Ana Sayfa Gündem CarrefourSA balıkta cirosunu 4 katına çıkarmayı hedefliyor

CarrefourSA balıkta cirosunu 4 katına çıkarmayı hedefliyor

CarrefourSA, “balıkta” lider olmak için kolları sıvadı. Tedarik zinciri, satın alma, lojistik ve market satış alanlarını yenileyen CarrefourSA, oluşturduğu “Su Ürünleri Platformu” Projesi ile Türkiye’nin her bölgesinden satın aldığı balıkların tüm kalite kontrollerini yaptıktan sonra tek noktadan “soğuk zincir” araçlar ile marketlerine sevk ediyor. CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin, CarrefourSA’nın balıktaki potansiyelini ortaya çıkaracaklarını belirterek, “Diğer ürünlerimizde olduğu gibi balıkta da tazelik, çeşit sayısı, hizmet ve fiyat olarak müşterimize en kaliteli alışveriş olanağını sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 25 – 30 olan balık çeşidimizi bu yıl av yasağında 45 – 55, balık sezonunda da 70 – 80 arasına yükselterek, ciromuzu 4 katına çıkarmayı ve Türkiye’nin en çok balık satan marketi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki, Türkiye organize perakende sektörünün öncü markası CarrefourSA, balıkta da atağa kalkıyor. Z. Hakan Ergin’in, Genel Müdür olarak atanmasıyla birlikte yatırım ve büyüme stratejilerinde önemli değişiklikler yapan CarrefourSA, Gıda Kategori Direktörlüğü’ne bağlı olarak Balık Müdürlüğü oluşturdu.

Bu çerçevede CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin ve CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü Ayşin Işıkgece’nin katılımıyla İstanbul Boğazı’nda, 22 Mart 2017 Çarşamba günü düzenlenen tekne turunda CarrefourSA’nın balık alanındaki yatırımları hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

Hakan Ergin: “Türkiye’nin en çok balık satan marketi olacağız”

CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin, Türkiye’de balık tüketiminin dünya ortalamasının altında olduğuna dikkat çekti. Dünyada kişi başına ortalama 17 kg, Avrupa’da ise ortalama 20 kg su ürünleri tüketildiğini kaydeden Z. Hakan Ergin, dört tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de tüketim ortalamasının ise 6,2 kg olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“CarrefourSA olarak balık alanında daha fazla yatırım yapmaya karar verdik. Türkiye’de perakende müşterisi ilk olarak buz üzerinde balık satan reyonları CarrefourSA’da tanımıştı. Buz üzerinde balık satışı ülkemiz için önemli bir farklılık ve yenilikti. CarrefourSA’nın potansiyelini ortaya çıkaracağız. Balıkta 2017 hedefimiz, 2016 cirosunu 4 katına çıkarmak. Tazelik, ürün sayısı, hizmet ve fiyat olarak müşterimize en kaliteli alışveriş olanağını sağlıyoruz. 2016 yılında 25 – 30 farklı balığın yer aldığı reyonlarımızdan toplam 175 adet kamyona denk gelecek şekilde 2,8 milyon kg balık satışı yapıldı. Bu yıl av yasağı döneminde minimum 45 – 55, balık sezonunda da 70 – 80 arası farklı balık sunarak 700 kamyon, yani 8 milyon kg balık satmayı hedefliyoruz. Böylelikle 2017 yılında Türkiye’nin en çok balık satan marketi olacağız.”

Projenin en önemli ayağı “Su Ürünleri Platformu”

2016 yılı Aralık ayında CarrefourSA Gıda Kategori Direktörü olarak göreve başlayan Ayşin Işıkgece ise uygulamaya koydukları yenilikler hakkında bilgi verdi. Halen 110 markette balık reyonları ile hizmet verdiklerini kaydeden Ayşin Işıkgece, bunların 36 Hiper, 18 Gurme ve 56 Süper marketten oluştuğunu belirtti.

Projenin en önemli ayağını, merkezi dağıtım noktası olarak konumlandırdıkları Su Ürünleri Platformu’nun oluşturduğuna dikkat çeken Ayşin Işıkgece, şunları söyledi:

“Balık konusunda lojistik, ayrı bir uzmanlık gerektiriyor. Eskiden balık dağıtımı yapan firmalar, ürünleri marketlere göre ayrı ayrı teslim ediyorlardı. Bu konuda Su Ürünleri Platformu olarak adlandırdığımız yatırımımız sayesinde Türkiye’nin her bölgesinden satın aldığımız balıklar, tedarikçilerimiz tarafından tek bir noktaya teslim ediliyor. Su Ürünleri Platformu’na gelen ürünler, CarrefourSA’nın alanında uzman kalite sorumluları tarafından; ürünün kalitesi, sıcaklığı, etiket bilgileri, balık boy ve avlanma zamanı, yasakları gibi başlıklar nezdinde kontrol ettikten sonra ürünleri kabul ediyorlar. Kabulün ardından ürünler marketlerimizden gelen sipariş taleplerine göre, temizlik ve hijyen kurallarına uygun oluşturulmuş hazırlama alanında ayıklanıp tartılıyorlar. Daha sonra marketlere göre ayrıştırılarak plastik kasalarda paketlenip etiketlendikten sonra “soğuk zincir” araçlar ile marketlerimize sevk ediliyor. Bu süreçte uygun olmayan ürünler, prosedürlere göre evrak düzenlenerek reddediliyor. Su Ürünleri Platformu ile hem ürün çeşit sayısını arttırdık hem de ürünlerin tazeliği ve kalitesiyle müşterimizi memnun edecek bir düzeye ulaştık. Böylelikle tazesi ya denizde ya CarrefourSA’da söylemimizi bir kez daha kanıtlamış olduk.”

Marketlerin balık reyonları yenilendi, yeni personel istihdam edildi

CarrefourSA’da balık reyonlarını yenilediklerini kaydeden Ayşin Işıkgece, müşteriye her türlü balık çeşidini bir arada bulabileceği, temizlik ve hijyen kurallarına göre düzenlenmiş keyifli bir alışveriş alanı oluşturduklarını anlattı.

Daha önceleri balık reyonlarında yüzde 40 şirket personelinin çalıştığına dikkat çeken Ayşin Işıkgece, bu personeli teknik konularda eğiterek CarrefourSA kadrosuna aldıklarını, şimdilik İstanbul’daki marketlerde görev almak üzere ek olarak 150 yeni istihdam sağladıklarını bildirdi.

“Doğa Tat Carrefour ile sürdürülebilir üretim yaptırıyoruz”

CarrefourSA olarak sattıkları balıkların büyük kısmını yerel üreticilerden tedarik ettiklerini anlatan Ayşin Işıkgece, “Deniz üretim balıklarını İzmir’den Bodrum’a kadar olan bölgedeki çiftliklerden, tatlı su balıklarını ise tüm bölgelerden tedarik ediyoruz. Ülkemizde balık fiyatları kırmızı ete göre daha düşük. Balık üreten bir ülke olarak Çipura, Levrek ve Alabalık üretiminde Avrupa’da lider duruma geldik. Bu alandaki üretimin yüzde 50 – 55’i ihraç ediliyor. Balık konusunda üretime oranla tüketim seviyesi düşük bir ülkeyiz. Balık tüketimini artırabilmenin yolu 12 ay boyunca sürdürülebilir üretimden geçiyor. Bu vesileyle Doğa Tat Carrefour Projesi kapsamında üreticilerle iş birliği yaparak sürdürülebilir fakat kontrollü bir üretim yaptırıyoruz. Kontrollü üretim adına hem balıklarda hem de suda sürekli olarak kimyasal kalıntı miktarlarını veya mikrobiyolojik değerleri denetliyoruz. Bunların yanı sıra periyodik denetimler gerçekleştiriyoruz. Doğa Tat Carrefour kapsamında yerine ve iklimine uygun olarak üretilen tüm ürünler, bağımsız denetçiler tarafından da denetlendikten sonra raflardan tüketicilere ulaştırılıyor” dedi.

Türkiye’de bir ilk, Merter’deki hipermarkette “Balık Pişirme” İmkânı

Hayata geçirdikleri yenilikler kapsamında Merter’deki hipermarketinde müşterilerine “balık pişirme” hizmeti vereceklerini belirten Ayşin Işıkgece, “Evinde balık pişirmek istemeyen, zamanı kısıtlı, çalışan müşterilerimiz istedikleri balığı taze olarak reyondan alıp temizlettikten sonra dilerse restoranımızda balığını yiyebilecek dilerse de pişmiş halde evine götürebilecek. Merter’de su ürünleri adına deniz av ve üretim balıkları, tatlı su üretim balıkları, ithal üretim balıkları, işlenmiş ve dondurulmuş ürünler olmak üzere farklı alternatifler sunuyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz