Ana Sayfa Gündem Perakendecilerden güven mesajı

Perakendecilerden güven mesajı

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, AYD Başkanı Hulusi Belgü ve BMD Başkanı Sami Kariyo, darbe girişimine karşı ekonomiye güven mesajı verdi.

Darbe girişiminin ertesi gününde mağazalarını açarak Türkiye ekonomisine güvenini sürdüren perakende sektöründe, yatırımcı ve mağaza sahiplerinin herhangi bir tereddüt yaşamadığı bildirildi.

“Ziyaretçi sayıları, hafta içi normale döner”

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü Türkiye’nin son bir yıldır ciddi problemlerle boğuştuğunu, son yaşanan darbe girişiminin bunların en büyüğü olduğunu ifade ederek, bu olayın son olması temennisinde bulundu.

Belgü, geçen yıl ile kıyaslandığında AVM cirolarında enflasyon düzeyinde artış olduğunu, yaşanan tüm olaylara rağmen AVM cirolarında düşüş yaşanmadığını belirterek, “Ciroların daha yukarılara çıkmamasındaki neden turist sayısındaki düşüş… İsrail ve Rusya ile ilişkilerin olumlu seyretmesi ve darbe girişiminden sonra normalleşme ile turist sayısındaki artış, AVM cirolarını yükseltecektir” dedi.

Türkiye’nin çok dinamik bir ülke olduğuna işaret eden Belgü, turist gelmediği zaman iç tüketimin onun yerini aldığını, dolayısıyla ciroların ve ziyaretçi sayısının belli bir seviyenin altına inmediğini bildirdi.

Belgü, “AVM’lerdeki ziyaretçi sayıları cumartesi günü yüzde 65 düşerken, bu rakam pazar günü yüzde 15’e indi. Hafta içi normale döneceğini düşünüyoruz. Eskiden basit olaylar bile ekonomiyi ciddi şekilde etkiliyordu. Türk ekonomisi şu anda eskisi gibi kırılgan değil. Çok daha güçlü. Türkiye, sermayesi olan bir ülke. Önceleri borçlanarak büyüyordu. Türk ekonomisi eskisi gibi kolay etkilenmiyor. Anlık etkiler orta ve uzun vadede toparlanıyor. AVM yatırımcılarında veya mağaza sahiplerinde herhangi bir tereddüt yok” diye konuştu.

“Tüm Türkiye’deki mağazalarımız açık”

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo ise ülkenin demokrasi tarihine “kara bir leke” olarak eklenen darbe girişimini şiddet ve nefretle kınayarak, halkın oylarıyla seçilmiş meşru iktidarı, demokrasiyi, ekonomiyi ve sosyal yaşamı hedef alan kalkışmanın başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümetin, siyasal partilerin, medyanın ve halkın kararlı duruşu sayesinde karanlık hedefine ulaşamadığını söyledi.

Kariyo, darbecilere karşı tek yürek olan ve ülkeyi karanlık günlere sürüklemek isteyen demokrasi düşmanlarına hak ettikleri dersi veren herkese teşekkür ederken, Türkiye’nin önde gelen 500’ün üzerindeki markasını çatısı altında toplayan BMD’nin her zaman demokrasi, milli irade ve halkın oylarıyla seçilen meşru iktidardan yana olduğunu ve olacağını vurguladı.

Sürecin normalleşmesi ve yeniden normal hayata dönüş için üzerlerine düşen görevin bilincinde olduklarını ifade eden Kariyo, şunları kaydetti:

“Türkiyemizin geçirdiği bu zor günlerde hayatın normal akışına katkıda bulunmak ve güzel ülkemizin tüm bu yaşananları hak etmediğini göstermeyi bir demokrasi ve yurttaşlık görevi olarak değerlendiriyoruz. Bu bilinçle darbe girişiminin hemen ertesi sabahı, asayişin ve koşulların elverdiği ölçüde tüm Türkiye’de mağazalarımızı açtık. Pazar sabahından itibaren ülke genelindeki mağazalarımızla hizmete vermeye ve halkımızla demokrasi nöbetine devam ediyoruz”

“Ekonomimize güveniyoruz”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek de, FETÖ’nün ülkeye ve millete karşı gerçekleştirdiği darbe girişiminin tüm yurttaşları derin üzüntüye sevk eden elim olaylar olduğunu, federasyon olarak, demokrasiye sahip çıkan halkla birlikte bayrağın, vatanın, milletin ve hükümetin yanında olduklarını söyledi.

Altunbilek, bu zor zamanda hayatın normal akışına geçmesine katkıda bulunmak için tüm perakende noktalarının, asayiş ve ulaşımın izin verdiği ölçüde sorunsuz olarak hizmet verdiğini, vermeye devam edeceğini belirterek, “Dün olduğu gibi bugün de ekonomimize güveniyoruz. TL’nin güne değerli başlaması, ekonominin bu menfur olaydan fazla etkilenmediğinin bir göstergesi. Milletimizin bu sıkıntılı günleri de aşarak, süreçten daha da güçlenerek çıkacağına inancımız tam” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz