Ana Sayfa İNDEKS Flo FLO yatırıma hazırlanıyor

FLO yatırıma hazırlanıyor

2011 yılında başlattığı perakendecilik atağı ile Türkiye genelinde 250 mağazaya ulaşan FLO, yatırımlarını sürdürüyor. Ziylan Grup Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Didem Şavluğ, bu yıl toplam 44 mağaza açtıklarını belirterek, 2015 yılını 8 yeni mağaza daha açarak kapatacaklarını dile getirdi. Yurt dışında büyüme planları içerisinde olduklarını belirten Şavluğ, önümüzdeki dönem yatırımlarını AVMDergi’ye anlattı.

Fulya BAYRAKTAR

“Herkesin Ayakkabıcısı O” sloganı oldukça iddialı… Bu iddianın altında neler yatıyor, neler sunuyorsunuz müşterinize?
FLO olarak her yaşa her tarza hitap ediyoruz. Bu yüzden de kendimize “herkesin ayakkabıcısı” diyoruz. Müşterilerimize, ailenin her ferdine hitap eden, sezonun trendlerini taşıyan geniş koleksiyonumuzu uygun fiyatlarla, Türkiye’nin her yerinden ulaşabilecekleri FLO mağaza ağımızdan ve online alışveriş sitemizden ulaştırıyoruz. Türkiye’nin hemen her yerinden, her zevkten, her gelir grubundan ve her yaştan insanın FLO’da kendine uygun bir çift ayakkabı bulacağını iddia edebiliriz.

FLO, marka ve ürün çeşidi ile göze çarpıyor. Mağazalarınızdaki ürün çeşidi hakkında bilgi alabilir miyiz, kaç marka ile çalışıyorsunuz?
FLO mağazalarımızda 5 binin üzerinde ürün çeşidimiz ve onlarca markamızla tüketicilere ulaşıyoruz.

Ağırlıklı olarak AVM’lerde bulunuyorsunuz. AVM mağazacılığının avantajları neler?
Evet, AVM mağazalarımız daha yoğun çünkü bu alanlarda daha çok alışverişe yönelmiş müşteriler bulunuyor ve diğer markalarla sinerji oluşturuluyor. AVM’ye gelen kişiler, büyük bir oranda alışveriş yapma fikriyle geliyorlar. Öte yandan mevsim şartlarından etkilenmeyen bir ortam oluyor; bu da bizim işimizi, satışların olumsuz etkilenmemesi yönüyle kolaylaştırıyor. Ayrıca AVM yönetimlerinin kurumsal bir yapıda olması da bize kolaylık sağlıyor.

flo-magazaTürkiye genelinde mağaza sayınız kaç oldu?
Şu anda Türkiye genelinde 250’ye yakın mağazamız bulunuyor.

Sanıyorum franchise sistemiyle çalışmaya son verdiniz. Bu konuda bilgi alabilir miyiz sizden?
Şu anda kendi mağazalarımıza yatırım yapıyoruz, franchise planlamamız bulunmuyor.

FLO’nun prensipleri nelerdir? “Olmazsa olmaz”ları…
Biz FLO olarak ‘herkesin’ ayakkabıcısıyız. Bu nedenle mağazalarımızda herkese hitap eden ürünler bulundurmak; modayı, çeşidi, kaliteyi uygun fiyata sunmak bizim için en önemli unsur. Belli periyodlarda düzenli olarak tüketici araştırmaları yapıyoruz. Bu araştırmalarda mevcut ve potansiyel müşterilerimizi dinleyerek onların ihtiyaç ve beğenilerine uygun koleksiyonlar çıkarmaya çalışıyoruz. Alışverişi kolaylaştıran ve keyifli hale getiren bir mağaza atmosferi, geniş ürün yelpazemizi rahatça teşhir edebileceğimiz büyük metrekareli mağazalar, müşteri memnuniyetini ön planda tutan servis anlayışımız da olmazsa olmazlarımız.

Ürün satarken aynı zamanda “hizmet” de satıyorsunuz. Ürün ne kadar kaliteli olsa, müşterinize neler vaat etseniz de, satış personelinizin güler yüzlü olmaması halinde pek bir şeyin önemi kalmıyor. Bu bağlamda, özellikle satış personelinize yönelik eğitim çalışmalarınız bulunuyor mu?
Tabii ki düzenli olarak satış personelimize eğitimler gerçekleştiriyoruz. Ziylan Perakende Akademisi bunun en güzel örneklerinden biri. Bu eğitimlerle onlara hem kariyer imkanı sunuyoruz hem de daha iyi hizmet anlayışı konusunda gelişmelerini sağlıyoruz. Bunun yanı sıra satış personellerimize motivasyonlarını arttırmaya yönelik çalışmalar da yapıyoruz. Bu tür çalışmalar; çalışanlarımızın şirket bağlılığını arttırırken, müşterilerimizin de daha kaliteli, hızlı ve keyifli alışveriş yapmalarına yardımcı oluyor

flo-magaza-yatirimTüketicilerin tercihinde öncelikle ne rol oynuyor? Fiyat mı, moda mı?
Günümüz tüketicisi çok iyi birer  araştırmacı. Tüketicilerin kimi internet üzerinden, kimi ağızdan ağıza kendi networklerini kullanarak doğru ürünü, doğru fiyata, doğru yerde bulmak ve kıyaslama yapmak konusunda çok başarılı. Dolayısıyla aslında tüketicilerin tercihini “modayı uygun fiyata almak” olarak özetleyebiliriz. Müşterilerimize sezon boyunca ulaşılabilir fiyatla, beğendiği modeli alma fırsatı sunuyoruz.

Önümüzdeki dönem operasyonlarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Kısa vadede planlanan yatırımlarınız hangi bölgelerde olacak?
Ziylan mağazacılık olarak, mevcut mağazalarımızın verimliliğini artırırken, yeni mağazalar açmayı hedefliyoruz. Bu yıl FLO, Polaris, Sport in Street olarak yurt genelinde şu ana dek toplam 44 mağaza açtık, yıl sonuna kadar 8 mağaza daha açmayı planlıyoruz. Ayrıca önümüzdeki süreçte yurt dışında da büyüme planlarımız var. Özellikle yakın coğrafya içerisinde markalarımızı büyütmek adına hızlı adımlar atacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz