Ana Sayfa Hizmet-Tedarik Teknoloji sektörü değiştiriyor

Teknoloji sektörü değiştiriyor

Teknoloji sektörü değiştiriyor. IBM, Capital ve Ekonomist işbirliğiyle The Ritz-Carlton’da gerçekleşen “Perakende Liderleri 2015 Trendleri” buluşması perakende sektörünün duayenlerini bir araya getirdi.

Perakende sektörünün dinamiklerinin konuşulduğu etkinlikte teknoloji yatırımları, sektör işbirlikleri, gelecek dönemde müşteri davranışlarında beklenen değişiklikler gibi başlıklar tartışıldı. Etkinliğe katılan tekstil, teknoloji ve gıda sektörlerinin liderleri Türk markalarının iç pazar ve global pazarlardaki konumlarını değerlendirdi.

IBM, Capital ve Ekonomist’in ev sahipliğinde gerçekleşen organizasyonda, Türk perakende sektörünün öncüleri, Kiğılı giyim mağazaları zincirinin kurucusu ve sahibi Abdullah Kiğılı, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, TeknoSA Genel Müdürü  Bülent Gürcan, BİM A.Ş.’nin İcra Kurulu Üyesi ve COO’su Galip Aykaç ve Vakko CEO’su Jaklin Güner de konuşmacı olarak yer aldı.

Perakende patronları, sektörde verimlilik üzerine çalışmalara yoğunlaşıldığına değindi. Panelde, sektörün turist pazarı ile büyürken faaliyet kârını artırmayı ön planda tuttuğunun altı çizildi. Güçlü marka algısı, müşteriyi sadık kılmak, kişiye özel hizmet ve teklifler sunulmasıyla artarken; sektörün, dijitalleşme ile çok kanallı dönüşüm yolları kullanılarak mobil aplikasyon, puan toplama ve özel kampanyalarla desteklendiği belirtildi.

Kurumsallaşmanın önemli bir nokta olduğu fakat, patronun her zaman işin başında olması ve yöneticilerinin mutlaka iş ile ilgili konulara ve üretim süreçlerine iyi hakim olması gerektiğine değinilen panelde, günümüzde kurum kültürünü başarılı şekilde oluşturan şirketlerin rakiplerinden bir adım öne çıktığı belirtildi. Tüketici ile sürdürülebilir ilişki kurmanın ve satış sonrası hizmetlerin önemi vurgulanırken şirketlerin birlikte çalıştığı ekosistem arasındaki güven ve dürüstlüğe dayalı ilişkinin önemine vurgu yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan IBM Türk Genel Müdürü Isabel Gomez Cagigas sektörlerin gelişmesiyle birlikte müşteri deneyiminin de değişeceği bir dünya ile yeni teknolojilerin önünde hiçbir gücün duramayacağını belirtti. IBM’in, Türkiye ve dünyada hizmet verdiği sektörlerin ihtiyaçlarını doğru analiz ederek uygun çözümler sunduğundan söz eden Gomez “Yaptığı araştırmalarla yılda 7 bin 500 patent alan IBM, günümüzün gelişen dünyasında bulut teknolojisi tabanlı mobil ve sosyal ağlara yatırım yapıyor” dedi.

“Kişisel mesajlara dönüşen, kökten değişen perakendecilik”

Sektörle ilgili açıklamalarda bulunan IBM Küresel Ekip Lideri Bill Gillispie; “Beş yıl içinde teknolojide yaşanan gelişmeler müşteri portföylerini de değiştirdi. Örneğin,   tüketicinin, akıllı telefon kullanımının artmasıyla birlikte perakende satışlarının yüzde 29’unu online satışlar oluşturuyor. Biz de IBM olarak en geniş dijital laboratuara sahibiz. ‘ Müşteri alışkanlıklarını nasıl değiştirebiliriz, müşteri alışkanlıklarına uygun çözümleri nasıl üretebiliriz’ gibi konular üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Teknoloji ve büyük verilerden yararlanarak müşteri beklentilerini ölçüp analiz ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz