Ana Sayfa Gündem ‘Lisanslı müziğe erişim pahalı olmak zorunda değil’

‘Lisanslı müziğe erişim pahalı olmak zorunda değil’

Dünya genelinde üçüncü parti müzik lisanslaması yapan CloudMedia Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Alkan, toplu alanlarda müzik yayının tahmin edildiğinin aksine çok da pahalı olmadığını belirtti.

Ticari alanlardaki kaliteli müziğin tüketicinin bilincinde marka imajı yarattığını ve duygusal bağ oluşturduğunu belirten CloudMedia Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Alkan, “Nitelikli kahve, şık elbise gibi müziğin de kalitelisi var. Büyük yatırımlarla açılan mekanlar, mağazalar kısa süre sonra kapanabiliyor. Tabii ki bunun pek çok sebebi var, ancak müşterilerin mekanda kendilerini rahat hissetmemesi de önemli bir neden. Toplu alanlarda kullanılan yanlış müzik yayını ile müşterilerimizin başını ağrıtmaya hakkımız yok. Marka imajı, markaya anlam ve değer katan unsurların tümüdür. Marka imajına, mekanların ambiyans ve kullandığı müziğin etkisi çok büyüktür. Bu noktada, lisans ücretini az ödemek için yanlış müzik yayını yapan bir işletme müşterisinin haklarını hiçe sayan bir işletmedir. Firmalar üçüncü sınıf ses kütüphanelerini kiralayan firmaları seçerek yanlış müzik yayını yapmamalılar” dedi.

Lisanssız müzik kullanımı hapis cezalarına neden olabilir

cloudmedia-bulent-alkanLisanssız müzik yayının yaptırımı iki ila beş yıl arasında hapis cezası veya para cezası ile sonuçlanabiliyor. Ayrıca hak sahipleri normalde yapılacak ödemenin üç katına kadar tazminat davası açabiliyor. Bu nedenle kamuya açık işletmeler lisans giderlerini düşürmek için, lisans ücreti düşük kalitesiz müziklere yöneliyorlar. Dünya genelinde üçüncü parti müzik lisanslaması yapan CloudMedia Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Alkan, toplu alanlarda markanızın tarzına göre müzik yayının tahmin edildiğinin aksine çok da pahalı olmadığını belirtti. Alkan, “Tabi ki her müzik eserinin bir lisans bedeli var. Ancak doğru firmalarla çalışarak kaliteli müziğe ulaşmak mümkün. Dünyanın önemli plak şirketleri ile üçüncü parti müzik lisanslaması yapabilen firmalar ile iş birliği yaparak işletmelerinize gelen müşterilerin ürün ya da hizmetlerinize odaklanarak ilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Müşterilerinizin de iyi müzik dinlemeye hakları olduğunu unutmayın” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz