Ana Sayfa İNDEKS Akademetre AVM’de verimlilik metrekare başına 772 TL

AVM’de verimlilik metrekare başına 772 TL

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ekim 2015 döneninde 2014 Ekim ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 5,7 artarak 185 puana ulaştı.

AYD ve Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ekim 2015 sonuçları açıklandı. AVM Endeksi’ne göre, AVM’lerdeki kiralanabilir alan metrekarelik başına düşen cirolar Ekim 2015’te bir önceki yılın aynı ayına göre 10 puan arttı ve verimlilik metrekare başına 772 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 893 TL, Anadolu’da ise 691 TL olarak gerçekleşti.

avm-ciro-endeksi avm-ciro-verimlilik-endeksiGeçtiğimiz yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında 2015 Ekim döneminde kategoriler bazında ciro endeksi yüzde 6’lık bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı hipermarket kategorisinde yüzde 38’lik artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında teknoloji hipermarket ciroları yüzde 31, ayakkabı çanta kategori ciroları yüzde 19, Yiyecek ciroları yüzde 18 ve giyim ciroları yüzde 2 artarken AVM’lerdeki ‘diğer’ alan cirolarında yüzde 3’lük düşüş görüldü.

kategoriler-bazinda-ciro-endeksi

Ziyaretçi sayısı endeksinde 1.9 artış

ziyaretci-sayisi-endeksiEkim 2015 verilerini bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda ziyaret sayısı endeksinde bu dönemde yüzde 1,9’luk bir artış olduğu kaydedildi.

“Sonuçlar memnun edici”

ayd-baskani-hulusi-belguAYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM Endeksi Ekim 2015 sonuçlarını değerlendirerek, sektör açısından sonuçların olumlu olduğunu bildirdi. 2015 yılı değerlendirildiğinde AVM Endeksi’nin her ayı artışla kapattığına dikkat çeken Belgü, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ekim 2015 dönemini de bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 5,7 oranında arttığını görüyoruz. 2015 yılı sektör olarak hem bölgesel sorunların hem de sancılı bir seçim yılı olması nedeniyle siyasal arenada belirsizliklerin yoğun yaşandığı bir yıl. Yılın tamamına baktığımızda böylesi bir süreçte ciroların beklenenin üzerinde artış göstermesi de bizleri hem şaşırtıyor hem de memnun ediyor. Ekim 2015’e kategoriler bazında baktığımızda ise; en yüksek artışın hipermarket kategorisinde. Yüzde 38’lik bu artışın sebebini şu şekilde yorumlayabiliriz. 2014 yılını genel ciro endeksinin oldukça gerisinde kapatan Hipermarket ciroları yılın tamamında yüzde 2,16 artış göstermiş ve Ekim 2014 döneminde ise yüzde 14’lük bir düşüş yaşanmıştı. Bu nedenle de Ekim 2015 döneminde yüksek görünen hipermarket ciro artışı aslında daha çok bir toparlanmayı işaret etmekte diyebiliriz. Genel ciro endeksi tablosunu incelediğimizde görmekte olduğumuz ise ekim ayında da AVM cirolarının artmaya devam ettiği. Bu noktada seçimin hemen öncesinde dahi bu artışın devam ediyor olması çok önemli bir durum. Dolayısıyla da 2015 yılının verileri dikkate alındığında AVM ve organize perakende sektörünün 2016’da, seçim dönemini atlatmış istikrar ortamında çıtayı daha da yükselteceğini öngörebiliriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz