Ana Sayfa AVM Çocuk oyun alanlarına düzenleme geliyor

Çocuk oyun alanlarına düzenleme geliyor

Geçtiğimiz günlerde ünlü bir restoranda yaşanan skandal sonrasında dikkatler çocuk oyun alanlarının güvenliğine toplandı. AVM ve restoranların çocuk oyun alanlarına güvenlik, temizlik ve eğitim için yönetmelik hazırlanıyor.

Çocuk oyun alanlarına düzenleme geliyor. Ünlü bir restoranın şubesindeki çocuk oyun alanında yaşanan skandalın ardından, bu alanların güvenliği tartışma konusu oldu. Yetkililer, AVM ve restoranların içerisinde bulunan oyun alanlarında güvenlik, temizlik ve eğitimle ilgili bir yönetmelik hazırlığında.

AVM’lerin hazırlanan bir yönetmelikle çocuk oyun alanlarıyla ilgili standartlara kavuşturulacağına dikkat çeken Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, şöyle konuştu:

“Çocuk oyun alanlarıyla ilgili olarak daha önce Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Perakende Yasası’nı takiben yeni bir yönetmelik geliyor. Bu yönetmelikte çocuk oyun alanlarında kullanılan oyuncaklardan metrekarelere, güvenlikten hijyene kadar pek çok önemli konuda standart getirilmesi hedefleniyor.”

Avrupa ve Amerika’da durum nasıl?
Avrupa ve Amerika’da çocuk oyun alanları ile standartları koruyan bir düzenleme bulunmuyor. Ancak oldukça ağır yasalar nedeniyle fastfood restoran zincirleri ve AVM’ler, güvenlik ve temizlik konusunda yüksek standartlarda hizmet veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz