Ana Sayfa Gündem ‘Etkinlikler AVM’lerin misyonu’

‘Etkinlikler AVM’lerin misyonu’

Etkinlikler, AVM’lerin çekim gücü yaratmasında oldukça önemli. Yaklaşık 15 yıldır AVM’lere özel projeler geliştiren Şıkel Organizasyon Genel Müdürü Murat Şıkel, “Etkinlikler AVM’lerin misyonu. Ziyaretçilerine bir çekim alanı oluşturmak isteyen AVM’ler, kaliteli ve nitelikli organizasyonlar ile bunu başarabilirler” diyor.


Murat Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1968 Kars doğumluyum. 1989 yılında H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Yüksek Lisans okul birincisi olarak mezun oldum. Aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısı olarak dans etmeye başladım. 2001 Yılında Başkoreograf, 2005 yılında Genel Müdür Sanat Danışmanılığı’na atandım. Bu süre içinde 1. ve 2. Bodrum Bale Festivali, 1.Marmaris Bale Günleri, Aspendos Uluslararası Opera ve Bale festivallerinde festival başkanı, genel koordinatörlük görevlerinde bulundum. Yaklaşık 50’ye yakın yurt içi ve yurt dışı turne ve 20’ye yakın yeni eserin repertuvara girmesi ile ilgili yaratım ve sponsorluk çalışmaları yaptım. Ayrıca 1 adet senfonik bir eserin patentini kendi adıma tescilini aldım.

Şıkel Organizasyon fikri nasıl doğdu?
2001 yılında Ankara Armada Alışveriş Merkezi Müdürü Ercüment Alptekin ve pazarlama ekibinin yöneticileri Çiğdem Ayrancıoğlu Gönen, Şafak Aksoyek Toros, Ebru Korkmaz bir sanat projesi için operamıza gelmişlerdi. Bizden bu etkinlik için yönlendirme ve destek istemişlerdi. Sanatçılarımızla bu etkinliğe destek olmuş ve konuklardan beğeni toplamıştık. Bunun ardından da birkaç kez farklı etkinlikler de gerçekleştirdik. Ercüment Alptekin’in ‘Murat bey bu işleri sizin gibi sanatçıların yapması gerek’ demesi, bizim bir organizasyon firması kurma fikrimizin yeşermesini sağladı. Bu arada Şıkel Organizasyon fikrinin hayata geçmesinde başta eşim Çiğdem Hanım ve yeğenim Çağla Şıkel’in desteği çok önemli oldu. Ayrıca 2011 yılında şirketimizin kuruluşunda bizi yüreklendiren Ankara Panora AVM’nin Genel Müdürü Okan Baba, Pazarlama Müdürü Pınar Yılmaz, Başak Akyüz’ün katkılarını söylemeden geçemeyeceğim. Bize destek olan tüm dotlarımıza ve sanatçılarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

AVM’lere özel etkinlik projeleri

avm-etkinlik-4 avm-etkinlik-3 avm-etkinlik-2 avm-etkinlik-1AVM’lere hangi konularda hizmet veriyorsunuz?
AVM’ere başlıca, sanatsal ve kültürel etkinlikler konularında hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu projeleri sunarken temel amacımız evrensel sanatlar başta olmak üzere, müzik dinletileri, konserleri, dans gösterileri, çocuk etkinlikleri, özel günlere ait projeler, dekor, kostüm tasarımı, alan düzenlemesi, defile, tanıtım, imza günleri etkinliklerini kapsıyor.

Peki, her AVM’ye ayrı proje geliştiriyor musunuz? Yoksa etkinlikler belli kategori başlıklarından mı seçiliyor?
Her iki seçenek de var aslında. Bu işin en çok sevdiğim yanı burası işte. Sanatçılığımızın verdiği yaratıcılığı, en çok kategorilerin dışına çıktığımızda kullanma fırsatı buluyoruz. AVM yönetiminin genel etkinlik ve yönetim anlayışı, bulunduğu bölge, oluşturmak istediği profil, kalite, nitelik ve nicelik beklentisi ve tabii ki kültür ve sanat politikası, o AVM’nin düşündüğü ve yapmak istediği projeler hakkında bize ciddi verileri gösteriyor. Şıkel organizasyon olarak bu beklentilere göre üretim ve yaratım yapmaya çalışıyoruz. Bizim anlayışımızla belirlediğimiz projeleri, elimizden gelen en yüksek seviyede AVM’lerle paylaşmak istiyoruz. Bu anlayışı karşılıklı fikir alışverişi ve işinin uzmanı sanatçı ve çalışanlarla yapmanın getirisini kesinlikle yadsımıyoruz.

Sizce etkinliklerin ziyaretçiler için nasıl bir çekim alanı var? Yaşadığımız şehir yalnızca belleğimizi oluşturan işler ve ilişkiler toplamı değildir. Hayali, yaratıcılığı, sanatı sonsuzmuşçasına büyüten, kışkırtan deneyleri de içeriyor… Bilinmezlerinde kaybolmayı, her gün yeniden keşfedilmeyi bekleyen sokaklarıyla, dükkanları, duvarları, kaldırımları, çıkmazları, bulvarları ve katmanlarından söz ediyoruz. İşte şehrin alışveriş merkezleri bu bulmacanın vazgeçilmezleridir artık. Bir yaşam kültürü, bir sosyal paylaşım alanı, birlikte soluma alanlarıdır. Ziyaretçilerine bir çekim alanı oluşturmak isteyen AVM’ler, kaliteli ve nitelikli organizasyonlar ile bunu başarabilirler. Ziyaretçilerinin yaşam ve alışveriş kültürün doğrudan etkileyen AVM’ler, gündemi ve alışkanlıkları takip ederek ve çalışarak oluşturacağı etkinlik takvimi ile konuklarını, aileleri düşündürürken eğlendirmeye, keyifli zaman geçirmeye yönlendirerek, doğru bir tüketim bilincinin oluşmasına da katkıda bulunurlar. Günümüzde sayıları hızla artan AVM’ler dünyada birçok ülkede gerçekleştirilen ve belki de gerçek sunum alanları AVM olmayan birçok sanatsal, kültürel, eğitsel, bilimsel, teknolojik etkinlikleri, konuklarının ayağına getiriyor. Bu, çok önemli misyonu AVM’lerin sorumluluk alanına taşıyor.

Önümüzdeki dönem projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Aklımızın bir yanını, dünya kadar proje sürekli oyalıyor. Çok yapmak istediğimiz ve gerçekleşmesini heyecanla beklediğimiz projelerimiz var. Ancak birçoğu için zamana ve yaratım alanına ihtiyaç duyuyoruz. Ama durmadan üretmek bizim yaşam sebebimiz. Özellikle çocukların ilgisini çekeceğini düşündüğüm, “Yüzyılın Mucitleri” (icatları ile yüzyıla damgasını vurmuş mucitler geliyor), yerel masal kahramanımızın maceralarının senfonik çocuk müzikali sunumu, interaktif sergi, “Çocuk Olimpiyatları”, “Dev Heykeller Çalışması”, “Hands Up” (işaret dili ile –sosyal sorumluluk projesi) etkinlikleri gerçekleştireceğiz. Öte yandan AB Türkiye Delegasyonu desteğiyle “Avrupa Dans Festivali”ni düzenleyeceğiz. Bu projelerin birçoğunun altyapı çalışmalarını büyük oranda bitirdim. Ayrıca bu dönem yapacagımız etkinliklerde kullanacagımız tüm eser ve müziklerin yaratıcılarını ve emek verenlerinin haklarını korumak ve zarar görmelerini engellemek adına MESAM ile lisans sözleşmesi yaptık. Böylelikle sektördeki paydaşların sayısının artmasını ve ilkeli bir yapının hayata geçmesi çabasına katkıda bulunacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz