Ana Sayfa Gündem JLL verileri ortaya koydu: 379 AVM, toplam 11.2 milyon metrekare

JLL verileri ortaya koydu: 379 AVM, toplam 11.2 milyon metrekare

JLL, 2016’nın üçüncü çeyrek rakamlarını içeren ‘Türkiye’nin Makroekonomik ve Gayrimenkul Piyasası Verileri’ analizini yayınladı. Analizlere göre 2015 yılı sonunda her bin kişi başına 140 metrekare kiralanabilir alan olarak ölçülen Türkiye’nin perakende yoğunluğu, 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle yükseliş göstererek 142 metrekare düzeyine çıktı.

Ticari gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler sunan JLL Türkiye, perakende ve gayrimenkul sektörüne ışık tutan ‘Türkiye’nin Makraekonomik ve Gayrimenkul Piyasası Verileri’ analizini yayınladı.

İstanbul liderliğini sürdürüyor

JLL’nin üçüncü çeyrek raporuna göre mevcut alışveriş merkezi arzı 379 AVM’de toplam 11,2 milyon metrekareye ulaştı. İstanbul, yüzde 37’lik pay ile mevcut arzın çoğunluğuna ev sahipliği yapıyor.

Çalışmaya göre şu anda 74 alışveriş merkezinde yaklaşık 3,1 milyon metrekare inşaat halinde olan kiralanabilir alan bulunuyor. 2019 yılı sonu itibariyle tamamlanması beklenen arz ile birlikte toplam arzın 14,3 milyon metrekare seviyesine ulaşması bekleniyor.

İstanbul ve Ankara yüksek nüfus ve satın alma gücü sebebiyle en yoğun pazarlar, bin kişi başına düşen toplam kiralanabilir alanları sırasıyla 284 metrekare ve 281 metrekare. Türkiye genelindeki rakamın 142 metrekare olduğu göz önüne alındığında İstanbul ve Ankara perakende yoğunluğu daha iyi anlaşılabilir. Karabük, Bolu, Bursa ve Kocaeli; İstanbul ve Ankara’dan sonra perakende açısından en yoğun şehirler olarak öne çıkıyor.

A sınıfı ofis piyasası gelişimini sürdürüyor

JLL’nin analizinde ofis piyasasına ait rakamlar da yer alıyor. 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle mevcut A sınıfı ofis arzı yaklaşık 4,5 milyon metrekareye ulaşırken, inşaat halindeki ofis arzı 2,5 milyon metrekare olarak hesaplandı. Yapılan çalışmaya göre 2018 sonu itibariyle toplam arzın 7 milyon metrekare seviyesine çıkması bekleniyor.

Analize göre bu yılın ikinci çeyreğinde ofis pazarı birincil kira değeri metrekare başına aylık 43 Dolar seviyesine düştü, üçüncü çeyrekte ise bu rakam sabit kaldı.

Lojistik sektörü kesintisiz büyüyor

Analize göre 2015 yılı sonunda 8,5 milyon metrekare seviyesindeki İstanbul ve Kocaeli alt pazarlarını kapsayan Marmara bölgesindeki toplam lojistik arzı, 2016’nın üçüncü çeyreği itibariyle 8,9 milyon metrekareye ulaştı. 2016 yılı içerisinde lojistik piyasasında yaklaşık 350 bin metrekarelik kiralama işlemi gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte, lojistik pazarındaki genel boşluk oranının yüzde 10 seviyesinde olduğu saptandı.

2016 otel pazarı için zor bir yıl oldu

Otel sektörünün verilerinin de değerlendirildiği analize göre;

“2016 yılı Ocak – Ağustos dönemi sonunda İstanbul’a gelen toplam yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 azalarak 6,27 milyona geriledi. 2016 yılı Ocak – Ağustos dönemi sonunda Uluslararası Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarına gelen toplam yabancı yolcu sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde1 artarak 60,15 milyona ulaştı.

2016 yılı Ocak-Ağustos döneminde; İstanbul ‘Genel Otel Pazarı’ oda doluluk oranı yüzde 29 azalarak yüzde 48’e, ortalama günlük oda fiyatı ise yüzde 23 gerileyerek 95,4 euro oldu. Buna bağlı olarak odabaşına düşen gelir yüzde 45 oranında azalarak 46 Euro seviyelerine indi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz