Ana Sayfa İNDEKS BMD ‘Kredi kartında daha çok taksit ekonomiye doping etkisi yapar’

‘Kredi kartında daha çok taksit ekonomiye doping etkisi yapar’

BDDK’nın kredi kartı taksit sayısını artırmaya yönelik çalışmasını desteklediklerini belirten Sami Kariyo, “Çok mutlu olduk. Bu dönemde tüketimi teşvik edici tedbirlere ihtiyaç vardı. Ekonomiye doping etkisi yapacağı gibi, yaşadığımız üzücü olayların ardından normalleşmeyi de hızlandıracaktır” dedi.

Kredi kartı taksit sayısının artırılması ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik hazırlıklar, Türkiye ekonomisinin en dinamik yapı taşlarından perakende sektöründe heyecan yarattı. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo, özellikle kredi kartı taksit sayısının perakende sektörü açısından büyük önem taşıdığını belirterek, düzenlemenin hızla hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.

“Kredi kartı, kayıt dışı ekonominin panzehridir”

Kariyo, hem Başbakan Binali Yıldırım’ın hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in yaptığı açıklamaları yakından takip ettiklerini bildirdi. Kredi kartı kullanımının her aşamada desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Sami Kariyo şöyle devam etti:

“Kayıt dışı ekonomi nedeniyle gerçekleşen haksız rekabet, ancak kredi kartlarının yoğun olarak kullanıldığı bir sistemle önlenebilir. Ekonominin kayıt altına alınması ve izlenebilmesi açısından kredi kartları büyük önem taşıyor. Kredi kartı dışındaki nakit alışveriş çoğu zaman pazarlıklara açık bir yapıya sahip oluyor. Nakit sistemde yapılabilecek pazarlıklar veya belgesiz satışa yönelik çaba ve girişimler, kayıt dışılığı ne yazık ki teşvik ediyor. Bu açıdan, kayıt dışının panzehri olan kredi kartlarının yoğun kullanımını teşvik eden her türlü çalışmayı destekliyoruz. Öte yandan son günlerde yaşadıklarımız düşünüldüğünde, bir dizi tedbirlerin alınması gerekiyordu. Gerek vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması, gerekse kredi borçları ve kredi kartlarına ilişkin düzenleme çalışmaları toplumun hemen her kesimi için moral olacaktır. Türkiye’nin markalarını çatısı altında bulunduran BMD olarak alınan kararlar nedeniyle çok mutlu olduk.  Bu dönemde tüketimi teşvik edici tedbirlere ihtiyaç vardı. Bu kararlar ekonomiye doping etkisi yapacağı gibi, normalleşmeyi de hızlandıracaktır.”

Sami Kariyo, kredi kartı kullanımının en yüksek olduğu perakende sektörünün çatı örgütü olarak talep edilmesi halinde önerilerini ilgililerle paylaşabileceklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz