Ana Sayfa Yazarlar Serhan Ok AVM’lerdeki tedirginlik…

AVM’lerdeki tedirginlik…

Kendini güvende hissetme duygusu insanlardaki karşılanmayı bekleyen en temel his. İnsan kendisini güvende hissetmediğinde hiç bir şekilde hareket edip, karar vermiyor. Moslow, güvenliği temel ihtiyaçlar kategorisinde yiyecek, su ve barınmadan hemen sonraya koyuyor. Giyinme, eğlenme, süslenme, aşk, arkadaşlık gibi pek çok fiziksel ve duygusal ihtiyaçsa bunlardan hemen sonra geliyor.

Hafta sonları normalde dolup taşan AVM’ler, yakın zamanda ülke olarak yaşadığımız talihsizliklerden ötürü bir kaç zamandır sakin. Bu günlerin de geçmesini dileyerek, daha önemsiz olan ancak hayatımızın gerçeklerinden biri olan alışveriş alışkanlıklarına dönelim.

Fiziksel mekanlara ilişkin tedirginliklerin bir kaç noktada etkileri olacağını tahmin ediyorum. Bunlardan ilki insanların dışarı çıkmak yerine daha güvenli olarak düşündükleri evlerinde bazı ihtiyaçlarını karşılayacak olmaları. Dışarı çıkmak yerine yemeği eve söylemek bunlardan biri olacaktır sanırım. Diğer yandan internet mağazalarının bir güvenlik sorunu olmadığına göre, internetten alışverişin daha çok artmasını bekleyebiliriz. Bu noktada internet mağazası da olan fiziksel markalar avantajlı bir konumda.

Bir diğer konu ise satın almaların erteleneceği yönünde. İnsanlar bahar alışverişi yapma ihtiyacı mutlaka hissedecek. Gardıroplara kışlıklar kaldırılacak ve yerini yazlıklar alacak. Ancak belki yeni tişörtlerin satın alımı biraz daha ileri bir tarihe ertelenecek.

AVM’ler ve mağazalar ise bu konuda pek bir şey yapamaz ne yazık ki. Güvenlik önlemlerini artırmak insanları güvende hissettirmek yerine tam tersi “bir tehlike” işareti olacağı için insanları tedirgin hissettirir. Elbette insanların güvenliği çok daha önemli olduğu için gerekiyorsa güvenlik önlemleri artırılmalıdır. İnsanların günlük rutinlerine dönmeleri için her şeyin yolunda olduğuna dair daha genel işaretlere ihtiyacı vardır.

Bu dönemlerde AVM yönetimleri işletmelere kira desteği sağlamalı, gerekirse ödemeleri ertelemeli ve bir birine destek olmalıdır. Çünkü bir olağanüstü hal durumu vardır. Pazarlama faaliyetlerinde ise hız kesmek gerekir. Gündemin değişmesini ve olumsuzlukların ardının kesilmesini beklemek gerekiyor.

Umarız bu tedirgin hava çabucak bozulur da bahar ve yaz coşkusunu hep birlikte yaşarız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz