Ana Sayfa Gündem Mixuse’tan sektöre butik hizmet

Mixuse’tan sektöre butik hizmet

Uğur Maslamani ve Hakan Özkan’ın gayrimenkul sektöründeki 15 yılı aşkın deneyimlerinden sonra kurdukları Mixuse, iddialı projelere imza atmaya hazırlanıyor. Gayrimenkul danışmanlığı konusunda “butik” hizmet vermeyi amaçlayan Mixuse, Ergin İnşaat’ın yatırımcısı olduğu Bursa’da bir projenin sorumluluğunu üstlenmiş durumda. Geçtiğimiz sene MIPIM’de ses getiren “Büyük İstanbul Maketi” ile “Altın Stevie Ödülü”nün de sahibi olan şirket, RJ Models ile yaptıkları iş birliğiyle maket konusunda da sektöre hizmet verecek. Mixuse Kurucu Ortakları Uğur Maslamani ve Hakan Özkan’dan iddialarını ve projelerini dinledik.

Fulya BAYRAKTAR
Mixuse, oldukça genç bir şirket. Öncelikle kuruluş hikâyesini dinleyebilir miyiz?
Uğur Maslamani Mixuse’un kuruluş hikayesini anlatabilmem için ortağım Hakan Özkan ile birlikte kısa özgeçmişlerimiz hakkında bilgi vermem faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Akiş Gayrimenkul Şirketi 2007 yılında kurulduğunda ben de kurucu Stratejik Planlama Müdürü olarak çalışmaktaydım. Şirketin Garanti Koza ile ortaklaşa olarak Esenyurt’ta Akkoza ve Koza Park projelerini geliştirirken projenin hayata geçirilebilmesi için Garanti Koza Akiş Adi Ortaklığı adında bir şirket kurduk. Ortağım Hakan Özkan ile Garanti Koza Akiş Adi Ortaklığı’nda çalışırken dostluğumuz başladı. Birlikte çok büyük projelerde çok büyük işlere imza attıktan sonra zaman içinde ben ve Hakan farklı farklı dallarda çalıştığımız profesyonel hayatlarımızdan ayrılıp, kurmuş olduğumuz dostluğu hiçbir şekilde koparmadan tecrübelerimizi ve iş kollarımızı birleştirerek bugünkü firmamız olan Mixuse şirketini kurduk.

Hangi konularda hizmet veriyorsunuz?
Uğur Maslamani Bizim 3 tane iş kolumuz var. Bunlar gayrimenkul geliştirme, uluslararası danışmanlık ve maket. Günümüz itibari ile makete biraz daha yoğunlaşmış durumda olmamızla beraber gayrimenkul geliştirme ana iş kolumuzdur. Ortağımın ve ekip arkadaşlarımın da kariyer tecrübeleri gayrimenkul geliştirme ağırlıklı. Gayrimenkul geliştirmeyi de kendi içinde ikiye ayırmaktayız; birincisi arsanın, ilk halinden son haline gelinceye kadarki tüm proseslerinin hayata geçirilmesi. (Fizibilite, best use analysis, inşaat planlaması ve kiralama /satış ve nakit akış tablolarının oluşturulması), ikincisi ise projenin geri dönüşünün sağlanabilmesi için kiralanması ve/veya satışı… İkinci iş kolumuz “maket” ve üçüncü iş kolumuz da “uluslararası danışmanlık”.

RJ Models’in temsilciliğini alarak maket konusunda destek oluyorsunuz. Sizden dinleyebilir miyiz, RJ Models ile iş birliğiniz nasıl gelişti?
Hakan Özkan Maket çalışmalarımızın başlangıcı Garanti Koza dönemine dayanıyor. O zamanlar bu işin dünyadaki en iyilerini araştırırken “RJ Models” firmasını buldum ve Koza Park proje maketinde onlarla çalıştım. Ayrıldıktan sonra da bu çalışma aşamasındaki birebir dostluğumu devam ettirerek profesyonel hayata geçişte RJ Models firmasının Türkiye deki temsil haklarını aldım. Daha sonra Mixuse şirketi ile beraber RJ Models’in hem temsilcisi hem de ortaklık haklarını alarak Avrupa, Rusya, Türki cumhuriyetleri ve Türkiye’deki tüm maket piyasasında RJ Models olarak hizmet vermeye başladık.

Sektöre maket hizmeti

Maket konusunda gayrimenkul sektörüne nasıl bir hizmet sağlıyorsunuz, klasik maket projelerinizden farkınız nedir, ayrıntıları öğrenebilir miyiz?
Hakan Özkan Bir proje yapılırken ilk önce bir analiz yapılması lazım… Biz Mixuse olarak projenin analizini, fizibilitesini mimarlarla danışmanlık çalışmasını yapıyoruz. Bu aşamadan sonra da proje netleşip satış aşamasına geçince bunun maketini yapıyoruz. Bunun tam tersini de düşünebiliriz. Maketini yaptığımız bir projenin daha sonra kiralamasını da yapabiliyoruz. Bu yüzden gayrimenkule iki noktadan yaklaşmış oluyoruz. RJ Models, dünyanın yaklaşık 50 ülkesinde çalışıyor ve yılda 700’ün üzerinde maket yapıyor. Hong Kong’ta bine yakın çalışanımız var. Bizi Türkiye’deki maket firmalarından ayıran en önemli özelliğimiz; 3-4 ayda yapılan maketi firmamızın 3- 4 hafta gibi çok kısa bir sürede bitirip yerine teslim ediyor olması. RJ Models, en yüksek standart ve kalitedeki maketleriyle dünyada düzenlenen tüm gayrimenkul fuarlarında akrediteyiz.

MIPIM 2015’te de proje maketlerinizi tanıttınız, nasıl tepkiler aldınız?
Hakan Özkan Geçtiğimiz yıl bizim için çok heyecanlıydı. MIPIM 2015’te 100 metrekarelik “Büyük İstanbul Maketi”, bizim büyük zevkle, gururla ve üzerinde detaylı çalışarak yaptığımız bir iş oldu. Dünyanın birçok yerinden katılımcısı olan MIPIM’den çok iyi geri dönüşler aldık. O kapasitede bir maketin yapılabilme olasılığını birçok maket firması aklından bile geçiremezken, biz 100 metrekarelik maketi yaklaşık 5 haftada bitirdik. MIPIM 2015’te sergilenen maketimiz dünyanın en prestijli iş ödülleri arasında yer alan “Altın Stevie Ödülü” kazandı. Projeleri, kültürel ve tarihi mirası ile İstanbul’un dünyaya tanıtıldığı maketimizde, şehrimizin marka değerine de katkı sağladık. Sadece MIPIM değil, 2015 Cityscape Fuarı’nda, birden fazla mimarın çizmiş olduğu Tarlabaşı projesinin maketini çok kısa bir sürede hayata geçirdik.

Bursa’daki projeye Mixuse imzası

Peki, önümüzdeki dönem hedefleriniz ve projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uğur Maslamani Bu sene de aynı şekilde MIPIM 2016’ya İstanbul maketini tekrar götürüyoruz. Ayrıca birçok belediye ve özel sektöre de maketler yapıyoruz. MIPIM 2016’da teknolojimizi ve kalitemizi daha da ileriye götürerek maketlerimizi sunmaya devam edeceğiz. “Büyük İstanbul Maketi”ni geçen seneye göre biraz daha makyajladık. Bizim maketlerimizin kalitesi ve diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri MIPIM gibi uluslararası fuarlarda ortaya çıkıyor. Diğer maketlerle yan yana geldiğimizde herkes bizim kalitemizin nasıl olduğunu anlamış oluyor ve bizi tercih ediyorlar. 2016 yılı içerisinde de RJ Models olarak Türkiye’deki birçok büyük projeye imzamızı atacağız. Gayrimenkul tarafından bakarsak şu anda hali hazırda Bursa’da yaklaşık 50 bin GLA’sı olan bir proje geliştiriyoruz. Yatırımcısının Ergin İnşaat’ın olduğu proje de Fehmi Kobal Design Mimarlık ile çalışıyoruz. Konut ve ticari alanların yer alacağı karma bir proje olacak. Proje ile ilgili daha detaylı bilgiyi konsept bittikten sonra paylaşacağız ama bu proje ile alakalı şu anda verebileceğim en önemli ipucu, Bursa’daki mevcut durumda bulunan bilindik AVM kavramını değiştirecek, farklı bir proje olması… Bizim misyonumuz ve vizyonumuzda olan bizim için en önemli nokta, her projede farklılaşmak! Daha önce yaptığımız projelerde de bununla ön plana çıkıyoruz. Mutlaka projeye has ve diğer projelerde olmayan, ilk olan bir farklılaşma öğesi vardır. Bu projede de bu misyon ve vizyonumuzla devam edeceğiz. Bunun dışında İstwest Meydan gibi ilgilendiğimiz projeler de mevcut. Ama bizim farkımız, butik bir gayrimenkul danışmanlık firması olmamız. İşle birebir kendimiz ilgilendiğimiz için biz büyük bir işi alıp sonlandırıp yeni bir işe öyle başlıyoruz. Bu da bizim stratejimiz. 15-20 tane projemiz var deyip övünmek yerine bir projeyi hakkıyla bitirip başka bir projeye başlamayı kendimize felsefe edinmiş bir firmayız. Dolayısı ile 2016 yılı içerisindeki en büyük hedefimiz gayrimenkul ayağında Bursa’daki projemizin proje ayağını ortaya çıkarmak ve 2017’de inşaatına start vermek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz