Ana Sayfa Gündem Yılbaşı alışveriş çılgınlığı internete sıçradı

Yılbaşı alışveriş çılgınlığı internete sıçradı

PayPal adına GfK tarafından yapılan araştırma, yılbaşı alışverişinde interneti tercih edenleri mercek altına aldı. Araştırma sonuçlarına göre yüzde 80.2’lik oran ile 26-35 yaş arasındaki tüketiciler hediye seçimini internetten yapıyor. İnternetten yapılan yılbaşı hediye seçimi ise giyim, ayakkabı ve aksesuardan yana.

Yeni yılın yaklaştığı bugünlerde, PayPal, yılbaşı hediye alışverişlerimiz için nasıl hazırlandığımızı ve neler satın aldığımızı incelemek amacıyla bir araştırmaya imza attı. PayPal adına GfK tarafından yapılan araştırmaya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 5 ülkeden 5 bin tüketici katıldı. Araştırma sonuçlarına göre, tüketiciler bu sene yılbaşı alışverişine daha erken başladılar. Türkiye’deki müşterilerin yüzde 67,9’u genellikle alışverişe Aralık ayında ya da Yılbaşı’nın hemen öncesinde başladıklarını belirtseler de, bu sene hediyelerini Kasım ayında hatta daha öncesinde satın almaya başladılar.

Araştırma, katılımcıların yüzde 69,2’sinin eş ya da sevgilileri için hediye almayı ve yüzde 76,8’nin yüksek tutarlar harcamayı planladığını ortaya koyuyor. Kadınların yüzde 70,5’i, erkeklerin ise yüzde 67,8’i eşleri ya da sevgilileri için hediye alacaklarını belirtiyorlar. Bu kategorideki katılımcılar ağırlıklı olarak 26-35 yaş aralığındaki kişilerden oluşuyor. Araştırmaya katılan annelerin yüzde 57,5’i, babaların ise yüzde 47,7’si çocukları için hediye alacaklarını belirtiyor. Öte yandan, genç kullanıcıların yüzde 51,6’sı anne ve babaları için hediye almayı planladıklarını söylüyorlar.  Katılımcıların yüzde 34,6’sı ise bu yıl Yılbaşı’nda kendilerini de şımartmayı planlıyorlar.

Ayrıca, katılımcıların yarısından fazlası (yüzde 51) satın almak istedikleri hediyeler için liste yaptıklarını belirtiyor. Bunların yüzde 55,9’u 18-25 yaş grubundaki kişilerden oluşuyor. Yine nüfüsu 1 milyonun üzerinde olan şehirlerde yaşayanların yüzde 50,8 ile en fazla liste yapma eğilimindeki kişiler olduğu görülüyor. Genç Türk müşteriler hediyelerini spontan olarak seçmeyi en az tercih edenler olarak öne çıkıyor. Araştırmaya göre, kadın müşteriler erkeklerden daha fazla bir şekilde yaşadıkları ülkenin ve kendi ekonomik durumlarının yılbaşı hediyelerine ayıracakları bütçeyi etkileyeceğini düşünüyorlar. Kadınların yüzde 64,7’si ekonomik durumun Yılbaşı hediyesi için ayıracakları miktarı etkileyeceğini belirtirken, erkeklerin yüzde 58,6’sı buna katılıyor. Ekonomik duruma bağlı olarak daha az harcama yapacaklarını belirtenler 36-45 yaş aralığındaki katılımcılardan oluşuyor.

Hediye seçimi giyimden yana

Araştırmaya katılan tüm kullanıcılara bakıldığında, toplam bin 264 katılımcının tercihi doğrultusunda giyim, ayakkabı ve aksesuar en çok istenilen hediye kategorisi olarak öne çıkıyor. Bu kategoride, hediye satın alımının yüzde 55,5’i online, yüzde 65,5’i ise fiziksel mağazalardan yapılıyor. Bunu, bin 223 yanıt ile ev ve kişisel elektronik cihazlar takip ediyor. Katılımcıların yüzde 58,5’i bu kategorideki ürünleri internetten satın alırken, yüzde 53,4’ü fiziksel mağazalardan almayı tercih ediyor. Ardından ise bin 196 katılımcının yanıtı ile kozmetik ve güzellik ürünleri geliyor ve yüzde 55,5’lik oranla ağırlıklı olarak online mağazalardan alınıyorlar. Bir sonraki sırada gelen hediye kategorisi ise 1180 katılımcı ile spor ekipmanları; yüzde 45,7’si online mağazaları tercih ederken yüzde 52,6’sı fiziksel mağazalardan satın alıyor. Ve son olarak, oyuncaklar bin 176 yanıt ile beşinci sırada yer alıyor. Oyuncak hediyeleri de ağırlıklı olarak fiziksel mağazalardan satın alınıyor (Yüzde 54,1), bu kategoride online’den alışveriş yüzde 45,5’te kalıyor.

Türk müşteriler için de benzer bir sıralama geçerli. Yüzde 40,1 ile giyim, ayakkabı ve aksesuar birinci sırada gelirken, yüzde 12,5 ile ev ve kişisel elektronik ikinci sırada ve yüzde 10,4 ile kozmetik ve güzellik ürünleri üçüncü sırada geliyor.  Oyuncaklar (yüzde 20,1), yiyecek ve içecek (yüzde 18,5) ve tur hizmetleri (yüzde 18,7) en az tercih edilen ürünler olarak belirtiliyor.

Gençlerin tercihi online alışveriş

Gün geçtikçe daha fazla kişi fiziksel mağazalardaki uzun kuyruklar ve hızlı bir şekilde tükenen ürünler için online alışverişin bir alternatif olduğunu fark ediyor. Araştırmaya katılan tüm katılımcılar incelendiğinde; 26-35 yaş grubundaki katılımcıların yüzde 80,6 ile hediyelerinin büyük çoğunluğunu online satın aldıkları görülüyor. Bu grubu yüzde 78,7 ile 36-45 yaş aralığındakiler, yüzde 76,6 ile 18-25 yaş aralığındakiler ve yüzde 68 ile 46-65 yaş aralığında kişiler takip ediyor. Yılbaşı için online alışveriş yapanların yüzde 83,1’i ödemelerini PayPal ile yaptıklarını belirtiyor.

Araştırma sonuçları, bu sene, 46-65 yaş aralığındaki müşterilerin yüzde 89,9’unun fiziksel mağazalardan alışveriş yapmaya devam ettiğini gösteriyor. 18-25 yaş aralığındaki Türklerin fiziksel mağazalardan en az alışveriş yapanlar olduğu görülüyor. Ayrıca, araştırmaya katılanların yüzde 49,5’i sadece yerel online mağazalardan alışveriş yaptığını belirtirken, yüzde 48,5’i hem yerel hem de yabancı online mağazaları kullandıklarını belirtiyor.

Bunun yanı sıra, araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deli erkek kullanıcıların yarısı ürünlerin düşük kalite olacağı veya istedikleri ürün olmayacağı endişesiyle online alışveriş yapmaktan çekiniyorlar. Bu durum, kadın katılımcıların ise yüzde 44,6’sı için geçerli. Türkiye’deki müşterilerin online alışveriş yapmalarının önündeki bir diğer engel ise satın almadan önce ürünü fiziksel olarak görmek ve incelemek istekleri. Erkek müşterilerin yüzde 47,3’ü, kadınların ise yüzde 45’i bunu neden olarak belirtiyorlar. Son olarak da teslimat zamanlaması geliyor; erkek müşterilerin yüzde 43,1’i, kadınların ise yüzde 41,4’ü teslimat süresi için yaşadıkları kaygıdan dolayı online alışveriş yapmadıklarını belirtiyor.

Dijital ürünlerin popülaritesi artıyor

Katılımcıların yüzde 25,5’i daha önce hiç dijital hediye almadıklarını belirtiyor. Bu grubun yüzde 26,6’sını kadınlar, yüzde 40,9 ile 46-65 yaş aralığındaki kişiler oluşturuyor. Araştırmaya katılanların yüzde 17,9’u daha önce hediye olarak dijital ürünler aldığını söylüyor. Bu grup yüzde 18,8 ile ağırlıklı olarak erkek müşteriler ve yine ağırlıklı olarak 36-45 yaş aralığındaki kişilerden oluşuyor. Dijital hediye alanların yüzde 19,4’ü PayPal kullanıcısı olduğunu belirtiyor.

Dijital ürünlerin hediye olarak tercih edilmesi trendi doğrultusunda PayPal da Alıcı Koruma Programı’nı 1 Temmuz 2015 itibariyle fiziksel olmayan ürünler – satıcıdan alıcıya fiziksel teslimat gerektirmeyen ürünleri de kapsayacak şekilde genişletildi. PayPal artık tarif edilen farklı dijital ürün ya da servis temin edilmesi veya ürün/servisin hiç temin edilmemesi durumunda alıcıların zararını tazmin ediyor.

Ödeme tercihi

Türk katılımcıların yüzde 69,3’ü yılbaşı hediyesi alışverişleri için yaptıkları online alışverişlerde ödemelerini halihazırda PayPal ile yaptıklarını belirtirken, yüzde 88,8’i gelecekteki alışverişlerinde PayPal ile ödeme yapmayı planladıklarını belirtiyorlar. Araştırma sonuçları, nüfüsu 100 bin ile 1 milyon arasında olan şehirlerde yaşayanların en fazla oranda PayPal kullananlar olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca, araştırma sonuçlarına göre online alışverişte PayPal kullanan ya da kullanmayı planlayan müşterin alışverişlerinde daha fazla para harcama eğiliminde oldukları görülüyor.

Ayrıca, Türk müşteriler akıllı telefon ve tabletlerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.  Türk müşterilerin yüzde 83,4’ü yılbaşı alışverişlerini yaparken akıllı telefon veya tabletlerini kullandıklarını belirtiyorlar. Bu müşterilerin yüzde 87,1’i PayPal kullancısı. Bu açıdan da incelendiğinde, yine PayPal kullanıcıları online alışveriş yaparken daha fazla harcama eğilimi gösteriyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz