Ana Sayfa İNDEKS Desa Samsonite, rakibi Tumi’yi 1,8 milyar dolara satın alıyor

Samsonite, rakibi Tumi’yi 1,8 milyar dolara satın alıyor

Türkiye’de uzun yıllardır Desa ile başarılı ortaklığını sürdüren Samsonite, premium segmentin önde gelen markalarından Tumi’yi satın alarak lüks valiz, çanta ve aksesuar pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük valiz üreticisi Samsonite, premium segmentte en önemli rakiplerinden Tumi’yi 1,8 milyar dolara satın almak için ön anlaşma yaptığını duyurdu. Bu satın almayla tescilinde bulunan American Tourister, High Sierra, Disney by Samsonite, Lipault, Gregory, Speck, Hartmann markalarına Tumi’yi de ekleyecek olan Samsonite, böylece lüks valiz kategorisinde bir numara olacak. Samsonite CEO’su Ramesh Tainwala, Tumi’nin özellikle iş adamlarına yönelik ürünler konusunda büyük birikime sahip olduğunu söyledi. Tainwala, Tumi satın almasını bir dönüşüm olarak kabul ettiklerini belirterek, markanın Asya ve Avrupa’daki dağıtım kanallarının, Samsonite’ın hızlı gelişim gösterdiği bu pazarlardaki varlığını güçlendireceğini kaydetti.

Tumi’nin 75 ülkede 2 bin satış noktası var

1975 yılında ABD’li Charlie Clifford tarafından kurulan Tumi, premium segmente yönelik iş çantası, valiz ve aksesuar ürünleri sunuyor. Özellikle iş adamları ve lüks tüketici grubu tarafından tercih edilen Tumi, yüksek kalitesi, sağlamlığı, fonksiyonelliği ve inovatif tasarımlarıyla tüketicilerin beğenisini kazanıyor. 2015 yılı net satış rakamı 548 milyon dolar olarak açıklanan marka, 75 ülkede 2 bin satış noktasında tüketicilerle buluşuyor.

Güçlü ve geniş marka portfolyosuyla sektörün öncüsü konumundaki Samsonite, bu açılımla beraber yelpazesini genişleterek lüks tüketim grubuna da yönelmiş oluyor. Samsonite, Tumi’nin satın alımıyla beraber lüks tüketicilere yönelik ürünler grubunda da rekabete dahil oluyor. Samsonite, 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği en büyük satın alım olacak Tumi satın almasını 2016 yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyor.

Samsonite, Türkiye’de Desa ortaklığıyla ilklere imza attı

Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet’in girişimiyle 1983 yılında Türkiye’ye gelen Samsonite, 26 yıl boyunca distribütörlüğünü üstlenen Desa ile 2007 yılında ortak girişime imza attı. Desa CEO’su Burak Çelet, bu iş birliği sayesinde Desa’nın seyahat ürünleri pazarına konforlu ve kullanışlı valiz alternatifleri sunarak, ülkemizde bu sektörün gelişmesine de öncülük ettiğini söyledi. Şirket bugün, Türkiye genelinde 65 Desa, 35 Samsonite, 9 adet Trunk&Co mağazasıyla birlikte toplam 109 satış noktasıyla müşterilerine ürün sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz