Ana Sayfa Dünyadan Çin’in doğrudan dış yatırımı yüzde 61,9 arttı

Çin’in doğrudan dış yatırımı yüzde 61,9 arttı

Çin’in ilk beş aydaki doğrudan dış yatırımlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61,9 oranında artarak, 470 milyar yuanı (72,52 milyar ABD Doları) aştığı bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, ilk beş ayda doğrudan dış yatırımların çoğunluğu Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, ASEAN, AB, Avustralya, ABD, Rusya ve Japonya olmak üzere yedi ülke veya bölgeye dağıldı. Çin Ticaret Bakanlığı Dış Yatırım ve Ekonomik İşbirliği Müdürlüğü Ticaret Müşaviri Han Yong, bu yıl ocak-mayıs döneminde Çinli yatırımcıların 151 ülke veya bölgede 4 bin 136 şirkete gerçekleştirdiği finansal olmayan doğrudan yatırımın yüzde 61,9 artarak 479,26 milyar yuanı (72,52 milyar ABD Doları) bulduğunu açıkladı. Han Yong, “Mayıs başında Çin’in doğrudan dış yatırım hacmi 87,61 milyar yuan (13,44 milyar ABD Doları) idi. Mayıs sonunda ise Çin’in finansal olmayan doğrudan dış yatırımı 6,1 trilyon yuana (936,56 milyar ABD Doları) ulaştı” dedi.

Artış hızının korunmasının nedenleri

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Enstitüsü uzmanı Chen Fengying, Çin’in ekonomik gücünün artışı, sanayide yapısal düzenlemeler ve uluslararası ekonomik ortam gibi etkenlerin Çin’in dış yatırım hacminin büyümesini sağladığını belirtti. 2012’den beri Çin’in dış yatırımlarında patlama yaşandığını, bu yılki verilerin istisna olmadığına dikkat çeken Chen Fengying, şu bilgileri verdi:
“Öncelikle şunu belirteyim, Çinli işletmeler küreselleşti, Çin’in ekonomik sürecinde değişiklik oldu. Kapsamlı milli gücümüz ve fiili gücümüz artmaya devam ediyor. Elimizde para var ve uluslararası yatırım yapabiliyoruz. İkincisi, rekabet gücümüz var, başka şirketleri devralma veya bu şirketlerle birleşme ya da marka satın alma kapasitesine sahibiz. Bu şirketlerimizin uluslararası rekabet gücü hedefi de yükselmeyi sürdürüyor. Diğer yandan, Çin’in ekonomik dönüşümü yeni normal dönemine girdi. Çin stoklarını elden çıkarabiliyor, endüstriyel kapasite fazlasını eritebiliyor. Böylece bazı şirketler yurt dışına yapılan yatırımları arttırmış oluyor.”

Çin Ticaret Bakanlığı’na bağlı hizmet sektöründe dış kaynak kullanımı araştırma merkezi Başkan Yardımcısı Xing Houyuan, dış yatırımda görülen artışların, bazı bölgelerde yaşanan ticari engellerle alakalı olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
“Yurt dışından talepler geliyor, fakat sadece ihracata dayanarak çözülemeyecek zorluklarla karşılaşıyoruz. Dolayısıyla yurt dışında fabrika kurarak uluslararası piyasayı genişletiyoruz.”
Çin’in toplam doğrudan dış yatırımlarının yüzde 80,4’ünü Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, ASEAN, AB, Avustralya, ABD, Rusya ve Japonya oluştururken, söz konusu yedi bölgeye yapılan yatırım hacmi ise 59,1 milyar ABD Doları’nı buldu.

AB’ye yatırımda gerileme görüldü

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan diğer verilere göre, ocak-mayıs döneminde Çin’in AB’ye yaptığı yatırımda yüzde 14,7’lik düşüş görüldü. Ancak şubatta Çin’in böcek ilacı ve tarım ilacı üreticisi ChemChina’nın İsviçreli Syngenta AG’yi 40 milyar ABD Doları’na satın alacağı haberine rağmen verilerin halen düşük olması nedeniyle kamuoyunda oluşan şüphelere ilişkin değerlendirme yapan Xing Houyuan, şöyle konuştu:
“Doğrudan yatırım, Çin’in nakit ödemeleri ve çoğunlukla sıfırdan yatırım anlamına geliyor ve mevcut bazı yatırımlar resmî olarak henüz tamamlanmadı. Bu nedenle basının ve işletmelerin açıkladığı miktar ile gerçekleşen ticaret hacmi arasında fark var. Fakat sözleşmeli yatırımın ana piyasası yine Avrupa’dır.”

Öte yandan, ilk beş ayda yurt dışında müteahhitlik alanında elde edilen reel gelir yüzde 3 azalarak 326,46 milyar yuana geriledi. Yeni imzalanan sözleşme hacmi ise yüzde 11,7 artarak 492,1 milyar yuanı buldu.

Bunun dışında yılın başından beri Çin, yurt dışına 181 bin çalışan gönderdi. Mayıs ayına kadar Çin’in yurt dışındaki çalışanlarının toplam sayısı 987 bini buldu.
Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu (CRI)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz