Ana Sayfa İNDEKS Konyalı Saat Hedef, 2020’de 50 mağaza

Hedef, 2020’de 50 mağaza

1951 yılında “Şen Saat” olarak sektöre başlayan Konyalı Saat, bugün Türkiye’nin 8 farklı kentinde 23 mağazaya sahip. Konyalı Saat Genel Müdürü Talha Esen, hedeflerinin “2020 yılına kadar 50 mağazaya ulaşmak ve Türkiye genelinde dünyanın en önemli İsviçre markalarının satıldığı tek zincir mağazalar ağına sahip, sektörün en önemli dinamiği olmak” diyor.

 

Fulya BAYRAKTAR
Konyalı Saat’in iddiasını dinleyebilir miyiz?
Konyalı Saat misyon olarak müşteri memnuniyetini hedef edinmiştir. Gerek satış öncesi, gerek satış sırasında tüm çalışanların odağı tamamen müşteri memnuniyeti üzerine. Konyalı Saat satış öncesi süreçte, değerli müşterileri için dünya markalarının en yeni koleksiyonlarını vitrinlerinde hazır bulundurur. Satış sonrası hizmetlerde ise daima müşterilerinin yanındadır.

Kaç markanın distribütörlüğünü yapıyorsunuz?
Toplamda 17 markanın distribütörlüğünü sürdürüyoruz. Zenith, Movado, Nacar, Casio, Bulova, Suunto, Swiss Military, Bruno Söhnle, Ferre Milano, Pierre Cardin, Puma, Just Cavalli, Sector, Timberland, Reebok, Harley Davidson, ve Carrera ‘Konyalı Saat Sanayi ve Ticaret AŞ ve ‘Ersa İthalat ve Ticaret AŞ’nin distribütörlüğünde yetkili satış ve teknik servis garantisi altında bulunuyor.

AVM’ler avantajlı

konyali-saat3Şu anda Türkiye genelinde kaç mağazanız bulunuyor?
Konyalı-Ersa Mağazacılık AŞ olarak bugün “Konyalı Saat” adı ile İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, İzmit, Mersin, Trabzon ve Samsun olmak üzere Türkiye’nin 8 farklı şehrinde 23 mağazamız hizmet veriyor.

Mağaza yatırımlarınızı son dönemde AVM’lerden yana kullanıyorsunuz. AVM’leri tercih etmenizin nedenleri nelerdir?
Bildiğiniz gibi genel anlamı ile tüketicinin değişen eğilimi, geleneksel cadde alışverişinden hızla AVM platformlarındaki alışveriş alışkanlıklarına kayıyor. Gerek bireyler gerekse aileler AVM’lerin kendilerine sağladıkları birçok avantajı yaşamak için bu tür bir alışveriş stiline hızla adapte oldular. Potansiyelin AVM’lere kayması, özellikle büyük şehirlerde alışveriş caddelerinin kısıtlı olması ve bu caddelerin maliyetlerinin AVM’lere göre daha yüksek olması, bunun yanında güvenlik, otopark ve mevsimsel iklimlendirme avantajları yatırımlarımızı AVM’lerden yana kullanmamızın başlıca sebeplerinden.

Türk tüketicilerinin saat alışkanlıkları ne yönde? Tüketim eğilimlerini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şu bir gerçek ki; tüm tüketim alışkanlıklarında olduğu gibi moda, saat sektöründe de önemli bir etken. Artık çok küçük bir oran haricinde insanlar dünyanın hiçbir yerinde sadece zamanı öğrenmek için saat almıyorlar. Saat, insanların bir anlamda kendilerini karşısındaki insanlara ifade edebilmek adına kullandıkları bir aksesuar görevi görmeye başladı günümüzde. Tabii ki moda bu konuda başı çekmeye devam ediyor. Genel kanımız; ortalama Türk tüketicisinin iki adet saate sahip olduğu doğrultusunda. Bu saatleri tarz olarak spor ve moda şeklinde ayırabiliriz.

Franchising sistemiyle çalışmayı düşünüyor musun?
Yönetim kurulumuzun yapmış olduğu orta ve uzun vadeli projelerde franchising sistemiyle çalışmak yer alıyor. 2016 yılı içerisinde firmamız bu konuda çalışmalarını başlatmayı planlıyor.

Sanal mağaza hızla büyüyor

konyali-saat1Konyalı Saat, e-ticaret kanalıyla da hizmet veriyor. Ne zaman başladınız bu kanala, beklentilerinizin neresindesiniz?
Konyalı-Ersa Mağazacılık A. her zaman son teknolojiyi kullanıyor, buna bağlı olarak da son 10 yıldır e-ticaret sitesini bir mağaza gözü ile yönetiyor. Son 5 yıldır en hızlı büyüyen mağazamız unvanını başarı ile devam ettirmekte olan internet mağazamız, platformunda her türlü aksiyonu gerçekleştirerek başarılı çalışmalarını hızla sürdürüyor. Yaptığımız teknolojik yatırımlar ile de gelecekte aynı hızla büyüyeceğini düşünüyoruz.

E-ticaret kanalınızın ciroları mağaza cirolarınızın neresinde? Hedeflerinizi de öğrenebilir miyiz?
Fiziki mağaza koşullarının avantajlarına sahip olmamasına rağmen, 23 mağazamız arasında internet mağazamız, her zaman ilk üç arasında yer alıyor. Yaptığımız çalışmalar ile 2016 yılında internet mağazamızın ilk sıraya yerleşeceğini düşünüyoruz.

5 yılda 50 mağaza

2015 yılı sonuna dek açmayı planladığınız mağaza sayısı nedir?
Yılın son aylarına geldiğimiz şu günlerde daha önceden planlamalarını yaptığımız iki mağazamızı daha açarak bu yılı 25 mağaza ile kapatmayı hedefliyoruz.

Konyalı Saat, gelecekte nerede olacak, hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?
2020 yılına kadar 50 mağazaya ulaşmak ve Türkiye genelinde dünyanın en önemli İsviçre markalarının satıldığı tek zincir mağazalar ağına sahip, sektörün en önemli dinamiği olmak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz