Ana Sayfa Gündem Ev tekstilinden 5 yılda 25 milyar dolar

Ev tekstilinden 5 yılda 25 milyar dolar

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD), ev tekstilinin son 5 yılda yaklaşık 25 milyar dolar döviz getirdiğini açıkladı. Yıllık 13 milyar dolarlık ticaret hacmi ile ekonomiye canlılık kazandıran sektör, her 100 dolarlık malda, yarattığı 70 dolar katma değerle, sürdürülebilir rekabet gücüne sahip.

Türkiye’nin en önemli ihracatçı sektörlerinden olan ev tekstili, son 5 yılda gerçekleştirilen 15.4 milyar dolar ihracatına, komşu ülkelerle yapılan bavul ticareti de eklendiğinde toplam 25 milyar dolar döviz girdisi sağladı.

tetsiad-baskani-Yasar-Kucukcalik
TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık

Türk ev tekstili sektörünün yüzde 98’ini tek çatı altında toplayan ve yıllık 13 milyar dolarlık üretim gücünü temsil eden Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, bundan 10-15 yıl önce uluslararası markaların ‘basit’ ürün olarak nitelendirilen siparişlerini üretirken, Türkiye’nin bugün, o markalara koleksiyon hazırlayan ve kendi markalarıyla yurtdışına mağaza açarak, global rekabete katılan güçlü bir ülke konumuna geldiğine dikkat çekti. Türkiye’de ev tekstilinde üretim kapasitesinin sektöre önemli rekabet gücü kazandırdığına değinen TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ev tekstilinin bugünkü boyutlara ulaşmasında, artan alım gücüyle birlikte iç tüketimin pazarı büyütmesi ve hızlı moda akımının ev tekstil ürünleri tüketimini de hızlandırması önemli bir rol üstlendi. Övünerek belirtmek isteriz ki, kendi kendine yeten ve dışa bağımlılığı çok az olan bir sektörüz. Bu nedenle sattığımızı her 100 dolarda, 70 dolar ülkemizde kalıyor. Örneğin broderi ve gipür üretimi için kurulan makine parkı, dünyanın en büyük makine parkı olarak nitelendiriliyor. Avrupa’nın nevresim üreten en büyük fabrikası da yine Türkiye’de. Ayrıca Türkiye havlu konusunda dünyanın ilk üç tedarikçisinden biri, Türk havlusu isim olarak dünyada marka oldu ” dedi.

Ev tekstili istihdamında kadınlar çoğunlukta

18 bin iş yeri ile 619 bin kişiye istihdam sağlayan ev tekstili sektörü, ağırlıklı olarak kadın çalışanlardan oluşuyor. Tekstil ve hazır giyim sektörleri toplam 1.5 milyon kişiye ulaşan çalışan sayısı ile istihdamın yüzde 5.55’ini tek başına gerçekleştiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz