Ana Sayfa Gündem Balıkesir’e 100 milyon dolara alışveriş caddesi

Balıkesir’e 100 milyon dolara alışveriş caddesi

Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, 2016 Mart ayında başlaması planlanan Balıkesir Alışveriş Caddesi projesiyle ilgili açıklamada bulundu. Balıkesir’e değer katacak vizyon projesi olduğunu belirten Sabancı, Balıkesir Alışveriş Caddesi için 100 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını söyledi.

Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sabancı, Balıkesir’e yapacakları Alışveriş Caddesi’nin yapımına 2016 Mart ayında başlayacağını anlattı. Sabancı, Esas Holding iştiraklerinden olan Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u ziyaret etti. Havaalanlarının şehrin havasını değiştirdiğini ve bu kapsamda Balıkesir’de üç tane havaalanın bulunmasının önemli bir avantaj olduğunu kaydeden Sabancı, İstanbul’a yapılan üçüncü havaalanın lüks değil zaruri bir ihtiyaç olduğunu belirtti. Balıkesir’le ilgili memnuniyetini dile getiren Sabancı, “Balıkesir bize çok heyecan veriyor. Gayrimenkul stratejimize tam oturuyor Balıkesir. Bir alışveriş merkezi şehrin sosyal hayatına çok şey katıyor. Bizim yaptığımız planlamada yüzde 15-20 oranında yerellik ön planda. Yerel yatırımcıları da bu alışveriş merkezine yatırım yapmaya bekliyoruz. Yerel esnafa rağmen değil onlarla birlikte yapacağız. Mart-Nisan ayı içerisinde kazmayı vuracağız. Arsa dahil 100 milyon dolar bir yatırım yapacağız. Cadde, AVM mantığıyla değil açık alanda alışveriş caddesi formatında olacak” diye konuştu.

Balıkesir Alışveriş Caddesi’nde 150 mağaza

Esas Gayrimenkul CEO’su Kazım Köseoğlu da Balıkesir’deki alışveriş caddesi yatırımının gayrimenkul stratejilerine uygun olduğunu belirtti. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür eden Köseoğlu, “İçerisinde 150’ye yakın dükkan bulunacak. Proje kapsamında bin 500 – 2 bin kişiye istihdam sağlanacak. Balıkesirliler artık alışveriş için dışarıya gitmeyecek. Balıkesir’in parası Balıkesir’de kalacak. Özel sektörden gelmenizden dolayı vizyonunuz açık. Bu yatırımları yapmamız için bürokratik işlemleri kolaylaştırıyorsunuz” diye konuştu.

“Çekim merkezi olacak”

Balıkesir’in üretim ve tüketim noktalarının merkezinde yer aldığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’e yapılacak her yatırımın karşılık bulacağını söyledi. Alışveriş Caddesi’nin inşası devam eden yeni şehir hastanesinin yanında olduğunu belirten Başkan Uğur, “Alışveriş Caddesi yapılacak yer bin 100 yataklı devlet hastanesinin yanı başında. Orada 2 bin 500 kişi çalışacak. Gelen-giden hastalarla birlikte günde 10-15 bin kişilik trafik olacak. Alışveriş caddesinin olmasıyla birlikte bu bölge cazibe merkezi haline gelecek. Esas Holding’in ihaleyi almasından, bu yeri işletecek olmasından da memnunuz. Balıkesir’in böyle bir yere ihtiyacı vardı” dedi.

Dünyaca ünlü otel zinciri Hilton’un da Balıkesir’de otel yapacağına işaret eden Uğur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Balıkesir, Marmara ve Ege Bölgesine yakınlığı, otoyolların merkezinde oluşu itibariyle önemli bir noktada yer alıyor. Balıkesir, Türkiye’deki üretimin ve tüketimin tam merkezinde bulunuyor. Otoyollar, yüksek hızlı tren, Çanakkale Köprüsü vb. yatırımlar Balıkesir’in önemini daha da artırıyor. Balıkesir zengin bir kent. Tarımı, termali, Kaz Dağları, 300 kilometre sahili, turizmi aklınıza ne geliyorsa Balıkesir’de var. Altın madeni, bor madeni, demiri, kromu, çinkosu, hepsi burada yer alıyor. Bu potansiyel de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Hilton’da burada otel yapımına başlıyor. Onlar da şubat ayında yatırıma başlayacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz