Ana Sayfa Gündem Sultanahmet Köftecisi ABD’ye yatırım hazırlığında

Sultanahmet Köftecisi ABD’ye yatırım hazırlığında

ABD’de yatırım kararı alan Tarihi Sultanahmet Köftecisi, marka ve logosunu ABD Patent ve Marka Ofisi’ne tescil ettirdi. Sultanahmet Köftecisi Mehmet Tezçakın: “Türkiye’de adı en çok taklit edilen markalardan biriyiz. Aynı sorunu ABD’de de yaşamak istemiyoruz” dedi.

Sultanahmet Köftecisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, yatırım kararı aldıkları ABD’de Newyork merkezli şirket kurduklarını,  ardından da marka tescili için ABD Patent ve Marka Ofisi’ne başvuruda bulunduklarını söyledi.

Başvurularının kabul edildiğini, logo ve marka tesciline ilişkin belgeyi aldıklarını anlatan Tezçakın, “Türkiye’de 200’e yakın taklitçimiz var.  Adı en çok taklit edilen markalar arasında yer alıyoruz. Bunun sebebi yıllarca (Taklitler aslını yaşatır) deyip ses çıkarmayışımızdır. Taklitlerin markamıza verdiği tahribatı geç de olsa anladık. Türkiye’de hukuk mücadelemiz sürüyor.  Sistem biraz yavaş ilerlese de tüm davalar lehimize sonuçlanıyor. Taklitçilerimiz birbir kapanıyor, ciddi miktarda da tazminat ödemek zorunda kalıyorlar.  Aynı sorunu ABD pazarında da yaşamamak için ilk dükkanımızı açmadan önce marka tescilimizi yaptırdık” dedi.

Sultanahmet Köftecisi olarak ABD projesini, son dönemlerde oldukça yoğunlaşan Almanya, İngiltere ve Hollanda’da şube açma girişimleri dolayısıyla bir süreliğine ötelediklerini kaydeden Tezçakın, “2016 yılının ilk 2 çeyreğinde Avrupa’da şubeleşme çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Çok yoğun bir talep var. Karşılıklı ziyaretler yapılıyor. Özellikle Almanya’daki çalışmalar son aşamaya geldi. Almanya’da master franchise temsilcisi olarak 30 yılı aşkın süre turizm alanında başarılı yatırımlar yapan Kavun AG  ve işadamı Beşir Aras ile anlaştık. Sultanahmet Köftecisi’nin isim hakkına sahip  Tezçakın ailesinin 4. kuşak temsilcisi, şirketin Franchising ve Yurtdışı İlişkiler Sorumlusu  Mert Tezçakın ile Genel Müdürü  Burak Duman, şu an Münih’teki ilk dükkanın yapımını başlatmak üzere Almanya’dalar.  Avrupa’daki şubeleşme çalışmaları belli bir noktaya geldikten sonra, 2016 sonlarına doğru ABD projemize start vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

1920 yılında kurulan Tarihi Sultanahmet Köftecisi, ilk yurtdışı şubesini kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açmıştı. Ünlü köftecinin halen Bakü’de 3 şubesi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz