Ana Sayfa Dünyadan İngiltere’de perakende satışlarda rekor

İngiltere’de perakende satışlarda rekor

İngiltere’de perakende satışlarda son 2 yılın rekoru kırıldı. İngiltere’de perakende satışlar giyim ve bilgisayar talebi nedeniyle Ocak ayında en az son 2 yılın en yüksek artışını kaydetti.

İngiltere perakende satışlarda son iki yılın en yüksek artışı yaşandı. Satış hacminde yüzde 2.3’lük yükseliş yaşandı. İstatistik kurumunun açıkladığı verilere göre, stok fazlasını eritmeye çalışan perakendecilerin Noel tatili sonrası fiyat kesmesi perakende satışlardaki büyümeye yardımcı oldu. Ocak ayında perakende satışlarda yaşanan artış Aralık’ta yaşanan düşüşü de fazlasıyla geri almış oldu. 2015 Aralık ayında giyim harcamaları hava koşullarının ılık seyretmesinden olumsuz etkilenmişti. Ocak rakamları aynı zamanda İngiltere enflasyonu sıfıra yakın seyretmesi ve düşük işsizliğin tüketici harcamalarını desteklemesi nedeniyle iç talebin sürüklediği bir ekonomi resmi de çiziyor.

Perakende deflatörüyle ölçülen fiyatlar Ocak’ta yıllık yüzde 2.6 düştü. Böylece fiyatlar 19. ay üst üste düşüş kaydetmiş oldu. 2015’e göre, perakende satışlar Ocak’ta yüzde 5.2 arttı. Ocak’ta gıda satışları yüzde 1.1 artarken, giyim satışları ve ayakkabı satışları yüzde 3.3 arttı.Son 3 ayda, toplam satışlar yüzde 1.4 artarak 26. ay üst üste yükselmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz