Ana Sayfa AVM Kent Meydanı AVM’de kısa film festivali

Kent Meydanı AVM’de kısa film festivali

Kent Meydanı AVM, 3. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “3. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film” festivalinde kısa filmler Bursalılarla Kent Meydanı AVM Açık Alan’da buluştu.

Festival Koordinatörü Eda Sürmeli, 3 yıldır dünyanın ilk tasavvuf filmleri festivalini gerçekleştirdiklerini belirterek, “Her yıl 7 şehrin 7 velisini konu ediniyoruz. Bu yıl da iki kategoride kısa film senaryo yarışması açarak başladık. Bu yarışmaların sonucunda da en iyi 7 senaryoyu seçip film haline getiriyoruz.” dedi.

Festivalin bir sosyal sorumluluk projesi olarak 200 kişilik bir ekip tarafından gerçekleştirildiğini belirten Sürmeli, şunları kaydetti: “7 kısa filmin yanı sıra ayrıca yönetmenlerin kendileri de 7 ayrı kısa film çekiyor. 7 kısa filmle toplamda 14 adet film gösterimini kurduğumuz yazlık sinemalarla İstanbul ve Bursa’da gösteriyoruz’ dedi.

Festival kapsamında “Ekmekçi” filmi ile Somuncu Baba, “Rüyaname” filmiyle Evliya Çelebi, “Önyargı” filmiyle İsmail Hakkı Bursevi, “Üç Soruluk Filozof” filmiyle Şemsi Tebrizi, “Önce Yoldaş Sonra Yol” filmiyle Ahmet Yesevi, “Ab-ı Hayat” filmiyle Ateşbazı Veli ve “Terkip” filmiyle de Muhiddini İbni Arabi anlatıldı. Açık alandaki fim gösterimi üç günün ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz