Ana Sayfa Gündem Restoranlar ticket boykotuna hazırlanıyor

Restoranlar ticket boykotuna hazırlanıyor

Restoran sahipleri, Türkiye’de 200 bine yakın noktada kullanılan ‘ticket’ olarak bilinen yemek kartlarını boykota hazırlanıyor. Yüksek komisyon ücretlerinden dert yanan restoran sahipleri, uzun ödeme sürelerinden yakınıyor.

Restoran sahipleri, Türkiye’de 3,5 milyona yakın çalışanın kullandığı yemek kartlarını (ticket) boykota hazırlanıyor. Yüksek komisyon ücretlerinden yakınan restoran sahipleri, “Türkiye bu zor günlerden geçerken yemek kartları 15 günlük ödeme sürelerini 30 bazıları 60 güne çıkardılar” dedi.

Yemek kartları (ticket) yüksek komisyon ücretleri ve uzun ödeme süreleri nedeniyle restoran sahiplerini zora soktu. Türkiye’de 200 bine yakın noktada kullanılan bu kartlarla ilgili olarak harekete geçen Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES), “Eğer komisyon ücretleri ve ödeme süreleri ile ilgili bir düzenleme yapılmazsa, tüm restoranlarda bu kartların kullanımını kaldıracağız. Bu zor günlerde herkes birbirine destek olurken, bu şirketler de bir şey yapmalı” diye konuştu.

Ticket pazarının yüzde 90’ı, 4 markanın elinde

Ekonomi Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaptıklarını anlatan TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl, “Türkiye’de bu 9-10 civarında yemek kartı markası var. Ancak pazarın yüzde 90’ı 4 markanın elinde. Bu markalar merkezlerinin bulunduğu Avrupa ülkelerinde yüzde 2-3 arası komisyonlarla çalışıyor. Ancak Türkiye’de bu oran 9-10 civarında. Yıllardır bu işin düzelmesi gerektiğini anlattık. Ama bir türlü sonuç alamadık. Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de ödeme sürelerini geciktiriyorlar. Türkiye bu zor günleri yaşarken bu firmalarda restoran ve lokantalarımızı zora sokuyor” dedi.

“Yüksek komisyonlar zora soktu”

Yemek kartlarının Türkiye’de 200 bine yakın noktada geçerli olduğunu anlatan Ramazan Bingöl, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşverene ve çalışana kolaylıklar sağlayan yemek çekleri kullanımı, restoran ve lokantalardan alınan yüksek komisyonlardan dolayı ciddi sorunlar oluşturmaya başladı. 30 liralık hesabın 3 lirasını komisyon olarak veriyor. Bununla da kalmıyor. Restoranlar verdiği hizmetin karşılığını 15 gün sonra alabiliyordu. Yılbaşından beri vade süresi 30 bazı şirketlerde 60 güne kadar çıktı. İnsanların sokağa çıkıp hayatına devam etmeleri için kampanyalar düzenliyoruz. Ancak bu işi yapan şirketlerin de destek olması gerekiyor.”

 Restoranların aylık cirolarının yüzde 60-70’i yemek kartlarından

Çalışana seçme şansı, işverene de kolaylık sağlayan yemek kartı pazarı, Türkiye’de 1992 yılında başladı. 1997 yılında ise sektör yemek çekinden kartlı sisteme geçiş yaptı. Sektör 2000’li yılların başında çok hızlı bir büyüme yakaladı. Bugün 10’a yakın firmanın rekabet ettiği kartlı yemek pazarı yılda ortalama yüzde 10 büyüme gösteriyor. Büyümenin altında yatan sebeplerin başında işverenin yemek çıkarma maliyetinden kurtarması yatıyor. İşveren için yemek dert olmaktan çıkarken, çalışanların da yemek seçiminde özgürlük sağlıyor. İstanbul’da işyerlerinin yoğun olduğu yerlerdeki restoranların aylık cirolarının yüzde 60-70’i yemek kartlarıyla sağlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz