Ana Sayfa Tasarım Sıkıştırılmış kağıtlardan, yanmış mantarlardan mağaza

Sıkıştırılmış kağıtlardan, yanmış mantarlardan mağaza

Moda markası Stone Island, Hollandalı stüdyo AMO’nun sıkıştırılmış kıyılmış kağıt, yanmış mantar ve kum kaplı çelikten yapılmış yüzeyleri içeren bir perakende konseptini piyasaya sürdü.

Mimarlık firması OMA’ya bağlı araştırma stüdyosu, Stone Island’ın 40. yıl dönümünü kutlamak için mağaza konseptini yarattı.

Stone Island’ın Chicago mağazasının girişinde dijital bir avize bulunuyor

AMO, iç mekanların görünüm ve hissindeki bir güncellemenin yanı sıra, mağaza açılış saatlerinin ötesinde halka açık sunumlar, salonlar, atölyeler ve özel etkinliklerden oluşan bir programa ev sahipliği yapmak için alanları tasarladı.

Stüdyo, mağazanın mimarisi için İtalyan markasının ürünleri, özellikle de dış giyim için malzemeleri dönüştürmede benimsediği “yenilikçi” yaklaşımı referans aldı.

İç mekan, markanın malzemelere deneysel yaklaşımını yansıtmak için AMO tarafından tasarlandı

Projede Natalie Konopelski, Giulio Margheri ve Mateusz Kiercz ile çalışan AMO direktörü Samir Bantal, “Araştırma ve yenilik, Stone Island’ın merkezinde yer alıyor. Mağazaların alanı, önemliliği ve programı, markanın ahlak anlayışının temelini oluşturuyor ve benzer düşünen insanlardan oluşan topluluğuna ait olma duygusunu güçlendiriyor” dedi.

Duvarlar yanmış, kumlanmış ve kaplanmış mantarla kaplandı

Bu doğrultuda tasarlanacak ilk mağaza, Chicago’daki Stone Island’ın şehirdeki ilk 180 metrekarelik alanı olacak. Alan, Stone Island’ın teknoloji ve geliştirmeye odaklandığını vurgulamak için arşiv parçalarını ve prototipleri sergilemek için sunak benzeri nişlere sahip.

Mağazanın arkasındaki bir niş, arşiv ürünlerini ve prototipleri sergiliyor

Mağazanın her yerindeki yüzeyler taş gibi görünmek için tasarlandı, ancak aslında hiçbiri taştan yapılmadı. Bunun yerine, kullanıma hazır malzemeler, aynı görsel nitelikleri çoğaltmak için çeşitli şekillerde işlendi.

Kıyılmış kağıt ve reçine, betonu taklit eden dayanıklı paneller üretmek için yüksek basınç altında sıkıştırıldı ve ürünler için heykelsi teşhirler oluşturmak için kullanıldı.

Heykelsi teşhir stantları, beton gibi görünmesi için sıkıştırılmış kıyılmış kağıt ve reçineden yapıldı

Mevcut Stone Island mağazalarının temel malzemesi olan mantar, koyu bir doku oluşturmak için yakıldı, kumlandı ve kaplandı. Duvarlara uygulanan malzeme hem sesi emmeye hem de nemi kontrol etmeye yardımcı olurken, tavan yarı saydam ışık kutularından oluşan testere dişli bir düzenleme ile kaplandı.

Oluklu çelik paneller, daha yumuşak bir yüzey oluşturmak için kumla kaplandı ve soyunma odalarının etrafında kavisli bir bölme oluşturmak için kullanıldı.

Soyunma odaları kum kaplı oluklu çelik ile çevrili

Parlak turuncu zemine sahip mağazanın girişinde, tavandan sarkıtılan dijital bir avize alışveriş yapanlara mesajlar yayınlıyor. Chicago mağazasının Ekim 2022’de açılmasının ardından, konseptin Seul, Münih ve Stockholm gibi yerlerde kullanıma sunulması planlanıyor.

Stone Island kreatif direktörü ve başkanı Carlo Rivetti, “Stone Island ve AMO yenilik, işlevsellik ve tutku değerlerini paylaşıyor Mağazalarımız için yeni bir görsel yaklaşım olan bu önemli ortaklığa, topluluklarımızla konuşmak için başlamaktan çok mutluyum” dedi.

Stone Island’ın ürün içeriği sergilerle anlatılıyor

AMO, OMA’nın araştırma kolu olarak kuruldu ve çeşitli moda markalarıyla uzun süreli ilişkiler geliştirdi. En sık işbirlikçilerinden biri Prada’dır – stüdyo, yıllar boyunca İtalyan markasının podyum gösterileri için bir dizi ortam tasarlandı.

Chicago mağazası, AMO’nun konseptinin ilk uyarlaması

AMO, son olarak Londra’daki Selfridges’de “yatak odası benzeri” bir iç mekana ve teracruda kaplı bir mağaza içi mağazaya sahip bir Paris butiği oluşturmak için Fransız markası Jacquemus ile çalıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz