Ana Sayfa Gündem H&M, 5 kentte 7 mağaza açıyor

H&M, 5 kentte 7 mağaza açıyor

H&M, sonbaharda yeni ve mevcut şehirlerde yedi yeni mağaza ile büyüme hedeflerini istikrarlı adımlarla sürdürüyor. Türkiye pazarına inancını her zaman vurgulayan ve ülkedeki performansından çok memnun olan H&M, bu pazardaki yatırımlarına yenilerini ekleyerek güçlü büyüme hedefiyle açılışlarını hızla gerçekleştiriyor. H&M, Adana, Çorum Denizli, Bursa ve İstanbul’da toplam 7 mağaza açmaya hazırlanıyor.

H&M Türkiye Ülke Müdürü Thomas Coellner, “Türkiye’deki büyümemiz konusunda vites yükselttik ve tüm planlamamızı güçlü bir büyüme üzerine kuruyoruz. Mevcut mağazalarımızın her birinin performansından çok memnunuz. Türkiye’nin her bir ilini potansiyel olarak görüyoruz. Beklenmeyen şehirler ile müşterilerimizi şaşırtacağımızı, uzun zamandır gelişimizi bekleyen şehirlerdeki moda severler ile de en kısa zamanda buluşacağımızın müjdesini vermek isterim. Sonbahar’da üç yeni şehirdeyiz. Adana, Denizli ve Çorum. İstanbul Anadolu Yakasında, Capitol AVM ve Novada Ataşehir gibi iki önemli noktada, Avrupa Yakasında ise Axis AVM’de olmak üzere kısa süre aralağında 7 yeni mağaza açacağız” dedi.

Adana, Denizli ve Çorum’a H&M

H&M’in Adana’daki ilk mağazası H&M Optimum AVM’de 1 Eylül’de açılacak ve mağaza 2 bin 200 metrekare alana yayılıyor. Denizli’deki ilk H&M mağazası Aquamall AVM’de 8 Eylül’de açılacak ve mağaza 2 bin 400 metrekare alanda. Çorum’daki ilk mağaza ise AHL Park AVM’de Kasım ayında açılacak ve 2 bin 700 metre kare satış alanından oluşacak.

Bursa ve İstanbul’a yeni mağazalar

H&M’in Bursa’daki ikinci mağazası Anatolium AVM’de 13 Ekim’de açılacak ve mağaza 2 bin 200 metrealana sahip. H&M, Anadolu Yakası’nın en köklü alışveriş merkezlerinden bir tanesi olan Capitol AVM’de de ilk mağazasını da açıyor. H&M Capitol AVM mağazası 8 Eylül’de açılacak ve mağaza 2 bin 600 metrekarelik alana sahip olacak. İstanbul’daki diğer açılışlar ise; 6 Ekim’de Novada Ataşehir AVM’de ve Kasım ayında da H&M Axis AVM’de gerçekleşecek. Bu mağazalar da 2 bin metrekarelik alana yayılıyor. H&M’in yeni mağazaları, en yeni iç tasarımıyla müşterilere en iyi alışveriş deneyimini yaşatacak şekilde tasarlanıyor. Yeni sunum malzemeleri, ürün alanları ve müşterilere ilham vermesi için donanımlı H&M personeli tarafından kombinlenen ürünler moda severlere geniş alanlarda sunuluyor.

İstihdama katkı

H&M, Bursa mağazası ile 42, Adana mağazası ile 55, Denizli mağazası ile 36, Çorum mağazası ile 36, İstanbul’daki üç yeni mağazası ile ise tam 126 kişiye istihdam sağlayacak. Sonbahar açılışları ile birlikte 259 kişiyi işe alacak olan H&M Türkiye, yıl sonu itibariyle mağazaları ve dört ofisiyle 3 binden fazla personel ile operasyonlarını yürütecek. H&M Türkiye Ülke Müdürü Thomas Coellner, H&M’in insanlara yatırım yapan bir şirket olduğunu aktararak ‘’Türkiye’de açtığımız yeni mağazalar ile en önemli yatırımımızı insanlara yapıyoruz. Açtığımız her bir yeni mağaza, iş imkanı sağlayacağımız yeni gençler anlamına gelir. Her gittiğimiz şehirde dinamik ekipler kuruyoruz” diye konuştu.

Sürdürülebilir büyüme

H&M Grubu’nun satışları 2016 yılının ilk 6 ayında global olarak yüzde 7 artış gösterdi. İkinci çeyrekte ise yüzde 5 artış kaydedildi. H&M ikinci çeyrekte KDV dahil satışlarını 46,874 milyon isveç kronu olarak açıkladı. 62 pazarda 4 bin mağazası bulunan şirket, 2016 finansal yılı içinde tüm dünyada 425 yeni mağaza daha açacak. Yıl bitmeden Porto Riko, Yeni Zelanda ve Kıbrıs da H&M pazarları arasına girecek.

Türkiye ise H&M’in en hızlı büyüdüğü pazarlar arasında yer alıyor. H&M, 6 yıldır Ethisphere Enstitüsü tarafından dünyanın en etik şirketleri arasında gösteriliyor. H&M, Global 100 Endeksine göre tekstil sektöründeki en sürdürülebilir şirket olurken, dünyanın en sürdürülebilir şirketleri listesinde de 20. sırada yer alıyor.

Rakamlarla H&M Türkiye
Thomas-Coellner
H&M Türkiye Ülke Müdürü Thomas Coellner

2010 yılında Türkiye pazarına giriş yapan H&M, illk mağazasını Forum Istanbul’da binlerce moda severin sabahın erken saatlerinde beklediği büyük açılış ile gerçekleştirdi. Her açılışı büyük coşkuyla gerçekleşen H&M, yılda yüzde 10-15 büyüme ile mağazalar açarak hedefini Türkiye pazarında da sergiliyor. 2015 yılında başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Türkiye’nin pek çok farklı ilinde 14 mağaza açan H&M, şu an 51 mağaza ile Türkiye’de moda severlere hizmet veriyor. Sonbaharda açılacak 7 mağaza ile yıl sonunu 58 mağaza ile kapatacak ve ülke genelindeki personel sayısını da 3 binden fazla kişiye ulaştıracak. Kadın, erkek, çocuk, gençler için Divided koleksiyonları, kozmetik için H&M Beauty, ev dekorasyon için H&M Home gibi pek çok farklı konsepti bünyesinde bulunduran H&M, büyük metrekarelerde mağaza açmayı hedefliyor. 2015 senesinde yaklaşık 89 bin metrekare mağaza alanı olan H&M, 2016 senesini 120 bin metrekare mağaza alanı ile tamamlayacak.

2017 mağazalaşma fizibilitesini güçlü ve istikrarlı bir planlama ile gerçekleştirmeyi hedefleyen H&M, yüzde 10-15 global mağazalaşma büyümesini Türkiye’de de uygulayacak. Yeni yılda İstanbul ve farklı illerde amiral mağazalar da açmaya hazırlanan H&M, büyük şehirlerin yanı sıra Türkiye’nin farklı illerine de açılmaya büyük önem veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz