Ana Sayfa Gündem İnci Deri, 280 milyon TL ciro hedefliyor

İnci Deri, 280 milyon TL ciro hedefliyor

1917’de bir hayalle yola çıkan İnci Deri, bugün Türkiye’nin ilk 100 yaşında moda perakende markası. 2016’yı 220 milyon TL ciro ve 1 milyon 800 bin satış adediyle kapatan İnci Deri, bu yılsonunda ise yaklaşık 280 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

100. yılını kutlayan İnci Deri, bir lostra salonundan bir moda perakende markasına dönüştüğü 2017 yılında, 16 bin 500 metrekarelik toplam satış alanında 800’ün üzerinde çalışanıyla hizmet veriyor. 2016’yı 220 milyon TL ciro ve 1 milyon 800 bin satış adediyle kapatan İnci Deri, bu yılsonunda ise yaklaşık 280 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

30 yıl süresince bir lostra salonu olarak kaliteli ayakkabılarıyla müşterilerine hizmet veren İnci’nin hikâyesi, 1947 yılında bir dönüm noktasına geldi. Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Ahmet Nuri Kızıltaş, bir moda markası olma hayaliyle Fatih’te yeni bir mağaza açtı. 80’lerde üçüncü kuşağın da katılmasıyla birlikte, marka modern bir çehreye kavuştu. İnci Deri, yüzünü global pazarlara da dönmekte gecikmedi İtalya’dan gelen uzman ekiplerin ve tasarımcıların know-how’ını da üretime dâhil ederek ülke sınırlarını aşan İnci Deri, değişmeye ve dönüşmeye devam ediyor.

İnci, gelecek 100 yıla çok kanallı yaklaşımla devam edecek

Türkiye’nin 100 yıllık ilk moda perakende markası İnci Deri, çok kanallı stratejisiyle hedef büyüttü. Geçtiğimiz yıl itibariyle hız kazanan Omni-channel (çok kanallı) yaklaşımını pazarlama ve satış stratejisine entegre eden marka, 2016 yılının başından bu yana e-ticaret yatırımlarına ağırlık veriyor.

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, İnci Deri olarak 2016 yılının başından beri e-ticaret yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirterek 2017 öngörülerini paylaştı: “İncideri.com 2016’yı yüzde 100 büyüme ile kapattı. Yaptığımız yatırımlarla bu rakam daha da yükselecek. İnternet mağazamızın toplam cirodaki payını da yüzde 2’den yüzde 5.5’e çıkartmayı hedefliyoruz. Ayrıca, önümüzdeki dönemde aktif hale gelecek mobil aplikasyonumuzun satışlarımıza yüzre 20 oranında etki edeceğini öngörüyoruz.”

İnci Deri: ‘İyi Hissettiren Marka’

Asırlık bir marka olan İnci Deri, modayı ve trendleri etkileyen, takip eden kitleye daha yakından dokunuyor. 100. yılında İnci Deri’yi her alanda “İyi Hissettiren Marka” olarak yeniden konumladıklarının altını çizen Kızıltaş, bu stratejilerinin mağaza dekorasyonundan İK politikalarına, tüm çalışmalarına yön vereceğini açıkladı.

İnci Deri, 5 yılda yurt dışında toplam 40 satış noktası hedefliyor

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, global bir marka olma yolunda atılan adımları da şöyle aktardı: “Dünyada tanınan Türk markaları geliştirmek ve Türk markalarının global birer oyuncu olabilmesini sağlamak amacıyla başlatılmış devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality’ye başvurumuz yakın zaman önce onaylandı. Turquality’den alacağımız destekle yurt dışı yatırımlarımızı da artıracak, Türkiye’yi ve markamızı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Yurt dışı yatırımlar nezdinde baktığımızda; İran ile bayilik görüşmelerimiz devam ediyor. Fas ve Tunus odaklı olarak Kuzey Afrika’yı araştırıyor, bu bölgelere de girmeyi planlıyoruz. Doğu Avrupa pazarlarında hızla ilerliyoruz. Körfez Bölgesi ve Türki Cumhuriyetler de hedeflerimiz arasında. Bu yatırımlarımızın Turquality ile büyük hız kazanacağına inanıyoruz.”

Bugün Kıbrıs’ta 3, Türkmenistan’da ve Kosova’da birer mağazası bulunan marka, Nahcivan’daki satış noktalarıyla birlikte toplam 5 mağaza ve 700 metrekarelik satış alanı ile yurt dışında da faaliyet gösteriyor.

Global bir moda markası olma hedefi doğrultusunda 2017 yılı için imzası tamamlanmış 3 projeyi hayata geçireceklerini belirten Kızıltaş, “2017 sonunda yaklaşık 280 milyon TL’lik ciroya ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

2016 yılını 100 mağaza, 220 milyon TL’lik ciro ve 1 milyon 800 bin adetlik satış adediyle kapattıklarına dikkat çeken Kızıltaş, “2016 yılının başından bu yana açtığımız mağazalarla birlikte Türkiye’deki toplam satış alanımız 16 bin 500 metrekare oldu. Geçtiğimiz yıl 6 farklı ilde toplam 10 mağaza açtık. Yeni açılan mağazalarımızla birlikte, bünyemizde görev yapan 800’ün üzerinde çalışanımız var” dedi.

2017 yılında büyüme hedeflerinin devam ettiğini ifade eden Kızıltaş; beklentilerini ve hedeflerini paylaşarak; “Önümüze baktığımızda, orta vadede verimliliğin büyük önem taşıyacağını görebiliyoruz. Şirketlerin her alanda optimizasyona giderek verimlilik üzerine yatırım yapacakları bir dönem olacak. Biz de bu bilinçle hareket ediyor, yatırımlarımızı verimlilik esasına göre şekillendiriyoruz. Perakende sektöründe 2017 yılı için yaklaşık yüzde 7 oranında bir büyüme bekleniyor. Şartlar bu şekilde devam ederse, İnci Deri olarak bu oranın üzerinde bir büyüme rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Yüzüncü yılında İnci Deri ihracatta yüzde 100 büyüyecek”

Yaklaşık 100 farklı tedarikçiden oluşan bir üretim ağı yönettiklerini belirten Kızıltaş; 2016 yılını 2 milyon TL’lik ihracatla kapattıklarını, 2017’de ihracatta yüzde 100 büyüme, 2019’da ise bu rakamı çift haneli rakamlara çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

100. yıla özel iki yeni atılım: “İnci Atölye” ve “100 Koleksiyonu”
Kızıltaş; 100. yıla özel olarak yapılan çalışmalara da değindi: “100. yılımıza özel olarak iki özel çalışmaya imza attık: “İnci Atölye” ve “100 Koleksiyonu”… Gamze Saraçoğlu Kreatif Direktörlüğü’nde hazırlanan koleksiyonlarda, 100 yıllık deneyim ve uzmanlığı özgün tasarımlarla bir araya getirdik. ‘İnci Atölye’, hayalinizdeki ayakkabıyı en küçük ayrıntısına kadar tasarlamayı mümkün kılarken, “100 Koleksiyonu”nda ise İnci’nin klasikleşen ikonik modellerini günümüzün trendlerine göre yeniden yorumladık. Gamze Saraçoğlu’nun kreatif direktörlüğünde hazırlanan “100 koleksiyonu”, modern çizgilerin klasik modellerle buluşmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz