Ana Sayfa Gündem Tüketiciyi kandırana cezalar arttı

Tüketiciyi kandırana cezalar arttı

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlere uygulanan idari para cezaları artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ, 1 Ocak’tan 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu’nun 77. Maddesi’ne göre 2016 Yılında Uygulanacak Olan İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ”i Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine aykırı hareket edenlere uygulanan idari para cezaları, yeniden değerleme oranı olan yüzde 5,58 yükseltildi.

Bu orana göre, 232 lira ile 116 milyon 254 bin 138 lira arasında değişen cezalar, malın iadesinin kabul edilmemesi, sözleşme nüshasının tüketiciye verilmemesi ve tüketici kredilerine ilişkin bankalara kesilen cezalar gibi konuları kapsıyor. Ayrıca Gümrük ve ticaret Bakanlığı’nın “6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 68. ve Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinin 6. Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ”i de Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğe göre, parasal sınırlar yeniden değerleme oranı olan yüzde 5,58 artış esas alınarak artırıldı.

İlçe tüketici hakem heyetlerine başvuru için 2 bin 320 lira, büyükşehir statüsünde olan kentlerdeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için 2 bin 320 ile 3 bin 480 lira, büyükşehir statüsünde olmayan kentlerin merkezlerindeki il tüketici hakem heyetlerine başvuru için 3 bin 480 lira, büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde il tüketici hakem heyetlerine başvuru için parasal sınır ise 2 bin 320 lira ile 3 bin 480 lirası arası olarak tespit edildi. Tebliğler, 1 Ocak’tan 2016’dan itibaren yürürlüğe girecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz