Ana Sayfa Kitap-Müzik Sıra Dışı İnsanlar, İtalya’yı geziyor

Sıra Dışı İnsanlar, İtalya’yı geziyor

Yönetmenliğini Orhan Tekeoğlu, yapımcılığını Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yaptığı “Sıra Dışı İnsanlar” belgeseli, 64. Trento Film Festivali 365 programı kapsamında tüm İtalya’yı geziyor.

Karadeniz insanının zorluklarla başa çıkmada öne çıkardığı pratik zekasını ve doğa ile mücadelesini konu alan Sıra Dışı İnsanlar belgeseli 7 ay içinde 25 ulusal ve uluslararası festivalde gösterildi ve ayrıca dağ kültürünü anlatması sebebiyle Mountain Film Festivali’nden “2016 Seven Summits Award Winner” ödülünü aldı.
Mayıs Ayında İtalya’nın Kuzey Alplerinde yer alan bir şehir olan Trento’daki 64.Trento Film Festivali’ne seçilen ve daha sonra da izleyici tarafından beğenilmesi nedeniyle aynı festivalin İtalya’daki birçok şehri kapsayan gösterim programı olan 365’e seçilen belgesel Doğu Karadeniz insanının yaratıcılığını, köklerimize ve doğaya sahip çıkmamız gerektiğini Metin Akıncı ve Bilal Atasoy gibi sıra dışı kişiler üzerinden anlatıyor.

Belgesel, Giresun, Trabzon ve Rize’de çekildi. Belgesele, Çebi Vakfı ile Bizim Neslin Uşakları Derneği destek verirken çok sayıda kişi de katkıda bulundu. Finansmanı Fongogo üzerinden kitlesel fonlama ile gerçekleştirilen ve 4K görüntü kalitesiyle çekilen Sıra Dışı İnsanlar belgeselinin ilk gösterimi Antalya Film Festivali’nde yapılmıştı.

Daha önce Orhan Tekeoğlu yönetmenliğinde ve Nurdan Tekeoğlu yapımcılığında TRT ödüllü “İfakat”, Moskova Film Festivali seçkisinde yer alan ve Kanada Film Festivali en iyi yabancı film ödülü olan, “göç” temalı, Uluslararası Göç Örgütü destekli “Öyle Sevdim ki Seni” filmi ve 2015 yılında da Sıra Dışı İnsanlar ve Evgenia Tirdatova ve Yasemin Pirinçcioğlu ortaklığında “Rudolf Nureyev: Düşlerinin Adası” belgeselleri çekildi. Bu yıl ise Mehmet Tığlı yönetmenliğinde ve Nurdan Tekeoğlu yapımcılığında ve Orhan tekeoğlu danışmanlığında, başrolünü Fatih Dokgöz’ün oynadığı “İkiz Yıldızlar” adlı bir kısa film çekildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz