Ana Sayfa Gündem Sinema sektörü kış sezonunda yeni rekorlar görecek

Sinema sektörü kış sezonunda yeni rekorlar görecek

Sinema sektörü bu yaz geçen yıla göre yüzde 20’nin üzerinde büyüme kaydederek, tüm zamanların en iyi hasılatını yaptı. Sektörün kış sezonunda da, yazın kırdığı tarihi rekorun ardından yeni rekorlar görmesi bekleniyor.

Ekim ayı geldi, sinema sezonu açılıyor. Sinemia Özel Sinema Kulübü, üyelerinin sinemaya gitme alışkanlıkları, Sinemia uygulamasındaki trendler ve gişe verilerine dayandırdığı araştırması ile geçtiğimiz yazın ilgi çeken istatistiklerini ve kış sezonuna yönelik beklentilerini derledi. Haziran – Ağustos döneminde sinema salonları, gösterime giren toplam 88 film ile 9 milyona yakın seyirciyi ağırladı. 100 milyon TL’nin üzerinde gişe hasılatı elde eden sektör, böylece geçen yaza göre yüzde 20’nin üzerinde büyüme sağladı. Sinemia Kurucusu Rıfat Oğuz, “Türkiye’de sinema sektörü tüm zamanların en iyi yazını geçirdi. Şimdi ise, hem sektörün hem de sinema izleyicisinin yeni rekorlar görmeye hazırlanması gereken bir sezona merhaba diyoruz” dedi.

Son çeyrekte seyirci yaz dönemini ikiye katlayacak

Rıfat Oğuz gelecek döneme dair beklentilerini, “Kış sezonunda üyelerimizin sinemaya gitme ortalamaları yaza göre yüzde 80 oranında artıyor. Genellikle Aralık ayındaki bilet satışları, Haziran – Ağustos dönemindeki toplam bilet satışını tek başına yakalıyor. Ocak’ta ise bu rakam daha da artıyor. Sinemia üyelerinin verilerine göre çıkardığımız bu trend, Türkiye’deki genel bilet satış verileri ile de paralellik gösteriyor. Bu doğrultuda önümüzdeki sezonla ilgili öngörümüz, bu yıl Ekim – Aralık döneminde toplam bilet satışının geçen yılki 18 milyon rakamını aşarak 20 milyonu bulacağı, vizyonun en çok ısındığı Ocak – Mart döneminde ise bu rakamın 25 milyona yaklaşacağı yönünde” sözleriyle açıkladı.

Yazın Hollywood sineması, kışın yerli filmler izliyoruz

Yaz ve kış dönemi arasındaki farklar bilet satışı ile sınırlı değil. Sektörün izleyiciye sunduğu filmler mevsimle birlikte değişiyor, film tercihlerimiz de buna göre şekilleniyor. Örneğin bu yıl yaz sezonu boyunca vizyona giren 88 filmin 71 tanesi, yani yüzde 90’ından fazlası yabancı filmlerdi. Oğuz bu duruma, “Yaz ayları geleneksel olarak yerli sinemanın durduğu bir dönem ancak Hollywood sineması bu dönemde hız kesmiyor” sözleriyle dikkat çekiyor.

Aksiyon filmleri yazın bel kemiği, kışları ise komedi ile ısınıyoruz
Türlerine göre bakıldığında ise, yazın bel kemiğini Hollywood yapımı aksiyon filmleri oluşturuyor. Fantastik sinema ve animasyonlar da öne çıkıyor. Kış döneminde ise, yerli filmlerin pazara girmeye başlamasıyla seyirci daha çok komedi ve dram filmlerine yöneliyor.

Yazın favorisi Buz Devri 5 oldu

Geçtiğimiz Haziran – Ağustos döneminde en çok ilgi gören film 1 milyon 200 binin üzerinde izlenme ile Buz Devri 5: Büyük Çarpışma oldu. Onu 800 binin üzerinde izlenme ile Suicide Squad: Gerçek Kötüler ve 750 bine yakın izlenme ile Sihirbazlar Çetesi 2 takip etti.

Kışın rekor beklentisi Recep İvedik’ten

Rıfat Oğuz, “Türkiye’de her izlediğimiz 10 filmden 6’sı yerli yapımlar. Yerli film izleme oranına bakıldığında Avrupa birincisiyiz. Bu nedenle, bu kış da gişe rekorlarının yerli filmlerden gelmesini bekliyoruz” dedi. Oğuz’un Sinemia uygulamasındaki paylaşım ve inceleme trendlerine dayandırdığı öngörüsü ise, Recep İvedik 5 ve Çalgı Çengi İkimiz isimli yapımların başı çekeceği yönünde.

Yeni yılda da aksiyon rüzgarı sürecek

Öte yandan Hollywood aksiyonlarının rüzgarı kış boyunca da esecek. Oğuz, “Hem yerlide hem yabancıda, blockbuster, yani gişe rekoru kıran yapımların devam filmleri sezona damga vuracak” diyor. Sinemia’nın paylaştığı listelere göre, 2017 başında gişede büyük başarı sağlayacağı düşünülen yabancı filmler arasında Hızlı ve Öfkeli 8, Resident Evil: The Final Chapter ve Wolverine 3 yer alıyor.

Seyirci 2018 vizyonunu beklemeye başladı bile

Sinemia app kullanıcıları ise şimdiden 2018’in vizyonunu bile heyecanla beklemeye başladılar. Uygulamadan alınan verilere göre Transformers: The Last Knight, Avatar 2, Wolverine 3, Deadpool 2 gibi filmler uygulama kullanıcılarının oluşturdukları kişisel “en çok beklenenler” listelerinde kendine yer bulmuş ve filmlerin sayfaları yüzbinlerce kez görüntülenmiş durumda.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz