Ana Sayfa AVM Kadıköy’de AVM’ye ret kararı çıktı

Kadıköy’de AVM’ye ret kararı çıktı

Kadıköy’de bulunan tarihi Kuşdili Çayırı arazisine AVM ve katlı otopark yapılmasıyla ilgili plan değişikliği, Kadıköy Belediyesi tarafından açılan dava üzerine iptal edildi. Mahkeme, Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan olarak kullanılmasına karar verdi.

İstanbul Kadıköy’deki Kuşdili Çayırı’na yapılması planlanan AVM ve otopark projesine ret kararı çıktı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi, alanın yapılaşmaya açılması yerine çayır özelliği koşullarında yeşil alan olarak kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Kadıköy Belediyesi, Kuşdili Çayırı’na AVM ve otopark yapılmasının önünü açan “1/bin ölçekli Uygulama Amaçlı İmar Planı ve 1/5 bin ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planlarının” iptalini yargıya taşımış, Kadıköy’de vatandaşların toplanma ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir alan yerine Kuşdili Çayırı’nda yapılaşmayı öngören planların iptalini talep etmişti.

Tartışmalara İstanbul 1. İdare Mahkemesi son noktayı koydu. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013 yılından onaylanan için imar planlarını oybirliği ile iptal etti. Kararda dava konusu imar planlarının, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygun olmadığı’ sonucuna ulaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

“Yeşil alan olarak kullanılmalı”

”İstanbul 1. İdare Mahkemesinin 30 Eylül 2015 tarihinde oybirliği ile aldığı kararda, eski İstanbul’un mesire alanlarından biri olan ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen Kuşdili çayırında koruma ilkelerinin geçerli olduğunun altı çizildi. Kararda, Kuşdili Çayırı’nın yapı yoğunluğu yerine çayır özelliği koşullarında yeşil alan olması gerektiği; AVM ve otopark projesinin Kadıköy’e yoğunluk, ulaşım, çevresel etkiler, yapılaşma gibi unsurlar yönünden olumsuzluk getireceği belirtildi.

İptal kararı verilen davada, 2 bin 750 TL tutarındaki dava masrafı ve avukatlık ücretinin İBB ve Çevre Şehircilik Bakanlığından eşit oranda tazmin edilmesine karar verildi. Öte yandan iBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 gün içerisinde Danıştay’a itiraz edebilecek.

“Kamu yararı yok” kararı

kusdili-cayiriMahkeme ayrıca Kuşdili Çayırı için hazırlanan planın nüfus yoğunluğu, ulaşım, çevresel etkiler ve yapılaşma yönünden olumsuzluk içerdiğini, planlama esaslarının kamu yararına uygun olmadığı görüşlerine yer vererek, planı iptal etti.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi: ”Mahkemenin böyle bir karar vermesi oldukça sevindirici. Kadıköy’ün hatta İstanbul’un AVM’lere değil soluk alacak alanlara ihtiyacı var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son ölçümlerde Kadıköy’ün havası “hassas” düzeyde. Yani bir anlamda alarm veriyor. Yüksek binalar, alışveriş merkezi kentleri geliştirmiyor aksine boğuyor. Kentlerin yeşil alanlara ihtiyacı var. Kadıköylüler ise bu konuda oldukça hassas ve yeşil alanlarına sahip çıkıyor. Kuşdili Çayırı içinde ciddi anlamda mücadele verdiler. Bu yüzden sadece Kadıköy Belediyesi değil tüm Kadıköylüler kazandı. Bundan sonra sırada Kuşdili Çayırının gerçekten yeşil alan olması için gerekli çalışmaların yapılmasıdır. Biz Kadıköy Belediyesi olarak bu konuda elimizden gelen bütün desteği vermeye hazırız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz