Ana Sayfa Yiyecek-İçecek Türk Kahvesi Vakfı kuruluyor

Türk Kahvesi Vakfı kuruluyor

Forte Blend kurucusu, iş insanı Hakan Aydın, Türk Kahvesi’nin Osmanlı’dan bugüne kadar ulaşan; kokusu, lezzeti ve sunumunu bir kültür simgesi olarak yaşatmak ve anlatmak için ‘Türk Kahvesi Vakfı’ kuruyor.

Türkiye, kişi başına düşen yıllık kahve tüketimindeki artış ve gelişen kültürüyle dikkat çekiyor. Türk kahvesinin genel kahve tüketimi içindeki yeri yüzde 70 olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de Türk kahvesi de yerini korumaya devam ederken, Forte Blend kahve firmasının kurucusu iş insanı Hakan Aydın, Osmanlı’dan günümüze geleneğinin kaybolmaması ve yaşatılması için Türk Kahvesi etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. İstanbul Lale Vakfı’nda düzenlediği son etkinliğinde kahve tutkunlarını bir araya getiren Hakan Aydın, dünyanın sayılı geleneksel tatları arasında yerini alan Türk Kahvesi değerini yükseltmek ve tüm dünyaya yaşatmak için Türk Kahvesi Vakfı kuracağını açıkladı.

Hakan Aydın yapmış olduğu açıklamada, “Türk Kahvesi tarihimizin her satırında, hatıralarda, hikayelerde ve yabancı seyyahların anlatılarında bizi dünyaya anlatıyor, tanıtıyor. Bu değerler uzun bir zaman sürecinde birikimler sonucu ortaya çıkıyor. Avrupalılar kahveyi “Türk içeceği” olarak adlandırıyor. Yüzyıllardır mutlu eden ve keyif veren bir içecek olma özelliği ile yaygın olarak tüketilen Türk Kahvesi’nin dünyadaki kimliğini daha da güçlendirmek bu alanda son zamanlarda kahve içiminde öne çıkmak isteyen ülkelere karşı “Türk Kahve Vakfı’nı kurmaya karar verdik. Bunun yanında İstanbul’da açacağımız “Kahve Müzesiyle” Osmanlıdan günümüze kahve yapımında ve sunumunda kullanılan eşyaları, fotoğrafları, hatırları, kitapları, kahve çeşitlerini özellikle de Saray Mutfağından kalan antika değerinde eşyaları bu müzemizde toplayıp sergileyeceğiz” dedi.

Forte Blend, Türkiye’de kendi alanında en güçlü marka olma hedefinin yanı sıra, global arenada markalar ile rekabet eden bir Türk markası olma vizyonunu taşıyor ve ‘Harem’ markasıyla Türk Kahvesini dünyaya tanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz