Ana Sayfa Gündem İndirim kısıtlamasına Rekabet Kurumu itirazı

İndirim kısıtlamasına Rekabet Kurumu itirazı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı Alışveriş Merkezleri Yönetmelik Taslağı’ndaki indirimlere yönelik kısıtlamasına Rekabet Kurumu’ndan itiraz geldi.

İndirimlere yönelik bazı kısıtlamalar öngören Alışveriş Merkezleri Yönetmelik Taslağı ile Rekabet Kurumu görüş bildirdi. İndirim yapma serbestisinin zorlaştırılmamasını isteyen Rekabet Kurumu, “Piyasa ekonomisinde teşebbüsler istedikleri zaman istedikleri oranda indirim yapar” dedi.

Alışveriş merkezleri, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmeliğin yürürlüğe girmesini beklerken, Rekabet Kurumu’ndan düzenlemeye itiraz geldi. Taslakta, sürekli indirimli satışlara yönelik AVM yönetimleri tarafından kontrol mekanizması kurulması istenirken, Rekabet Kurumu, indirim yapma serbestisini zorlaştıran düzenlemeler yapılmamasını istedi. Rekabet Kurumu yazısında, indirim yapmayı olabildiğince kolaylaştıran bir yapı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Taslakla ilgili görüş bildiren Rekabet Kurumu, yazısında şunları belirtti: “Mevzuatımızda, sürekli ya da süreksiz indirimli satışlarda aldatıcı, yanıltıcı bilgi verilmesini önlemeye matuf yeterli düzenleme bulunduğunu dikkate alarak, bu alanı daha fazla sıkılaştırmanın piyasa ekonomisi tercihine uygun olmadığı düşünülüyor. Taslağa göre, alışveriş merkezlerinde sürekli indirimli satış olması için ürünlerin seri sonu, sezon sonu, ihraç fazlası ya da kusurlu olması gerekiyor. Bu tür alışveriş merkezlerininin ‘outlet’ gibi indirimi çağrıştıran ibareleri kullanabilmesi için, sattığı malların en az yüzde 70’ini bu kapsamda olması gerekiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz