Ana Sayfa İNDEKS Deloitte En büyük 100 lüks marka belli oldu

En büyük 100 lüks marka belli oldu

Deloitte’un raporuna göre, dünyanın en büyük 100 lüks tüketim firması 2014 mali yılında 222 milyar dolar net satış geliri elde etti. İlk on sıralamasında, ilk üçte bir değişim yaşanmazken, sadece geçtiğimiz yıl listeye giren Hong Kong’lu mücevher firması Chow Tai Fook’un satış gelirlerinde düşüş yaşandı. En hızlı büyüyenler sıralamasında, geçen sene ilk sırada yer alan Michael Kors, yerini Kate Spade’e bıraktı. Lüks markalarının lideri ise yine Louis Vuitton oldu

Deloitte, “Lüks Tüketimin Küresel Güçleri 2016” raporunu yayımladı. Rapora göre lüks tüketim alanında faaliyet gösteren dünyanın en büyük 100 firması 2014 mali yılında 222 milyar dolarlık net satış geliri elde etti. Bu firmalardan her birinin ortalama satış rakamı ise 2,2 milyar dolar oldu.

Rapora göre, lüks tüketimin küresel güçleri sıralamasında ilk üç firma (Louis Vuitton, Compagnie Financière Richemont, Estée Lauder) yerlerini korurken, geçtiğimiz yıl listeye girerek sıralamayı değiştiren Hong Kong’lu mücevher firması Chow Tai Fook ise üç sıra düşüş yaşadı. En hızlı büyüyen yirmi firmanın ilk sırasında ise Hong Kong’lu Michael Kors’u geride bırakan Amerikalı Kate Spade yer aldı.

Rapora ilişkin olarak, Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Perakende Sektörü Lideri Hakan Göl “2016 yılında lüks sektöründe büyümenin daha yavaş olacak olması, birçok perakendeciyi hayal kırıklığına uğratabilir. Dünya geneline baktığımızda; Çin ve Rusya gibi önemli pazarlarda büyüme yavaşlarken, Hindistan ve Meksika hızla büyüyor. Bunun yanı sıra, Orta Doğu ciddi bir büyüme potansiyeli sunuyor. Diğer taraftan sosyal ağlar ve akıllı cihazların güçlü etkisiyle lüks markaların stratejileri şekil değiştiriyor, müşteriler markalar ile ne zaman, nerede ve nasıl etkileşime geçeceklerini kendileri belirliyor. Gelir seviyesi artmaya başlayan ve özgün marka arayışındaki Y Kuşağı’nın etkisi ve gelişmekte olan ülkelerden seyahatlerin artması sektörde belirleyici bir rol oynayacak. Sektörde çoklu-kanal stratejilerini benimseyen ve kullanıcı deneyimini mağaza dışına çıkarabilen firmaların başarısını görmeye devam edeceğiz” dedi.

İlk 100 firma cirosu içindeki en büyük pay Fransa’nın

İlk 100 sıralamasındaki firmaların merkez ofislerinin bulunduğu ülkeler baz alındığında, ortalama firma büyüklüğü bakımından, 5 bin 209 milyon ABD doları ile Fransa ilk sırayı çekiyor. Lüks ürünleri satışlarındaki büyüme açısından ise; yüzde 11,1 büyüme oranı ile Birleşik Krallık ilk sırada yer alıyor. İlk 100 firma cirosu içerisinde firmaların paylarına bakıldığında, yüzde 23,5 ile Fransa birinci sırada bulunuyor; Fransa’yı, yüzde 19,5 ile ABD izliyor.
Raporda öne çıkan diğer konular:

• Lüksün yeni normali: Lüks sektörü, Çinli tüketiciler ve dijital teknolojinin yükseliş yaşadığı, değişiminin on yıllık döneminin ilk yarısını tamamladı. İkinci yarıda ise tüketici satın alma davranışlarındaki değişim, kanalların birleşmesi ve iş modellerinin karmaşası, uluslararası seyahatin artışı, Y kuşağı tüketicilerinin artışı, küresel ekonominin etkisi ile lüks sektörü için yeni fırsatların doğması bekleniyor.

• Lüks ürünlere talep kârlı olarak büyüyor: Ekonomik zorluklara ve büyüme hızının bir önceki yıla göre daha düşük olmasına rağmen lüks markalar büyümesini sürdürüyor. Ayrıca kâr marjlarının bir önceki yıl ile karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu görülüyor.

• İtalya firma sayısı açısından bir kez daha lüks ülkesi: İlk 100 listesinde 29 firma ile yer alan İtalya, listede ikinci en önemli konumda olan Amerikalı firma sayısını ikiye katlıyor.

Lüks tüketimin en çok gelir elde eden 10 firması

SıraLüks MarkalarÜlkeSatış geliri (milyon dolar)
1LVMH
(Louis Vuitton, Fendi, Donna Karan, Loewe, Marc Jacobs, Céline)
Fransa23.297
2Compagnie Financière Richemont
(Cartier, Lancel, Van Cleef, Chloé, Baume&Mercier, IWC, Mont Blanc)
İsviçre13.217
3Estée LauderABD10.780
4Luxottica Group
(Alain Mikli, Arnette, Ray-Ban, Persol, Oliver Peoples)
İtalya10.172
5The Swatch Group
(Blancpain, Breguet, Longines, Omega, Rado)
İsviçre9.223
6Kering
(Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent)
Fransa8.984
7Chow Tai FookHong Kong8.285
8L’Oréal Luxe
(Biotherm, Clarisonic, Kiehl, Lancôme)
Fransa8.239
9Ralph Lauren
(Ralph Lauren Collection, Blue Label, Black Laber, RLX, Purple Label)
ABD7.620
10PVH (Calvin Klein)ABD6.441

 

luks-markalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz