Ana Sayfa İNDEKS Çift Geyik Karaca Çift Geyik Karaca bir asrı devirdi

Çift Geyik Karaca bir asrı devirdi

1. Dünya Savaşı’nda Mehmetçik için çorap üretmiş, Türkiye’nin önemli markalarından biri Çift Geyik Karaca… Çift Geyik Karaca Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Güneş, markanın 100 yıllık yolculuğunu ve hedeflerini AVMDergi.com için anlattı. Mağazaların 100. yıl konseptiyle renovasyon sürecinde olduğunu anlatan Güneş, “Büyüme trendimizi koruyacağız” dedi.

 

Röp, Fulya BAYRAKTAR

Çift Geyik Karaca, 1917’de bir çorap atölyesi ile başlayan asırlık bir marka… Sizce bir markanın bu kadar uzun soluklu olmasının altında yatan başarı sırları nelerdir?
Çift Geyik Karaca, 1917 yılında Bandırma’da kurulduktan sonra 1949 yılında Karaca Örme Sanayi olarak İstanbul’da üretime başladı ve 1961 yılında yurt dışına ihraç edilen ilk Türk tekstil markası olarak tarihe geçti. Bu sayede markalaşmanın henüz gündemde olmadığı yıllarda Çift Geyik Karaca, Türkiye’de marka bilinirliği en yüksek markalardan biri oldu. 1965’li yıllara gelindiğinde Karaca 5 kıtada 36 ülkeye ihracat yapan ve marka bilinirliği en yüksek şirketlerden biri oldu. 1967’de, 60’lardan 90’lara kuşaklar boyu giyilen lambswool, angolaine, casmerete türlerini tanıttı. Karaca artık, “Dünyaca Taklit Edilen Çift Geyik Karaca Triko” haline geldi. 1998 yılında Tekfen Holding bünyesinde katılan Karaca, 2005 yılında Narin Group ailesine katıldı ve markalaşma yolunda yeniden atağa kalktı. Kuruluşundan bugüne Çift Geyik Karaca markasının geldiği noktayı göz önünde alırsak, markanın bu kadar soluklu olmasındaki en büyük gücün, 100 yıllık bir zaman diliminde yaşanan tüm olaylarda her zaman halkla iç içe olmasından geldiğini söyleyebilirim. 1. Dünya Savaşı’nda ülkemizin yaşadığı büyük ekonomik kriz döneminde Karaca, halkın yanında oldu. Kurtuluş Savaşı’nda Mehmetçik için çorap üretti. Bulunduğu ilin ve ülke ekonomisinin kalkınması için yatırım yaptı ve yenilikçi Türk tekstilinin gelişiminde öncü oldu. Örneğin 1928’de Bandırma’da elektrik olmadığı için yüksek adette çalışan örme makinaları kullanılamıyordu. Bu eksikliği elektrik üreten bir tesis kurarak çözdü ve İstanbul, Bursa ve İzmir gibi şehirlerden gelen talepleri karşılayan küçük bir fabrika haline getirdi. Vizyon sahibi bir şirket olarak 1932 yılında Alameti Farika Kanunu ile markasını bile tescil ettirerek o günkü şartlarda yapılmayanı yaptı. 1952’de farklı alanlarda da yatırım yaptı. Meyve ağacı olmayan Samanlı’da aldığı tarlayı meyve ağaçlarıyla donattı. Çok sonradan doğa dostu kişiliğini daha fazla ön plana çıkartıp burayı Karaca Arboretumu’na dönüştürdü.

“Sadık müşteri yaratmak, müşteriyi tanımaktan geçiyor”

Sektörde sıkça konuşulan konulardan biri de “sadık müşteri” kavramı… “Sadık müşteri” konusunda belki de önemli cevaplardan biri de Çift Geyik Karaca… Nasıl sağlandı müşterilerin sadık olması, neler yapıyorsunuz?
Sadık müşteri yaratmak her marka için son derece önemli. Çift Geyik Karaca da bu açıdan önemli bir avantaja sahip. Kurulduğu günden bu yana gerçekleştirilen çalışmalara baktığımızda müşteri ihtiyaçlarının ve isteklerinin oldukça önemsendiğini ve dikkate alındığını görüyoruz. Müşterinizi tanımanızı ve onları anladığınızı gösteren bu yaklaşım, müşteri sadakati yaratmada oldukça önemli. Biz müşterilerimizi çok iyi dinliyoruz ve onların bizler hakkındaki her türlü yorumunu dikkate alıyoruz. Bunun yanı sıra ürünlerimizin kalitesini ve farklılaştığımız noktalarımızı, müşterilerimize anlatıyoruz.

Yurt dışında 8 Çift Geyik Karaca mağazası

cift-geyik-karaca

Türkiye genelinde nasıl bir organizasyona sahipsiniz? Mağazalar ağırlıklı olarak nerelerde? Kaç mağazanız bulunuyor?
Karaca olarak bugün Türkiye’nin dört bir yanında, 44 şehirde 110 mağazamız ile hizmet veriyoruz. Bununla birlikte yaklaşık 90 adet cornerlar da yer alıyoruz.

Corner sistemi devam edecek mi?
Evet, corner sistemine devam etmeyi düşünüyoruz.

Yurt dışı mağazalaşma sürecinde franchising sistemiyle çalışıyorsunuz. Yurt dışında kaç mağazaya ulaştınız?
Karaca markası olarak uluslararası alanda büyük devlerle rekabet edebilir bir Türk markası yaratmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda yurt dışında Norveç’te 2 adet kendi mağazamızı açtık. Norveç ile birlikte yurt dışında 8 mağazamız mevcut. Bu mağazalarımız Azerbaycan, Kıbrıs, Güney Afrika’da bulunuyor.

Lokasyon seçiminizde nelere dikkat ediyorsunuz? Caddeler mi yoksa AVM’ler mi önceliğinizde?
Yatırım stratejimizde her ikisi de büyük önem taşıyor ve biz ikisini de dengeli bir şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Ancak iyi caddelerde yer bulabilmek önemli bir sorun. Bununla birlikte metrekare fiyatları da oldukça yüksek. AVM’lere baktığımızda da lokasyonu, ulaşım kolaylığı, AVM içerisindeki yaşam alanlarının durumu ile bizimle birlikte yer alacak mağazalar, bu AVM’de mağaza açıp açmama kararımızda önemli bir rol oynuyor.

Çift Geyik Karaca mağazaları yenileniyor

Mağazaların renovasyonunda neler ön planda olacak? Nelere dikkat ettiniz? Müşteriler tasarım olarak nasıl bir Karaca görecek?
Mağazalarımızın konsept yenilenmesini, çalışmasını özel olarak yaptırdığımız ve çok emek harcadığımız 100. yıl konseptimizin uyarlaması ile başlıyoruz. Sürpriz bir proje olduğundan dolayı çok detay veremiyorum bu aşamada. Fakat size şunu net bir şekilde ifade edebilirim ki; sadece 100 yıllık bir moda markasının olmanın vermiş olduğu gurur ve mutluluğun yansımasını değil, ayrıca ülkemizin cumhuriyet tarihinden bile eski bir marka olarak hâlâ var olmanın ihtişamını görüyor olacağız mağazalarımızda… Geçmişimizin bize kattığı tecrübe ve gücü, günümüz moda trendleri ve mağazacılık trendleri ile bir araya getiren, müşteriye kendini yeniden ifade eden ve her şeyden önce ulaşmayı arzu ettiğimiz gençlere de heyecan verecek bir mağaza konsepti ile marka hikayemizde yepyeni bir sayfa açacağız.
Ayrıca, bu hikayemizin en anlamlı parçalarından biri olan, güzel ülkemiz Türkiye’ye adanmış ve ülkemizin tüm kültürel mozaiğini, moda perspektifinden en şık şekilde yorumlayan ünlü İtalyan tasarımcılarımızın 100. yıl koleksiyonlarımızı mağazalarımızda göreceğiz.

Üretim sürecinizden bahseder misiniz? Tasarım aşaması nasıl başlıyor, hangi süreçlerden geçiyor ürünler?
Üretimimizin tümünü kendimiz yapmıyoruz, ürettirdiğimiz tedarikçilerimiz de var. Üretim için gerekli kumaş ve iplik gibi malzemelerin bir kısmını da İtalya’dan temin ediyoruz. Tasarım bizim işimizin en önemli püf noktalarından biri. “Karaca Erkeği”nin ürünlerini ünlü İtalyan Designer Alfio Bonacchi. Karaca Kadını’nın ürünlerini Alfio’nun eşi Anna Romiti tasarlıyor. Kendini genç hisseden erkekler için yarattığımız markamız TOSS’un ürünlerini ise Alfio’nun oğlu Andrea Bonacchi hazırlamaktadır. Özetle tüm ürünlerimiz İtalyan bir ailenin ellerinden çıkıyor.

Perakendecilik zor ve de ayrıcalıklı bir iş. Ne kadar kaliteli ürün üretirseniz üretin sonuçta satışı yapan enstrümanınız insan… Bu kapsamda çalışanlarınıza yönelik eğitimleriniz bulunuyor mu? Neler yapıyorsunuz çalışanlarınızın müşterilerinizi mutlu etmesi için?
Genel müdürlük ve mağazalarımız dahil yaklaşık bin kişilik bir istihdamımız var ve bu büyük bir rakam. Personel eğitimimizi insan taynakları ekibimizin önderliğinde, birçok perspektifte değerlendirerek yapıyoruz. Sadece satış ve mağazacılık değil, moda ve üretimde kullanılan kumaşlara kadar hakim mağaza personeli yetiştirmek Bu yılki konsantrasyonumuz arasında yani müşteri memnuniyeti ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan geliştirme ilk hedeflerimiz arasında.

“Büyümemizi koruyacağız”

Çift Geyik Karaca’da en çok satılan ürünlerin başında neler geliyor. Erkek mi yoksa kadın mı daha ağırlıklı?
Çift Geyik Karaca’da en çok satılan ürünlerimiz gömlek, triko, tişört ve pantolon. Erkek ürünlerinin daha fazla satıldığını söyleyebilirim.

2016 yılı nasıl geçiyor Çift Geyik Karaca’dan yana? Yılın başında koyduğunuz hedeflerin neresindesiniz?
2015 yılı sonundaki seçimlerin sektördeki etkilerini yaşadık, bu etkiler 2016 yılının başlarında da devam etti ancak 2015 için yıllık büyüme trendimizi koruduğumuzu söyleyebilirim. Bununla birlikte 2016 yılında yaşanan terör olayları ile 15 Ağustos’ta yaşananların ekonomiye ve piyasalara etkisi, sene başında yaptığımız hedeflerimizi yakalayamayacağımızı ancak yine de büyüme trendimizi koruyacağımızı gösteriyor.

Önümüzdeki dönem proje ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Mağaza sayınızla ilgili hedefiniz nedir?
Mağazalarımızı 100. yıl konseptine uygun hazırlama çalışmalarının yanı sıra kadın koleksiyonuna gereken özeni gösterebilmek adına koleksiyonu daha ön plana çıkarttığımız tasarımlar hazırlamayı düşünüyoruz. Alışveriş yaparken keyif alacakları ve tüm ürünleri iyi kombinlerle görebilecekleri öneriler yer alan mağaza konsepti hedefliyoruz. Ayrıca karaca.com.tr’yi gözden geçirme ve iyileştirme çalışmalarımıza başlamak üzereyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz