapur, Yunanistan ve Türkiye’den yaklaşık 20 ekip katılacak. Tüm yaş gruplarına hitap eden gösterilerin sahneleneceği Festival’de el kuklası, animasyon, gölge kuklası, gezici oyunlar, ipli kukla, maskeler, bunraku gibi pek çok farklı kukla tekniği seyircilere görsel şölen yaşatacak.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festivalin Sanat Yönetmenliğini İstanbul Karagöz Kukla Vakfı Başkanı Cengiz Özek, kurumsal proje yönetimi ve yapılanmasını da BEZE Group üstleniyor. UNESCO Kültürel Miras Taşıyıcısı ve Festival Genel Sanat Yönetmeni Cengiz Özek, “1997’den beri dünyanın en önemli kukla sanatçılarını ve oyunlarını İstanbul’a getiriyoruz. Bir önceki yılların başarılarına bakarak her yıl heyecanımız daha da artıyor. Bu yılki festivalimizde daha fazla mekan, daha renkli oyunlar, daha fazla seyirci olacak. İstanbulluları ve İstanbul’u ziyarete gelenleri kukla sanatı ile bir festival havasında buluşturacağız” dedi.

Festival’in Proje Ortağı Beze Group Kurucu ve Başkanı Bengü Bilik de “Uluslararası İstanbul Kukla Festivali, organize edildiği 1997 yılından bu yana kesintisiz devam ederek Türkiye’nin en köklü uluslararası festivalleri arasında proje yönetiminde gerçek bir sürdürülebilirlik örneği olarak yer alıyor. 19. festival kadar 2017’de 20. festival için de bugünden çalışmalara başladık. 19. Uluslararası Kukla Festival’ine tüm İstanbulluları bekliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz