Ana Sayfa Gündem Perakende ticaret güven endeksi arttı

Perakende ticaret güven endeksi arttı

TÜİK Ekim ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Verilere göre perakende ticaret güven endeksi arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı sektörel güven endekslerini açıkladı. Hizmet sektörü endeksinden artış sınırlı kalırken ve perakende sektörü güven endeks yüzde 3’e yakın arttı ve inşaat sektörü güven endeksi düştü. TÜİK’den yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Eylül ayında 97,54 iken, Ekim ayında 97,63 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde “iş durumunun” iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 0,3 artarken, iş durumu endeksi yüzde 0,8 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Ekim ayında 98,68 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu yükselme; son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” arttığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. “Mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise azaldı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1,9 ve yüzde 7,4 artarken, mevcut mal stok seviyesi endeksi yüzde 0,8 azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz