Ana Sayfa İNDEKS C&A C&A, ‘Sürdürülebilir Pamuk’ raporunda ikinci sırada

C&A, ‘Sürdürülebilir Pamuk’ raporunda ikinci sırada

Dünyanın en büyük organik pamuk kullanıcısı olan ve daha sürdürülebilir pamuk kullanım hacmini 2015 yılında yüzde 40 artıran C&A, Avrupa’nın sürdürülebilirlik ve kurumsal sosyal sorumluluk alanında en büyük marka karşılaştırma sitelerinden birisi olan Rank a Brand tarafından yürütülen araştırmada, ‘kırmızı bölge’de yer almayan 8 şirket arasına girdi.

C&A, maksimum 19,5 üzerinden 9 puan alarak sarı bölgeye girmeye hak kazanan ilk şirket oldu. Pesticide Action Network (PAN) UK, Solidaridad ve WWFT tarafından yayınlanan yeni bağımsız araştırmaya göre, değerlendirmeye alınan diğer 29 şirketin pamuk sürdürülebilirliği konusunda neredeyse hiçbir şey yapmadığı görülüyor.

Araştırma sonucunu değerlendiren WWF yetkilisi Richard Holland, “C&A’nın da aralarında yer aldığı grup, bir şirket için pamuk sürdürülebilirliğinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ancak önde gelen şirketlerden pek çoğu bunu yapamıyor. Oysa sürdürülebilir pamuk kaynağı kullanımı, hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu nedenle şirketlerin, müşterilerine daha sorumlu ürünler sunmama konusunda hiçbir mazereti olamaz” dedi.

Sürdürülebilir pamuğun yüzde 80’i talep yetersizliği nedeniyle değerlendirilemiyor

Global pamuk kaynağının yaklaşık yüzde 10-13’ü daha sürdürülebilir olarak sınıflandırılabilirken, bu miktarın beşte birinden daha azı ürünlerde daha sürdürülebilir pamuk olarak kullanılabiliyor. Geri kalanı ise markaların ve şirketlerin talep yetersizliği nedeniyle sıradan pamuk olarak satılıyor.

PAN UK, Solidaridad ve WWF, “Sürdürülebilirlik konusunda ciddi olan şirketler, en geç 2020 yılı itibarıyla yüzde 100 daha sürdürülebilir pamuk kaynağı kullanmalıdır” açıklaması yaparak, pamuk sürdürülebilirliğine ilişkin zaman kısıtlamasına sahip hedefleri belirlemek, raporlamak ve yerine getirmek üzere şirketleri yüksek hacimlerde pamuk kullanımına davet etti.

Pamuk Sıralamasının tamamı, 2016 yılının Nisan ayında yayınlanan ve daha sürdürülebilir pamuk için genel bir görüş sunan ‘Boşluğa Dikkat Edin: Daha Sürdürülebilir Bir Pamuk Pazarına Doğru’ (Mind the Gap: Towards a More Sustainable Cotton Market) ile birlikte buradan indirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz