Ana Sayfa Gündem Sektör başkanlarından darbe girişimine kınama mesajları geldi

Sektör başkanlarından darbe girişimine kınama mesajları geldi

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, BMD Başkanı Sami Kariyo, TGSD Başkanı Şeref Fayat, TASD Başkanı Hüseyin Çetin, darbe girişimiyle ilgili kınama mesajları yayınladı.
“Darbe ve darbe girişimlerinden ülkemiz hiçbir zaman kazançlı çıkmadı”

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi:
Hikmet-TanrıverdiDemokrasi tarihimizde kara bir leke olarak yerini alacak olan kalkışmayı şiddetle kınıyorum. Cumhuriyetimizin 90 yılı aşkın geçmişinde çeşitli darbelere ve darbe girişimlerine tanıklık ettik. Ancak ülkemiz bunlardan hiçbir zaman kazançlı çıkmadığı gibi her defasında çağdaş, demokratik ve refah toplumu hedefimiz ağır yara aldı. Bundan sonra bize düşen yeniden demokrasimize ve ülkemize sahip çıkma inancımızı ve kararlılığımızı daha yüksek sesle haykırmaktır. Çocuklarımızı daha müreffeh bir ülkede yaşatmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Herkes bilmelidir Türk halkı bir bütündür.  Kimse bu bütünlüğü bozamaz.  Bunun dışındaki beklenti ve girişimler asla başarıya ulaşamayacaktır.
Darbe girişimine karşı demokrasi nöbeti tutan siyasi partilerimizin, medyamızın ve halkımızın kararlı duruşu bu yöndeki inancımızı çok daha güçlendirdi. Ben de Başbakanımız Binali Yıldırım gibi önümüzdeki yıllarda 15 Temmuz tarihinin demokrasi bayramı olarak kutlanacağını umuyorum.  Elim olayda can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

“Hayatı normalleştirmek için mağazalarımızı açıp demokrasi ve yurttaşlık görevimizi yerine getireceğiz”

BMD Başkanı Sami Kariyo:
bmd-baskani-sami-kariyo15 Temmuz Cuma gecesi özellikle İstanbul ve Ankara’da başlayan ve demokrasinin ifade ettiği anlamı özümseyemeyen dar bir grubun yürüttüğü eylemler sonucunda, ne yazık ki tüm yurttaşlarımızı derin bir üzüntüye sevk eden elim olaylar yaşandı. Öncelikle bu olaylarda yaşamını yitiren tüm güvenlik güçlerimize, sivil yurttaşlarımıza rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yararlılara acil şifalar diliyoruz.
Ne yazık ki Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi tarihine üzücü bir sayfa olarak eklenen bu olayın, halkımızın demokrasiye olan inancıyla ve devlet yöneticilerimizin yoğun çabasıyla aşılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu olay, milletin devletiyle el ele vererek sonuçlandırdığı bir girişim olarak hatırlanacaktır. Bununla beraber, normalleşme sürecinin de artık hızla ilerlediğini, birçok yerde hayatın normal akışına geçmeye başladığını da gözlemliyoruz.
Bu zor zamanda, hayatın normal akışına geçmesi için katkıda bulunmak, insanımızın yine korkmadan ve ürkmeden sokağa çıkmasını sağlamak zorunda olduğumuzu düşünüyoruz.
Markalarımız, asayiş ve ulaşımın izin verdiği ölçüde her yerde mağazalarını açacaklar. Bu zor günde hayatın normal akışına katkıda bulunmak ve güzel ülkemizin tüm bu yaşananları hak etmediğini göstermeyi bir demokrasi ve yurttaşlık görevi olarak değerlendiriyoruz.

“Bir avuç cuntacının kalkışmasını şiddetle kınıyoruz”

TGSD Başkanı Şeref Fayat:
tgsd-baskani-seref-fayatDemokratik toplumlarda siyasal iktidarlar ancak seçimle gelir seçimle giderler. Temelleri Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 96 yıl önce atılan demokratik düzene ve milli iradenin tecellisi ile şekillenen siyasal iktidara seçim dışında yapılan hiçbir müdahaleyi tasvip etmemiz mümkün değildir.  Komşularımızla ilişkilerin yeniden düzeldiği, terör örgütlerine karşı büyük mücadelelerin verildiği bir dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine yerleşmiş bir avuç cuntacının meşru iktidarı ve milletimizi hedef alan menfur kalkışmasını şiddetle kınıyorum.
Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, iktidarı ve muhalefetiyle siyasal partilerimizin, medyamızın, halkımızın sergiledikleri dik duruş ve örnek dayanışma ile demokrasi düşmanlarına karşı en güzel cevabı verdiklerini düşünüyorum.  Bu alçak darbe girişiminde can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum.

“Alçak kalkışmayı nefretle kınıyorum”

TASD Başkanı Hüseyin Çetin:
tasd-baskani-huseyin-cetinBüyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün temellerini attığı demokrasimizi hedef alan alçak kalkışmayı şiddetle ve nefretle kınıyorum. Seçimle iş başına gelen meşru iktidarı hedef alan, TBMM başta olmak üzere devletimizin kurumlarını bombalayacak, sivil halkı katledecek kadar gözü dönmüş hainlere siyasal partilerimiz, medya ve halkımız tek yürek olarak en güzel cevabı vermişlerdir. Demokratik değerler söz konusu olduğunda gösterilen bu toplumsal dayanışma ruhu, ülkemizin aydınlık geleceğine dair umutlarımızı arttırdı. Demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak yerini alacak bu menfur olayda can veren şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifa diliyorum.

Manşet fotoğrafı: Cbsnews 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz