Ana Sayfa İNDEKS Alkaş MIPIM için hazırlıklar başladı

MIPIM için hazırlıklar başladı

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM için hazırlıklar başladı. 93 ülkeden gayrimenkul devleri kadar iddialı şehirlerin de katılacağı MIPIM 2016’da Türkiye’nin bu yıl 15 kentle temsil edilmesi bekleniyor.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM için geri sayım başladı. 15-18 Mart 2016 tarihlerinde Fransa Cannes’da gerçekleştirilecek MIPIM, dünyanın en büyük gayrimenkul yatırımcılarının, markalaşmış ve markalaşmaya kararlı yatırım şehirlerinin bir kez daha gövde gösterisine sahne olacak.

17 bin 700 metrekarelik alandaki gayrimenkul şovunda toplamda 21 bin 400 katılımcı yer alacak. 94 ülkeden, 4 bin 800 yatırımcı, 3 bin 600 CEO, 3 bin 500 geliştirici, 2 bin 400 yerel yönetim ve 370 siyasi liderin yer alacağı bu dünya şovunda stant ile temsil edilecek kuruluş sayısı ise 2 bin 450 olacak.

Bu yıl teması “Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri” olarak belirlenen MIPIM 2016’da pek çok konferans bu yönde yapılacak. Bu doğrultuda “sürdürülebilirliğin yeniçağı”, “kaynak verimliliği”, “kentsel dönüşüm”, “iklim değişikliği ve küresel ısınma”, “ekonomik etkiler”, “yeşil büyüme”, “inovasyon” ve “enerji aktarımı” alanlarında katılımcı kuruluşlar devrim niteliğindeki projelerini sergilerken, MIPIM 2016’da gerçekleştirilecek 100 konferansın önemli bir kısmı da bu konulara ayrılacak.

Türkiye 7’inci ülke

mipim-turkiyeMIPIM’e katılım sayısı açısından dünyanın ilk 7’inci ülkesi konumuna ulaşan Türkiye’nin ise bu yıl yıldızını daha da parlatması bekleniyor. MIPIM 2015’te bin 200 metrekarelik alanda temsil edilen Türkiye, özellikle şehir ve ilçe katılımlarıyla dikkat çekmişti. Türkiye, MIPIM 2015’te 96 metrekarelik bölümünde “İstanbul Maketi”nin yer aldığı 300 metrekarelik İstanbul Çadırı, Antalya, Balıkesir ve Ankara kent katılımlarıyla temsil edilirken, toplam katılım 721 olarak gerçekleşmişti. Ayrıca Beyoğlu Belediyesi başta olmak üzere ilçe temsillerinin de olduğu MIPIM 2015’te 2 bin 875 B2B görüşme ve 30 ülke heyeti ziyareti gerçekleştirilmişti. Türkiye, MIPIM 2015’teki MIPIM Ödül Töreni’nde de önemli bir başarıya imza atmıştı. Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarımını üstlendiği Selçuk Ecza HQ; MIPIM Ödül Töreni’nde “En İyi Ofis & İş Geliştirme Kategorisi’nde ödülün sahibi olmuştu. Bu yıl da, uluslararası platformda farkındalıklarını artırmak isteyen Türk projeleri, MIPIM 2016 Ödül Töreni için birçok kategoride başvurularını yaptı.

15 kent Türkiye’yi temsil edecek

MIPIM 2015 sırasında yapılan B2B görüşmelerin yarattığı sonuçlar, MIPIM 2016’ya Türkiye’den şehir katılımını daha da artıracak. Türkiye’den toplamda 350’ye yakın firma ve belediyenin katılması beklenen MIPIM 2016’da İstanbul, Antalya, Balıkesir, Hatay ve Ordu gibi markalaşmaya kararlı şehirlerin MIPIM 2016’ya katılması bir diğer beklenti olarak ön plana çıkıyor. 15’e yakın şehrin temsil edileceği MIPIM 2016’dan Türkiye’nin katılımıyla ilgili bir diğer önemli gelişme ise geçen yıl 300 metrekareyle yer alan İstanbul Çadırı’nın bu yıl iki katına çıkartılması oldu. MIPIM 2016’ya şuana kadar stant ile katılım gösteren firmalar arasında ise Tabanlıoğlu Mimarlık, Dky İnşaat, Piyalepaşa, Esas Gayrimenkul, Özak – Yenigün – Ziylan, Tahincioğlu, Lal Gayrimenkul Değerleme, ProPlan, Özer+Tulgan Mimarlık, TSKB Gayrimenkul Değerleme, Öncüoğlu+ACP Mimarlık yer alıyor. Geride bırakılan MIPIM fuarlarında olduğu gibi MIPIM 2016’da da Türkiye’ye ait ana oturum düzenlenecek. Oturumda Türkiye’nin yatırım açısından nasıl avantajlara sahip olduğu ifade edilecek. Uluslararası yatırımcının ilgisini Türkiye’ye çekecek bir başka etkinlik ise “Türkiye Yatırımcı Yemeği” olacak. Proje ve şehir tanıtımını konu alan dergilerin ise uluslararası yatırımcının ilgi odağında olması bekleniyor.

Türkiye yıldız kadroyla MIPIM sahasında

avi-alkasAlkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MIPIM 2016’nın bir kez daha Türkiye’nin gayrimenkul sektöründeki çekiciliğini ortaya koyan bir platform olacağına dikkat çekti. Bu tespitin sadece firmalar için değil, iddiasını giderek yükselterek dünyanın yıldız şehirleri arasına girmeye karar veren şehirler için de geçerli olduğunu vurgulayan Alkaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“MIPIM 2015’te uluslararası yatırımcılar açısından adeta bir çekim noktası yaratan İstanbul, Antalya ve Balıkesir bu yıl da fuara katılacaklar. Ancak bu sene iddiasını artıran başka şehirlerimiz de onlara eşlik ediyor olacak. Hatay ve Ordu; MIPIM 2016’da yerlerini aldılar bile. Bu şehirlere yine ilginç projelerin eşlik etmesi de söz konusu. İstanbul Ticaret Odası’nın önderliğinde kurulan 300 metrekarelik İstanbul Çadırı’nda yer verilen ve uluslararası yatırımcılar açısından çekim noktası haline gelen İstanbul Maketi‘ne benzer projelerin üretileceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Şehirlerimiz ve firmalarımızın her geçen yıl çok daha güçlü projelerle MIPIM 2016’da yer alması; Türkiye’nin potansiyelini tam anlamıyla ortaya koymak açısından son derece önemli. Zaten ilgiyle izlenen Türkiye’deki gelişmeleri doğru aktarabilmek ve gereken yatırımları Türkiye’ye çekebilmek ve belki de Türk firmalarının dünyadaki yatırımlarında en etkili güç haline gelebilmeleri açısından MIPIM en doğru platform. Çünkü, MIPIM, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı ve buraya katılan uluslararası yatırımcıları başka hiçbir yerde bu denli büyük bir katılımla bir arada görmek mümkün değil. Şehirlerini ve firmalarını dünya arenasında vitrine çıkarmak isteyen ve dahası, uluslararası işbirliklerine imza atmak isteyenler için MIPIM, en güçlü platform. Bu platformda Türkiye’nin yıldızını daha da yükselterek daha da görünür hale gelmesi için MIPIM 2016’da çok güçlü bir temsille yer alacağız.”

yonca-akozerAlkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise MIPIM 2015’in, Türkiye açısından son derece verimli bir fuar olarak geride kaldığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “MIPIM 2015’te çok daha etkili bir Türkiye olarak uluslararası yatırımcıların karşısına çıktık. Şehir temsillerimizin yanı sıra ilçe düzeyindeki temsillerimiz ve gayrimenkul yatırımcılarımızın güçlü projeleri uluslararası yatırımcıları tam anlamıyla etkisi altına aldı. Türkiye, 96 metrekaresi İstanbul maketine ayrılan ve içinde Beyoğlu Belediyesi Ataşehir Bölge Maketi ve Sea Pearl projelerinin yer aldığı 300 metrekarelik İstanbul Çadırı, Antalya, Balıkesir ve Ankara kent katılımları başta olmak üzere firmalarımızla birlikte toplam bin 200 metrekare alanda temsil edildi. Daha da önemlisi, 30 ülke heyeti ziyaretinin ve 2 bin 875 birebir görüşmenin gerçekleştirilmiş olması.”

MIPIM 2016’nın ardından çok daha parlak rakamlardan söz edileceğinin altını çizen Aközer, “Henüz, şimdiden pek çok şehrimizin ve firmalarınızın katılım konusundaki isteklerini görüyoruz. Bu yıl, Türkiye’nin temsiliyeti 2 bin metrekarenin üzerinde olacak. Her geçen yıl, MIPIM’e çok daha güçlü bir şekilde katılıyoruz. Bu da bizi gururlandırıyor. Geçen yıl, uluslararası katılımcıların Türkiye’ye gösterdikleri yoğun ilgisi nedeniyle bu yıl “Türkiye Yatırımcı Yemeği” yapmayı planlıyoruz. Bu yemek Türkiye’ye özel olarak yatırım yapmak isteyen uluslararası fon ve yatırım şirketlerinin katılımlarıyla gerçekleşecek. Fuar alanındaki temsiliyetimiz ile MIPIM 2016’nın bir kez daha Türkiye’nin gövde gösterisine sahne olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz