Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin İlk 500 bilişim şirketi belli oldu

Türkiye’nin İlk 500 bilişim şirketi belli oldu

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan Türkiye’nin önde gelen 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Buna göre; “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri” sektörlerinin ilk 5 şirketi ödülleri sahiplerini buldu. “Bilgi Teknolojileri” şirketleri arasında liderliği İndeks Bilgisayar alırken, “İletişim Teknolojileri” şirketleri sıralamasında zirve Türk Telekom’un oldu.

Türkiye’de bilişim alanındaki tek kapsamlı araştırma olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması bu yıl 17. kez gerçekleştirildi. BThaber Gazetesi adına M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri tarafından yapılan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması’nda Türkiye’nin en büyük ilk 500 bilişim şirketi açıklandı.

Ödül gecesinde bir konuşma yapan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, “15 Temmuz gecesi Ankara Ulus, İstanbul Ümraniye ve Acıbadem’deki santrallere birtakım saldırılar oldu. İki şehit verdik. Fakat iletişimde kesinti olmadı. Böyle olaylarda Telekom altyapısı bozmak hedef haline geliyor. Bu da Telekom altyapısının önemini bir kez daha ortaya koydu” dedi. Galip Zerey sözlerine şöyle devam etti:

“e-devlet sisteminin yaygınlaştırılmasını sağlamak en büyük hedefimiz. Veri merkezleri çoğalsın istiyoruz. İnternet erişim noktalarının oluşturulması konusunda gayretlerimiz var. Ayrıca Bilişim 500 araştırmasının sonuçlarını referans alıyoruz. Yerli ve yabancı firmalar buradaki dataları kullanıyorlar. Biz de bu sayede son bir yılda sektördeki gelişmeleri görme şansı yakalıyoruz.”

58 kategoride ödüller sahiplerini buldu

Törende bilişim teknolojilerinin toplam 58 kategoride zirveye ulaşan şirketleri ve bir yenilik olarak CİRO sıralamasına göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri sektörlerinin ilk 5 şirketi ödülleri de sahiplerini buldu.

Bilgi Teknolojileri şirketleri arasında liderliği İndeks Bilgisayar alırken, Teknosa ikinci, Penta üçüncü, Hewlett-Packard dördüncü, Multinet ise beşinci oldu. İletişim Teknolojileri şirketleri sıralamasında zirve Türk Telekom’un oldu. Onu sırasıyla; Turkcell, Vodafone, Genpa ve KVK izledi.

Son Yılda En Fazla Büyüyen Bilişim Şirketi Kalepro olurken, Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketi ise Datagate olarak belirlendi.

Törende konuşma yapan BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe, araştırma sonuçlarının bilişim sektörü dışındaki sektörlerdeki kuruluşlar için de ciddi faydalar sağladığını dile getirirken şunları söyledi:

“Bilişim 500 çalışmamız bu sene daha da zenginleşti. Birtakım farklılıklar kazandırdık ve kategorilerde de birtakım değişiklikler yaptık. Bu sene özellikle iletişim ve bilgi teknolojilerini birbirinden ayırmak amacıyla genelde finalde açıkladığımız ilk 10 listesi yerine, bu kategorilerdeki ilk 5 şirketi açıklamayı daha uygun bulduk. Sektörün ödül alan başarılı firmaları ve yöneticilerini yürekten tebrik ediyorum. Bilişim 500 sonuçları sadece bilişim firmaları tarafından değil, kurum yetkilileri tarafından da referans olarak alınıyor. Araştırmanın sonuçlarının yayınlandığı kataloğu devlet kurumları, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, alıcı konumundaki kurumsal şirketlerin yöneticileri, ticari ataşelikler bir başvuru yayını olarak kullanıyorlar.”

25 şirket yüzde 100’ün üzerinde büyüdü

M2S Araştırma ve Pazarlama Hizmetleri Genel Müdürü Özlem Unan ise araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi:

“17. Bilişim 500 sıralamasında yer alan şirketlerin gelirleri bir önceki yıla göre TL bazında yüzde 16.5 büyüdü. 89 yeni şirketin sıralamaya girdiği Bilişim 500’de yüzde 100’ün üzerinde büyüme gösteren şirket sayısı 25 adet oldu. 2016 yılı sonunda Türkiye Bilişim Pazarı’nın yüzde 10 büyüyerek 90 milyar TL sınırını aşmasını bekliyoruz. 2015, çizilen olumsuz tablonun aksine oldukça iyi bir yıldı. Dünya ve Türkiye’deki dalgalanmalar 2016 tahminlerini daha temkinli yapmamıza neden oluyor. Küresel pazarda olduğu gibi yurt içinde de bilişim şirketlerinin hem rekabet hem de pazar koşulları sebebiyle işbirlikleri yapması zorunlu hale gelecek. 2017 yılı için en önemli trend bulut servisleri ve yazılım olacak. Bilişime yatırım yapan sektörlerde kamu, finans, telekom itici güç olmaya devam edecek. Ancak perakende, sağlık ve enerji gibi sektörlerdeki BT yatırımlarının gelişimini de görüyoruz.”

Törende donanım, yazılım, hizmet ve özel bölüm başlıkları altındaki 58 kategorinin birincileri ile İletişim Teknolojileri ve Bilgi Teknolojileri sektörlerinin ilk 5 şirketlerine ödül verildi.

Sektör duayenleri de plaketlerini aldı

Bilişim 500 ödül töreninde aynı zamanda sektör duayenlerine de ödül verildi. Bilişim sektöründe 35 yılı aşkın süredir emek veren isimlere “Türkiye Bilişim Sektörüne 35 yıl Emek” Plaketi verildi. Bilişim sektöründe uzun yıllardır çeşitli görevlerde bulunan Koç Sistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay, Kora Genel Müdürü Betül Onat, Bilser Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Dörter, Türkiye Bilişim Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Aydın Köksal ile Semor Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ş. Nezih Kuleyin’e BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe tarafından 35 Yıl Emek plaketleri verildi.

Vitel A.Ş. Yılın BTHaber Müşterisi Ödülü’ne, HCS Kablolama Yılın Müşteri Sadakat Ödülü’ne değer görülürken BTHaber Genel Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi tarafından Sayın Osman Çolakoğlu’na BTHaber Gazetesi’ne uzun yıllar sağladığı katkı için teşekkür plaketleri verildi.

2015 yılında kendi kategorisinde sektörün gelişimine en yüksek katkıyı sağlamış olan şirketlerin yöneticileri, sertifikalarını, değerli onur konukları, konuşmacılar ve iş dünyasının teknoloji liderlerinin ile sivil toplum kuruluşlarının başkanlarının elinden aldılar.

Törende ödül dağılımları şöyle oldu:

Sunucu Kategori Birincisi: Penta

Çevre Birimleri Kategori Birincisi: Bimeks

Sistem Entegratörü Veri Yedekleme ve Depolama Kategori Birincisi: NGN

Ağ Donanımı Kategori Birincisi: Netaş

ATM ve POS Sistemleri Kategori Birincisi: NCR

OT/VT Donanımı Kategori Birincisi: Perkon

Masaüstü Bilgisayar ve OEM Kategori Birincisi: Penta

Görüntü ve Ses Sistemleri Kategori Birincisi: Teknosa

Tablet ve Taşınabilir Bilgisayar Kategori Birincisi: Penta

Telekomünikasyon Alt Yapı Donanımı Kategori Birincisi: Huawei

Dağıtıcı Mobil Telefon Kategori Birincisi: KVK

Türkiye Merkezli Üretici Alt Kategori Dışı Donanım Kategori Birincisi: İnform

Veri Yedekleme ve Depolama Donanımı Kategori Birincisi: Penta

Alt Kategori Dışı Donanım Kategori Birincisi: Mobimark

Tüketim Malzemeleri Kategori Birincisi: Penta

Güvenlik Yazılımı Kategori Birincisi: Exclusive Networks

Doküman/Arşiv Yönetim Yazılımı Kategori Birincisi: Koda

CRM Yazılımı Kategori Birincisi: İdea Teknoloji

ERP Yazılımı Kategori Birincisi: SAP

Türkiye Merkezli Üretici ERP Yazılımı Kategori Birincisi: Mikro Yazılım

Mobil Uygulamalar Kategori Birincisi: Arvento

Sistem Entegratörü İş Uygulamaları Kategori Birincisi: Ekin Teknoloji

İş Uygulamaları Kategori Birincisi: Multinet

Sanallaştırma Kategori Birincisi: Data Market

Sektörel Yazılım Kategori Birincisi: Havelsan

Türkiye Merkezli Üretici Sektörel Yazılım Kategori Birincisi: Softtech

Veri Ambarı/İş Zekası Yazılımı Kategori Birincisi: SAP

Danışmanlık Kategori Birincisi STM Savunma Teknolojileri

Eğitim Kategori Birincisi: Bilginç IT Academy

Diğer Dış Kaynak Kullanım Hizmeti Kategori Birincisi: Atlas Yazılım

Çağrı Merkezi Hizmeti Kategori Birincisi: Turkcell Global Bilgi

Kurulum Bakım Destek Hizmetleri Kategori Birincisi: Netaş

İnternet Hizmeti Kategori Birincisi: Türk Telekom

Alternatif Operatör Hizmeti Kategori Birincisi: Turknet

Barındırma Yönetim Bulut Hizmeti Kategori Birincisi: KoçSistem

Katma Değerli Mobil ve İnternet Hizmetleri Kategori Birincisi: Biotekno

Türkiye Merkezli Üretici Yazılım Alt Kategori Birincisi: Softtech

Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Yazılım Alt Kategori Birincisi: SAP

Sistem Entegratörü Yazılım Alt Kategori Birincisi: Netaş

Türkiye Merkezli Üretici Donanım Alt Kategori Birincisi: Karel

Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Donanım Alt Kategori Birincisi: Telpa

Sistem Entegratörü Donanım Alt Kategori Birincisi: Netaş

Sistem Entegratörü Hizmet Alt Kategori Birincisi: KoçSistem

Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Hizmet Alt Kategori Birincisi: SAP

Türkiye Merkezli Üretici Ana Kategori Birincisi: Karel

Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi Ana Kategori Birincisi: Huawei

Sistem Entegratörü Ana Kategori Birincisi: Netaş

Hizmet Sağlayıcı Ana Kategori Birincisi: Multinet

Telekom Şirketi Ana Kategori Birincisi: Türk Telekom

Dağıtıcı Ana Kategori Birincisi: İndeks Bilgisayar

Bayi Ana Kategori Birincisi: Prota

Perakende Zinciri Ana Kategori Birincisi: Teknosa

E-Ticaret Şirketi Ana Kategori Birincisi: LGC 7/24

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz