Ana Sayfa Gündem Sportive, hedef büyüttü

Sportive, hedef büyüttü

Sportive, aktif spor pazarını büyüterek liderliğini sürdürmeyi hedefliyor. Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur, Türkiye’de 21 kentte 38 mağaza ve yaklaşık 30 bin metrekare satış alanına sahip olduklarını ve 2016 yıl sonu ciro hedeflerinin 175.2 milyon TL olduğunu belirtti.

Türkiye’de 21 kentte 38 mağaza ve 29 bin 715 metrekare satış alanıyla yılda 11 milyon müşteriye ulaşan Sportive’in Genel Müdürü Zeynep Selgur, düzenlenen basın toplantısında Türkiye’de spor perakendesi ve Sportive’in sektördeki konumu ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur, “Spor tüm dünyada her geçen gün yükselen bir trend haline geldi. Bunun bir çok farklı sebebi var; insanların kendine, sağlığına, görünümüne daha çok özen göstermesi, sağlıklı yaşamın öneminin anlaşılması, yaş algısının değişmesi, rol modellerin arasında sporcuların da yer alması bunlardan birkaçı. Sporun öneminin daha büyük bir ciddiyetle anlaşılması dünyada spor perakendesinde ciddi bir çıkış yaşanmasını da beraberinde getirdi. Türkiye de bu farkındalığa kavuştu ve ülkemizde de bu anlamda ciddi bir pazar oluştu” dedi.

zeynep-selgur
Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur

2012 yılında Türkiye’de spor perakendesindeki görünen açık nedeniyle Sportive’in yatırımlara başladığına dikkat çeken Selgur, her yıl yükselen bir grafik yakaladıklarını belirtti. 2013 yılından bu yana metrekarede yüzde 54 oranında büyüme gerçekleştirdiklerini anlatan Zeynep Selgur, “2015 yılında hizmete giren 14 yeni mağaza ile toplam mağaza sayısı 38 oldu. Ciroda da 2013 yılından bu yana yüzde 45 oranında büyüme yakalayarak 157,3 milyon TL’ye ulaştı. 2016 yılsonu ciro hedefimiz 175,2 milyon TL. Şu an Sportive olarak metrekare bazında ve mağaza sayısında, spor perakendesinde Türkiye’nin 1 numaralı çok markalı şirketiyiz. Tamamen yerel sermaye ile kurulan Sportive, aynı zamanda Türkiye’de hizmet verdiği 21 şehir ile en yaygın çok markalı spor mağazacılığı yapan marka olma unvanına da sahip” diye konuştu. Sporun tüm dünyadaki en demokratik alan olmasının bu büyümedeki hızı tetiklediği dile getiren Selgur, “ Hazır giyim sektöründeki halka açık dünya devleri ile spor dünyasının en önemli markalarının cirosu ve piyasa değeri arasındaki ciddi fark da bunun bir kanıtı” ifadesini kullandı.

Spor perakendeciliği sadece tasarım değil teknolojiyle de buluştuğunu anlatan Zeynep Selgur, “Bu da beraberinde ciddi bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Hem yatırım boyutu hem de Ar-Ge süreci spor perakendesini hazır giyimden ayırıyor ve sektörü sadece önemli oyuncuların yer alabileceği bir alan haline getiriyor” dedi.

Tercihler, çok markaları spor mağazalarından yana

Kadınların henüz erkekler kadar spor yapmadığına değinen Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur, sözlerini şöyle sürdürdü:
Dünyada spor perakendesindeki tüketici alışkanlıklarını incelediğimiz zaman elde ettiğimiz verilerde erkeklerin bu alanda daha aktif olduğunu görüyoruz. Kadınlar henüz erkekler kadar spor yapmıyor. Ancak tüm veriler aktif sporun hem kadın hem de erkekler tarafından daha da çok benimseneceği ve sektörün çok daha hızlı büyüyeceği yönünde. Spor perakendesini hazır giyimden ayıran bir diğer faktör ise tüketicilerin spor ürünleri alırken tercihlerini tek markalı mağazalardan değil, çok markalı spor mağazalarından yana kullanmaları. Tüm ürünleri bir arada görmeyi ve denemeyi tercih ediyorlar.”

105 spor markası Sportive mağazalarında

Marka ve ürün gamını her geçen gün artırmaya, dünyaca ünlü pek çok spor markasını müşterilerine sunmaya devam ettiklerini belirten Selgur, şu an aralarında Türkiye distribütörlüğünü de yürüttükleri sektörün en önemli markalarından Head, O’Neill, Mammut, Everlast ve Arena ile beraber toplam 105 spor markasına Sportive mağazalarında yer verdiklerine dikkat çekti. Sportive Genel Müdürü Zeynep Selgur, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sportive sadece mağazacılık veya e-ticaret alanlarında değil, ürün tedariki ve toptan satış konusunda da hizmet veren, 360 derece bir spor markası olarak konumlanıyor. Spor federasyonları, belediyeler, eğitim kurumları, kurumsal şirketler ve spor kulüplerine ürün tedariği yapıyoruz. Ayrıca Türkiye’deki birçok farklı spor mağazasına toptan ürün satışı yapıyoruz. Bu anlamda da Türkiye’de spora 360 derece dokunan ve kapsayan tek şirketiz.”

Sportive ve Türkiye spor perakendeciliği üzerine notlarspor-giyim-pazari

• Türkiye’de 21 kentte 38 mağaza ve 29 bin 715 metrekare satış alanıyla yılda 11,6 milyon müşteriye ulaşan Sportive, ülkenin en yaygın ve çok markalı spor perakendecisi ve tedarikçisi olarak öne çıkıyor.

• Son 2 yılda yüzde 45’lik büyüme gerçekleştiren ve 2015’i 157,3 milyon TL ciro ile kapatan Sportive’in 2016 hedefi 175.2 milyon TL ciro yakalamak.

• Sportive, 2015 yılında hizmete giren 14 yeni mağazasıyla son 2 yılda metrekare bazında yüzde 54’lük büyüme gerçekleştirdi. 2016 yılı sonunda ise 42 mağaza ve 32.828 metrekarelik satış alanına ulaşmayı hedefliyor.

• Perakendenin en demokratik alanı olan spora 360 derece dokunan ve kapsayan Sportive, sadece bir perakende markası değil. Mağazacılık ve e-ticaretin yanı sıra birçok farklı kurum ve şirketle çalışan Sportive, Türkiye’de belediyeler ve spor federasyonlarının yanı sıra 220 adet kurumsal şirket, 315 adet spor kulübü, 210 adet okul ve 270 adet mağazaya toptan satış ve ürün tedarikinde bulunuyor.

• Sportive, İstanbul’da 14, Antalya’da 4, Ankara’da ise 2 mağazasıyla hizmet veren Sportive ayrıca Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Aydın, Muğla, Konya, Eskişehir, Bolu, Yozgat, Çorum, Hatay, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Giresun, Trabzon, Rize ve Van’da bulunan mağazalarının yanı sıra Sportive.com.tr adresli e-ticaret sitesiyle toplam 11,6 milyon kişiye ulaşıyor.

• Türkiye’nin en geniş spor marka gamını sunan e-ticaret sitesi Sportive.com.tr’de aralarında dünyaca ünlü markaların da yer aldığı toplam 105 markaya ait binlerce ürün bulunuyor.

• Yıllık 4,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Sportive.com.tr’nin 2016 ciro hedefi 7 milyon TL.

• Batılı ülkelerde yüzde 75 aktif spor, yüzde 25 lifestyle ürünler satılırken, Türkiye’de yüzde 65 lifestyle, yüzde 35 aktif spor ürünleri satılıyor. Sportive’in satışları ise yüzde 65 aktif spor, yüzde 35 lifestyle ürünle Batılı ülkelere yakın oranda gerçekleşiyor. Aktif sporun çift haneli olarak büyüdüğü Türkiye’de Sportive bu alanın liderliğini üstleniyor.

• Sporun tüm dünyadaki en demokratik alan olmasının bu büyümedeki hızı da tetiklediği çok açık. Hazır giyim sektöründeki halka açık dünya devleri ile spor dünyasının en önemli markalarının cirosu ve piyasa değeri arasındaki ciddi fark da bunun bir kanıtı.

• Spor perakendeciliği sadece tasarım değil teknolojiyle de buluşuyor. Bu da beraberinde ciddi bir Ar-Ge çalışması gerektiriyor. Hem yatırım boyutu hem de Ar-Ge süreci spor perakendesini hazır giyimden ayırıyor ve sektörü sadece önemli oyuncuların yer alabileceği bir alan haline getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz