Ana Sayfa Gündem Migros, Tesco ile hisse devri sözleşmesini imzaladı

Migros, Tesco ile hisse devri sözleşmesini imzaladı

Migros, uluslararası perakendeci Tesco’nun Türkiye’de bulunan AVM ve mağazalarının hisse devri konusunda mutabakata varıldığını açıkladı. Tesco’nun Türkiye’de 21 kentte bulunan 26 AVM ve 168 mağazası Migros bünyesine katılıyor. Böylece Migros, bugüne kadar süpermarket alanındaki yatırımlarını AVM’ye de taşıyor ve Türkiye’de en büyük alışveriş merkezi yatırımcılarından birisi haline geliyor.

Türk perakende sektöründe 62 yıllık deneyimi olan Migros, hız kesmeden sürdürdüğü büyüme yolculuğuna yeni bir kilometre taşı daha ekledi. Geçtiğimiz yıl 257 yeni mağazanın büyük bölümünü, odaklandığı verimlilikten elde ettiği kaynakla açan Migros, iddialı büyüme hedefi çerçevesinde uluslararası perakende zinciri Tesco’nun Türkiye’deki Tesco Kipa Alışveriş Merkezi ve mağazalarını satın alıyor. Tesco’nun Türkiye’de 21 kentte bulunan 26 AVM ve 168 mağazası Migros bünyesine katılıyor. Böylece Migros, bugüne kadar süpermarket alanındaki yatırımlarını AVM’ye de taşıyor ve Türkiye’de en büyük alışveriş merkezi yatırımcılarından birisi haline geliyor.

Migros’un Tesco ile yaptığı hisse devri sözleşmesi ile ilgili konuşan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Migros organik ve inorganik atılımlarıyla sadece kendisi büyümüyor, perakendede büyüme iklimini de canlandırıyor. Anadolu Grubu ve BC Partners ortaklığının uzun dönemli stratejik bakışı ile emin adımlarla yol alıyoruz. Bu anlaşmayla bünyemize 26 AVM de katılacak ve böylece perakendedeki uzmanlığımızı AVM segmenti ile güçlendirmiş olacağız. Müşterilerimizin “İyi Yaşam” hayali bizim iş planımız. Migros gücünü müşterisi ve çalışanından alıyor. Bu anlaşma kadar bizi mutlu eden bir diğer konu ise Migros’un, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan, en fazla kadın ve engelli istihdam eden şirketi olarak ödüllendirilmesidir. Milyonlara hizmet ederken, aynı çatı altında dolaylı istihdamımızla birlikte 32 bin çalışan ile Türkiye’nin aynasıyız. Yeni gelişmeler sonuçlandığında bu rakam 40 bine yaklaşacak” dedi.

Migros ve Tesco, İngiltere kökenli uluslararası büyük perakende kuruluşu Tesco’nun Türkiye’de bulunan mağazalarının, Migros Ticaret A.Ş.’ye hisse devri için anlaşmaya varıldığını kamuoyuna açıkladı. Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited’in Türkiye’de 21 ilde bulunan 26 AVM ve 168 mağazasının Migros Ticaret A.Ş. bünyesine katılması konusunda mutabakata varıldı. Anlaşma, Rekabet Kurulu kararıyla resmiyet kazanacak ve sonrasında hisse devri gerçekleşecek. Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited’in, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.’deki yüzde 95.5 hissesi 302 milyon TL değerle Migros Ticaret A.Ş. tarafından satın alınacak. Nihai satın alma değeri kapanış düzeltmelerine bağlıdır. 2015 mali yılsonu itibariyle Migros’un 9,4 milyar TL cirosu Tesco Kipa’nın ise 2,2 milyar TL cirosu bulunuyor. Migros Ticaret A.Ş. halen yurt içinde 72 ilde 1.454 ve yurtdışı dahil 1.494 mağaza ile müşterilerine ulaşıyor. Migros geçtiğimiz yıl mevcut mağaza portföyüne toplam 257 yeni mağaza ekledi. Yurt içinde 4, yurtdışında 2 olmak üzere toplam 6 Alışveriş Merkezi bulunuyor.

Anadolu Grubu ve BC Partners ortaklığı Migros’un büyüme hamlesini hızlandırıyor
ozgur-Tort
Migros Genel Müdürü Özgür Tort

Son 7 yılda BC Partners’ın ortaklığı ile Migros’un pazar konumunu belirgin şekilde güçlendirdiğini ifade eden Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Migros’un aynı zamanda hem mağaza sayısını hem de satışlarını 2 katından daha fazla artırdığını belirtti. Tort, Anadolu Grubu’nun 2015 yılında BC Partners’ın hisselerinin yarısını satın alması ile birlikte, Migros’un büyüme hamlesini daha da hızlandırdığını ifade etti. Tort, şöyle konuştu: “Migros, son 3 yılda ortalama yüzde 12’nin üzerinde büyüdü. 2015’te ise, bu ortalamanın da üzerine çıkarak yüzde 15,6 gibi bir büyüme rakamı elde etti. Her yıl açtığımız ortalama 200 mağazanın büyük bir bölümünü, verimlilikten elde ettiğimiz kaynakla açıyoruz. Biz daima sürdürülebilir büyüme kavramına odaklıyız”. Bu süreçte satın alma fırsatlarına karşı radarlarının daima açık olduğunu vurgulayan Özgür Tort, “Tesco Kipa anlaşması bu sürecin doğal bir sonucu olarak Anadolu Grubu ve BC Partners tarafından da desteklendi. Migros’un daimi büyüme arzusu hem perakende sektörü hem de Türk iş dünyası için önemli bir referanstır. Şirketimiz organik ve inorganik atılımlarıyla sadece kendisi büyümekle kalmıyor, perakendede büyüme iklimini de canlandırıyor. Migros’un kesintisiz, istikrarlı büyümesi Türkiye’nin perakende sektöründe uzmanlığının da bir göstergesidir” dedi.

“Uzmanlığımız, AVM yatırımcılığı ile güçleniyor”

Özgür Tort, Migros’un büyüme hedefleri doğrultusunda hisse devri sözleşmesi yaptığı Tesco’nun İngiltere’nin ve dünyanın sayılı perakendecilerinden biri olduğunu hatırlattı. “Tesco, global arenada önemli bir perakende deneyimine sahip. Bünyemize yeni katılacak mağazalarla ve çalışanlarla perakendedeki deneyim zenginliğimizi daha da ileri boyuta taşıyacağız. Hizmetimizi daha da güçlendireceğiz” diyen Özgür Tort, anlaşma çerçevesinde Tesco’ya ait olan 26 AVM’nin de Migros bünyesine katılacağına dikkat çekti. Özgür Tort, “Yeni dönemde, 62 yılda perakendede süpermarket aracığıyla elde ettiğimiz deneyim ve uzmanlığımızı AVM yatırımlarına da taşımış olacağız. Bu anlaşma ile Türkiye’nin en büyük Alışveriş Merkezi yatırımcılarından biri haline geleceğiz. Türkiye’nin potansiyeline güvenerek “İyi Gelecek” kavramı ile ilerliyor; yatırım, hizmet, istihdam yaratarak verimlilikle sürdürülebilir büyümeyi sağlıyoruz” dedi. Migros’un yurtiçinde 4, yurt dışında 2 olmak üzere toplam 6 alışveriş merkezi bulunuyor. Tesco’nun Türkiye’deki 26 alışveriş merkezi ile toplam yurtiçi alışveriş merkezi sayısı 30’a yükselecek olan Migros, önemli AVM yatırımcıları arasında yer alacak.

Migros’un Türk tüketicisini yakından tanıyan, beklentilerini önceden görerek daima “ilk”leri sunan marka olduğunu belirten Tort, “Migros önceliği müşterilerinin bakış açısıdır. Onlara en iyi hizmeti sunmak için tüm çalışanlarımızla tek bir vücut halinde hareket eder, aramıza yeni katılması planlanan arkadaşlarla beraber daha da büyük bir takım olmayı önemser, daima istihdamı arttırırız. Bu da bizi deneyim zenginliğiyle sürdürülebilir başarıya götüren en önemli fark alanlarımızdandır” dedi.

Türkiye’de perakendedeki uzmanlığı yaygınlaştırarak ‘İyi Gelecek’ konseptiyle hizmetleri yakınlaştırdıklarını söyleyen Tort, Migros’un müşteriye iyi alışveriş deneyimi yaşatan bir marka olduğunu hatırlattı. Özgür Tort şöyle devam etti: “Migros, ilerleyen teknolojinin de yardımıyla milisaniye hızında tüm alışveriş datasına ulaşabilen, bu sayede yerelden ulusala tüm müşterilerini, özel olarak tasarlanmış fırsat ve kampanyalarla karşılayan, Türkiye’de ‘Tam Bana Göre’ uygulaması ile kişiye özel kampanya yapabilen bir marka. Kampanya döneminde her gün ortalama 9 milyon kişiye ‘Tam Bana Göre’ teklifi sunuyoruz. Müşterilerini yakından tanıması, yerel ve ulusal perakende deneyimi ve teknolojik altyapısı onlara daha da yakınlaşmasını sağlıyor. Aynı teknoloji, bir sistem altyapısı olarak verimliliğin ve çoklu kanal perakendesinin de önemli bir anahtarı konumundadır.”

“Hem toplamda hem kadın çalışan sayısında en fazla istihdam yaratan şirket olmanın gururunu yaşıyoruz ”

Migros’un büyüme, penetrasyon, verimlilik ve alışveriş deneyiminden oluşan dörtlü stratejik hedefi doğrultusunda ilerlemeye devam edeceğini belirten Özgür Tort, sundukları ‘İyi Yaşam’ taahhüdüne dikkat çekerek, “Migros değişen trendleri iyi okuyan, müşterisini dinlemeyi çok önemseyen bir şirket. Bunu da sadece belirli bir kitle için değil, yaygın olarak, Türkiye’nin 72 ilinde yapıyor. Bugünün tüketicisi hem daha fazlasını hem daha iyisini istiyor. Müşteri kendisi ve toplum için daha iyisini hayal ediyor. İşte onların bu hayali, bu isteği bizim iş planımızı oluşturuyor. Organik ve inorganik yollarla büyüme de bu planın kalbinde yer alıyor” dedi. Bu önemli anlaşmayla, Migros Grubu’nun müşterilerine daha zenginleşmiş bir deneyimle daha da yakınlaşacağını belirten Tort, şöyle devam etti: “Hem müşterilerimiz hem onlara hizmet eden aynı çatı altındaki dolaylı istihdamımızla birlikte 32 bin çalışanımız Türkiye’nin aynasıdır. Topluma hizmet ederken, çalışmamızın sonucunun ülkemize değer yaratması bizim 62 yıllık iddiamız. Bizi çok sevindiren ödüllerden birini Mayıs ayında Ankara’da SGK’dan aldık. Migros’un 2015 yılında en çok istihdam sağlayan, en çok engelli istihdam eden ve en çok kadın istihdamı sağlayan şirket olarak ödüllendirildi. Yüzde 40 kadın istihdam oranımız sayesinde sektörde ve endüstriyel dünyada öncülük ediyoruz. Migros’un gerçek değeri çalışma takımı ile 4. kuşaktan 5. kuşağa geçen müşteri güvenidir, attığımız her adımın başarısında belirleyici etken bu bakış açımızla, Türkiye’ye kattığımız değerdir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz