Ana Sayfa İNDEKS Caffe Nero Caffe Nero büyümeye devam ediyor

Caffe Nero büyümeye devam ediyor

2007 yılında Türkiye ile tanışan Caffe Nero, bugün 4 kentte 48 mağazasıyla hizmet veriyor. Yeni mağaza yatırımlarının devam edeceğini belirten Caffe Nero Türkiye Pazarlama Müdürü Ayşe Akbal, “Markamızın DNA’sına uygun her yerde mağaza açabiliriz” diyor. Caffe Nero’nun iddiasını, titizlik gösterdiği konuları da Ayşe Akbal’a sorduk…


Röportaj, AVMDergi.com

Caffe Nero nasıl doğdu? Kuruluş hikayesini dinleyebilir miyiz sizden?
Geleneksel İtalyan kahve kalitesi, taze ve leziz yiyecekler, sıcak atmosferiyle ünlü olan Caffe Nero, premium bir kahve zinciri markası olarak 1997 yılında Londra’da Gerry Ford tarafından kuruldu. Gerry Ford’un kişisel olarak Akdeniz stiline, lezzetlerine ve İtalya’ya olan hayranlığı şirketin de bu şekilde şekillenmesine neden oldu. Aslında kendisi Kaliforniyalı ve İngiltere’de yaşıyor. Ford, misafirlerine kaliteli espresso ve taze yiyeceklerin yanında bir hayat tarzı sunmayı, Akdenizli ruhunu, sıcaklığını, insani değerlere verdiği önemi, marka kültürünün temel taşları olarak belirledi. Caffe Nero, bugün “Milano’nun batısındaki en iyi espresso” olarak anılıyor.

Türkiye’de 4 kentte 48 Caffe Nero

Peki, Türkiye yolculuğu nasıl başladı?
Caffe Nero, İngiltere dışındaki ilk yurt dışı serüvenine ise 2007 yılında Türkiye’yle başladı. İlk mağazamızı 10 Ekim 2007’de İstinye Park AVM’de açtık. Caffe Nero Türkiye, kahve sektöründeki ilk ‘joint venture’dır. Türkiye pazarına girdiğimiz günden beri lokalleşme bizim için çok önemli oldu. Bu nedenle Türk lezzetleri ve Türk çayı gibi içecekler de menümüze girdi.

Caffe Nero’nun Türkiye’de kaç mağazası bulunuyor, ağırlıklı olarak hangi bölgelerde?
Şu anda Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara ve Yalova’da olmak üzere 48 mağazamız var. Kısa süre sonra açmayı planladığımız yeni mağazalarımızın da hazırlıkları devam ediyor.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Yalova dışında başka kentlere yatırım planlarınız bulunuyor mu?
Hayır, henüz bulunmuyor.

Franchising sistemiyle çalışmak planlarınız dahilinde mi?
Kalite, Caffe Nero’da çok önemsediğimiz bir konu. Misafirlerimize her zaman aynı kalitede kahveyi, en iyi hizmetle sunmaya gayret ediyoruz. Bu anlamda aldığımız en büyük önlemin, franchising’e izin vermeme kararımızın olduğunu söyleyebilirim. Böylece misafirlerimiz hangi Caffe Nero mağazasına giderse gitsin, aynı lezzetli kahveyi ve güler yüzlü hizmeti bulabiliyor.

Lokasyon seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz? Önceliğiniz AVM’ler mi, caddeler mi?
AVM ya da cadde mağazası diye bir ayrım yapmıyoruz. Markamızın DNA’sına uygun her yerde mağaza açabiliriz.

“Kahve standartlarının savunucusu”

cafe-nero

Biraz da Caffe Nero menüsünden bahsedebilir miyiz? Misafirleriniz en çok hangi ürünlerinizi tercih ediyor?
Akdeniz lezzetlerinin ön planda olduğu menümüzün temelini elbette İtalya’da blend edilen ve İtalyan stiline göre İngiltere’de kavrulan kahvelerimiz oluşturuyor. Mevsime göre sıcak kahveler ya da kahve bazlı soğuk içecekler çeşitlenebiliyor. Ayrıca menümüzde Türk kahvesi ve Türk çayı da yer alıyor. Yiyecek grubunda ise yenilik ve farklı lezzetler arayanlara İtalyan ve Akdeniz lezzetleri sunuyoruz. Bunlar arasında özel hazırlanmış sandviçler, paniniler, wrap’ler, minestrone gibi geleneksel çorbalar, salatalar ve lezzetli kekler, tartlar başta geliyor. Ayrıca poğaça gibi kahvaltılık ürünler ve granola bar, keten tohumlu kraker, çikolata kaplı kahve çekirdekleri ve çikolata çeşitleri gibi çok sayıda atıştırmalık da bulunuyor. Formuna dikkat eden misafirlerimiz içinse yıl boyu 250 kalori altında çok sayıda yiyecek ve içecek sunuyoruz.
Latte’miz en çok tercih edilen içeceklerin başında yer alıyor. Diğer zincir kahve markalarından farklı olarak bol sütlü ürünlerde kahve tadının belirgin olabilmesi için iki ölçek kahve kullanıyoruz. Böylece misafirlerimiz latte gibi içeceklerde kahve tadını daha yoğun olarak hissedebiliyor. Ayrıca espresso, filtre kahve ve americano’yu da en sevilen içeceklerimiz arasında sayabilirim. Yiyeceklerde ise mozarella domates panini ve beyaz peynirli simitimiz öne çıkıyor.

Nasıl bir iddiaya sahip Caffe Nero? En çok hangi konularda kendine güveniyor?
Tabii ki en çok kahvemize güveniyoruz. Caffe Nero’ya geldiğinizde hep aynı lezzette, kaliteli kahve içersiniz. Diğer zincir kahve markalardan en büyük farkımız otomatik kahve makinası kullanılmıyor oluşumuz… Bir başka deyişle artizan kahve kurum felsefemizde önemli bir yer tutuyor. Her zaman mükemmel espressonun misafirlerimize en iyi şekilde servis edilmesini sağlamada en önemli unsur baristalarımızın yeteneği ve el becerileridir. Bu yüzden baristalarımızı en iyi şekilde eğitir, en iyi kahveyi sunmalarına yardımcı oluruz.

Titizlik gösterdiğiniz konuların başında neler geliyor?
Caffe Nero’da baristalar, misafirlerin damak tadına en uygun kahveyi ustalıklarını kullanarak hazırlıyor. Kahvenin yoğunluğunu, kıvamı ve köpüğü misafirlerin tercihine göre ayarlanıyor. Bu anlamda baristalarımızın eğitimine büyük önem veriyoruz. Kahveye tutkuyla bağlı olan maestrolar tarafından verilen bu eğitimde Caffe Nero kültürü tanıtılırken, kahvenin öyküsü anlatılıyor ve kahve çeşitlerine dair her türlü bilgi aktarılıyor. Eğitimi geçen baristalar, trainee olarak işe başlıyor. Traineeler’in eğitimi mağazada maestro’nun yanında 6-8 hafta devam ediyor. Mağaza içi eğitimini tamamladıktan sonra yapılan siyah tişört sınavını geçenler barista olmaya hak kazanıyor. Aslında her barista’nın eğitimi çalıştığı süre boyunca devam ediyor çünkü maestro olmak için en iyi kahveyi yapmak, “kahve standartlarının savunucusu” olmak ve kahveye tutkuyla bağlı olmak gerekiyor.

Toplam kaç kişilik bir ekip çalışıyor?
Yaklaşık 400 çalışanımız bulunuyor.

Önümüzdeki dönem mağaza yatırımları ve projelerinizden bahseder misiniz?
Yeni mağazalar açmak için hazırlıklarımız devam ediyor. Ayrıca bazı mağazalarımızda tuğla duvarların ve daha açık renklerin kullandığı yeni mimari konseptimizi uygulamaya başladık. Yeni konseptle beraber yeni içecek ve yiyeceklerimiz üzerinde de çalışıyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz