Ana Sayfa Gündem ‘Eski kalan kaybetmeye mahkum’

‘Eski kalan kaybetmeye mahkum’

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Genel Sekreterliği görevini 7 yıl sürdüren Nihat Sandıkçıoğlu, NSa’yı kurarak AVM sektöründe yol almaya devam ediyor. AVM renovasyon, AVM ve marka konsept projelendirme, uygulama, tesis yönetimi ve yeni teknolojik pazarlama uygulamaları konularında hizmet vereceklerini söyleyen Sandıkçıoğlu, “Yenilenmeyi yakalayamayan, ‘eski’ kalan AVM ve markalar giderek müşteri kaybetmeye ve değerlerini yitirmeye mahkum” diyor. Sandıkçıoğlu, AYD dönemini, NSa’nın kuruluş hikayesini, yeni projelerini ve sektördeki rekabeti AVMDergi için anlattı.

Fulya BAYRAKTAR

Nihat Bey, 7 yıl AYD’nin Genel Sekreterliği görevini sürdürdünüz. Bu 7 yıllık süreci nasıl değerlendiriyorsunuz, neler yaptınız ve bu görev size neler kattı?
AVM ve gayrimenkul sektöründe 1992 yılında başlayan hayatımın son 7 yılında bu görevi üstlendim. Sektördeki herkesi tanıyan ve herkes tarafından tanınan bir kişi olarak bu görev bana teklif edildiğinde ‘tam bana göre bir iş’ demiştim ve 7 yıl boyunca da bu görevi büyük bir sorumlulukla ve daha önemlisi keyif alarak yürüttüm. Tüm iş hayatımda sevgi ve saygının çok paralel gittiğine inanarak hep severek ve sevilerek çalıştım. İnsanlara güvenirsem bana olan güvenin oluşacağına ve artacağına inandım hep. Tüm iş hayatım boyunca hep işin kalbinde oldum, ellerim hep işin üstündeydi, birlikte çalıştığım insanlara bir şeyler öğretmenin yanı sıra onlardan çok şey öğrendiğimi de sanıyorum. Sorumluluk aldım ve tabii ki bildiğim, doğru olduğuna inandığım şekilde işimi yaptım hep. Bu bazen insanların duymak istediklerini söylemeyen birisi konumuna da getirdi beni ama bundan şahsen ve özellikle yüklendiğim işin bir zarar görmediğinden de eminim. İnsan severek çalıştığında, iş ve iş dışı hayatı birbirinin içine çok karışıyor görüşündeyim. İş hayatında oluşan dostluklar ve güven iş ilişkisi bittiğinde de devam ediyorsa, kapılar her zaman açıksa yeni bir hayata başlamak, yeni sorumluluklar üstlenmek, her şeyi bu temeller üzerine inşa etmek daha kolay. Ben bu temelleri oluşturduğuma inanıyorum.

Bu süreçte kırgınlıklarınız, kırdıklarınız oldu mu?
Profesyonellikte kırgınlıklar olmamalı, sadece buna güven azalması veya başarısız ilişki demenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Olmuştur mutlaka ama öğrenebilmek ve dürüst olmak bunların kendime ve iş ortamına zarar vermesini engellemiştir her zaman.

AYD Genel Sekreterliği görevinin hemen ardından iş teklifleri aldığınızı biliyoruz. Kendi projenizi yürütmek istediğiniz için mi önerileri değerlendirmediniz?
Evet, yeni iş teklifleri aldım ama bunca yıl kazanmış olduğum deneyimlerimi, birikmiş insan sermayemi, kendi işim olarak yürütmenin zamanı geldi diye düşünerek bu yolu seçtim. Ben çalışmayı seviyorum, bundan keyif alıyorum ama belki bu yolla kendime ve hobilerime daha fazla zaman ayıracağım diye de ümit ediyorum. En azından şimdilik böyle düşünüyorum.

NSa, Campbell Rigg ve Kinesis İnşaat partnerliği

nihat-sandikcioglu-1Peki, NSa Danışmanlık’ı kurma fikri nasıl doğdu, kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz sizden?
İş hayatım boyunca doğru iş ve çözüm ortakları ile çalışmak her zaman başarı getirmiştir. Doğru taşerona, tedarikçiye iş vermediğinizde, yapacağı işi bilmeyen, daha önemlisi sizin ihtiyaçlarınızı, önceliklerinizi tam anlamayan tedarikçilerden hep sıkıntı doğmuştur. İşte bu yüzden perakende ve AVM sektörünün içerisinden bir kişi olarak onlarla çalışmak isteyen hizmet ve ürün tedarikçilerine danışmanlık vermek fikri, buradan doğdu. Ben bu incelikleri bilerek tedarikçilere verecekleri hizmetin şekillenmesinde etki edebilirsem, ortaya daha iyi bir sonuç çıkacak ve bu ilişki başarıyla sonuçlanacaktır diye düşünüyorum.  Tabii danışmanlık ilişkisi kuracağım partnerlerimin bu hizmeti en iyi şekilde verebilecek nitelikte olması çok önemliydi. Bu seçimlerde de çok hassas davrandığımdan eminim.

NSa Danışmanlık, Mimar Campbell Rigg ve Kinesis İnşaat ile birlikte yol alacak sanırım. Partnerlerinizi tanıyabilir miyiz?
İngiliz Mimar Campbell Rigg’in kendi adıyla kurmuş olduğu CampbellRigg Int. Ltd. marka, mağaza dekorasyonu ve iletişim konularında uzman bağımsız bir danışmanlık kuruluşu. 30 yılı aşkındır Avrupa genelinde, Rusya ve son olarak Türkiye’de iş yapmaya başlamış stratejik marka ve yaratıcı tasarım çözümleri sunuyor. Kinesis İnşaat Mimarlık, kapsamlı tasarım, mimarlık ve inşaat uygulama hizmetleri vermek amacıyla 1993 yılında kurulmuş. O tarihten günümüze, konusunda lider birçok şirket için çok sayıda yapının tasarımı, projelendirmesi ve inşaat uygulamasını, fizibilite çalışmalarından nokta detayları ve işletme kurgusuna kadar tamamlamış olup, kırılması çok güç kalite standartlarına ve teslimat sürelerindeki rekorlara imza attı.

AVM ve markalara hizmet desteği

NSa Danışmanlık’ın hizmet konularında neler olacak?

AVM renovasyon konsept projelendirme ve uygulama:
AVM’lerin bütünüyle veya bölüm bölüm renovasyon ihtiyaçları için kurumsal imaj ve logo yenilemesi dahil konsept tasarım, detay tasarım, anahtar teslimi uygulama yapabilecek; bilgi, kabiliyet ve deneyime sahibiz.  Bu işler işleyen AVM’lerde, AVM’nin açık olduğu, ticaretin devam ettiği bir ortamda,  ancak gece AVM’nin müşterilere açık olmadığı saatlerde yapılabilmekte ve bunun için özel deneyimli ekipler gerekli. Önce AVM’nin ihtiyaçlarının ne olduğunu tespit edilmesi için bir gözlem yapılmakta ve bir gözlem raporu (audit report) çıkartılmakta. Bu raporla birlikte tespit edilen işler için AVM’yi mevcut durumundan daha ilerilere taşıyacak tasarımın tabii ki yeterli deneyimi ve mesleki birikimi olan kişiler tarafından yapılması zorunlu diye düşünüyoruz.

Perakende markaları kurumsal kimlik ve mağaza konsept tasarım ve uygulama:
Büyük veya küçük, zincir veya değil markalarımız doğuşunda veya ticaret hayatlarının gerektiği dönemlerde yenilenmesi, zamana ve eğilimlere (trendlere) uyması sürdürülebilir ticari hayatları açısından zorunlu artık. Bu tasarımlar markaların mağazalarında değişen ticari şartlar, yeni beklentiler ve çağdaş malzeme ve tekniklerle müşterilerin beğenisine sunulması satış başarısı için çok önemli olduğu tartışılmaz. Bu işte perakende deneyimi olan ve fark yatacak uygulamalar için tasarım yapacak uluslararası deneyim ve nitelikte profesyonellerin çalışması gerektiğine inanıyor ve bunu sağlıyoruz.

Yeni teknolojik pazarlama uygulamaları:
Satış başarısı için müşterinin tanınması ve hareketlerinin, eğilimlerinin tespit edilmesi ve onların kullanmak istedikleri zaman fırsatlar halinde sunulması pazarlamanın en önemli konusu haline geldi. Mobil uygulamalara ve fırsatların müşterilere bildirilmesi için teknolojiyi kullanan ihtiyaçları anlayarak yönetimlerin başarılı uygulamalar yapması için programlar geliştiren teknolojiler sunuyoruz, hem AVM’lere hem de perakende markalarımıza.

Tesis yönetimi (FM) çözümleri:
AVM ve diğer ticari gayrimenkullerin sahip ve yöneticilerinin esas işleri olan bu tesisten para kazanma işlerine odaklanmaları için o tesisin ‘işletme’siyle ilgili her türlü idari, teknik, bakım/onarım, temizlik, güvenlik, müşteri hizmetleri ve enerji kullanımı işlerine bütünleşik “tesis yönetimi” (Facility Management) hizmeti oluşturulması için çalışmaktayız. Bu konuda sektörümüze ileride daha detaylı iletişim içerisinde olacağız.

‘Amacımız riskleri ortadan kaldırmak’

Sizin de üzerinde durmak istediğiniz bir konu renovasyon… Türkiye’deki AVM ve mağazaların renovasyon ihtiyaçları nasıl şekillenecek, siz bu konuda nasıl hizmet vermeyi planlıyorsunuz?
İlk tasarımların yapılmasıyla yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip olan AVM sektörü ve içlerinde 100 yılı aşan markaları olan perakendecilerimizin yıpranma, rekabet, günün şartlarına uygun olmak, müşteri beklentilerini daha iyi yerine getirmek, globalleşmek adına mekanlarının ve kimliklerinin yenilenmesi zorunlu. “Yenilenen” ile birlikte “tamamıyla yeni” yerler, yeni deneyimler çekici olmakta, beklentileri karşılamak şart ancak beklentilerin üzerinde hizmetler ve görsellik sunan, rahatlatan, samimi mekanlar her zaman daha fazla insan çekmekte. Bunu zamanında yakalayamayan “eski” kalan AVM ve markalar giderek müşteri kaybetmeye ve değerlerini yitirmeye mahkum. Ticari hayatlarının “sürdürülebilir” olması için bu şart fikirlerinde birleşip Nihat Sandıkcıoğlu, Campbell Rigg ve Kinesis İnşaat olarak uzun yıllara varan deneyimlerimizle tasarımdan anahtar teslimi uygulamalara kadar sektörün hizmetinde olacağız diyoruz.

Sektördeki rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sektörde benim üstelendiğim şekilde tedarikçilere danışmanlık veren bir başka kişi veya kurum olduğunu ben bilmiyorum. Ancak hem AVM sektöründe hem de perakende sektöründe tasarım ve yapım firmaları çok başarılı uygulamalar yapmakta. Bu uygulamaların başarılı olduğunu markalarımızın ve AVM’lerimizin gösterdiği performanstan da anlamak zor değil. Ancak karşılıklı birbirini anlamayan ve başarısızlıkla, tatminsizlikle sonuçlanan işler de yok değil. Hatta oldukça da fazla… Bizim amacımız bu riskleri ortadan kaldırmak. İhtiyaç sahibini iyi tanıyan bir kişi olarak onun için en uygun çözümleri üreten kişiler ile buluşmalarını ve verimliliği sağlamak benim başlıca sorumluluğum olacak.

Sizce sektörde yaşanan ne gibi sıkıntılar bulunuyor?
Başlıca sıkıntı, zamanında bitmeyen işler, taahhütlerin zamanında ve beklenen nitelikte tamamlanamaması diye söyleyebilirim. Bir de işin planlanandan daha yüksek bedellere mal olması da var. Bunun sebepleri üzerinde durmak lazım aslında ama tam ve profesyonel iletişim ile bu aşılabilir görüşündeyim.

NSa Danışmanlık’ın gelişimiyle ilgili öngörülerinizi ve projelerinizi öğrenebilir miyiz? Sizce 2016 NSa için nasıl geçecek?
2015 yılı üçüncü çeyreğinde lansman yapan ve bu konuda iletişim yaparak işe başlayan bir kişi olarak 2016 yılında önemli birkaç projeyi üstlenmek en büyük hedefimiz. Çok önemli AVM yatırımcı ve yönetim firmaları ile görüşmelerimiz ve ihale süreçleri devam etmekte. Talip olduğumuz ve kontrat imzaladığımız işleri taahhüt ettiğimiz şekilde tamamlayacağımızdan ve kısa zamanda başarılı referanslar oluşturacağımıza inancım tam. 2016’ya genel anlamda bakarsak zor bir yıl olacak gibi gözükmekte aslında. Uluslararası politik durum ve bunun içe yansımaları özellikle sektörümüzdeki yabancı yatırımcıları etkilemekte. Yani yatırım kararlarını geciktirmekte. Ama bazı işler geciktirmeye gelmeyecektir ve hayatın akışı içerisinde zorunlu yenilemeler devam edecektir ümidindeyim. Şuna inanıyorum ki, bizim yapacağımız işlerin mutlaka pozitif getirileri olacaktır ve hepsinin bir mantıklı iş planı açıklaması vardır. Zaman içerisinde mutlaka başka konularda da bütünleşik çözüm önerilerimiz olacaktır. Özellikle Perakende Ticaretin Düzenlemesi ile ilgili yasanın yürürlüğe girmesi ile AVM’ler için yeni yükümlülükler doğuyor. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi için çözümler üzerinde çalışıyoruz ve çok yakında bunları da sektöre duyuracağım.

Sandıkçıoğlu’nun hobisi: Scuba

İlk başta hobilerim ile ilgilenebilmeyi umut ediyorum demiştiniz. Hobilerinizden bahseder misiniz?
Çocukluğumdan beri su altı ve dalış ilgimi çekmiştir ve son 10 yıldır organize bir şekilde aletli dalış (scuba) yapmaktayım ve yine lise yıllarımdan beridir uğraştığım fotoğraf tutkumu su altında da sürdürmeye başladım. Su altı bambaşka bir dünya… Oradaki canlıların çok azını çoğunlukla sofralarımızda görüyoruz. Bunların dışında orada öyle bir yaşam düzeni var ki genelde bilinmemekte. Çok güzel, şaşırtıcı, heyecan verici, rahatlatıcı her şey var orada. Müthiş bir eko sistem okyanuslarda, denizlerde gözlenmekte ve bunu su altında en çarpıcı örnekleriyle görüyorsunuz. Bunu başkalarının da görmesini sağlamak ve bakıp tekrar hatırlamak için özel ekipmanlar ile fotoğraf çekmeye başladım ve bunu yapıyor olmaktan da çok memnunum. Dünyamızda giderek kaybolan güzelliklere sahip çıkmak, korumak, değerlerin farkında olmak ve farkındalığı sağlamak için benim seçtiğim yol da bu, biraz katkım olabilirse ne mutlu bana. Fırsat buldukça derken artık bilinçli olarak planlayarak su altında olmaya ve fotoğraf çekmeye niyetliyim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz