Ana Sayfa Yiyecek-İçecek Butcha artık İstanbul’da

Butcha artık İstanbul’da

 

Ankara ve Dubai’den sonra Butcha artık İstanbul’da hizmet veriyor. Ankara’da açıldığı günden beri büyük ilgi uyandıran, damak tadına önem verenlerin vazgeçilmez adresi  Butcha Steakhouse Butchery & Grill, eşsiz lezzetleri ve benzersiz konseptiyle İstanbul’da.

2009 yılında başkent Ankara’ya “steakhouse” konseptini getiren, açıldıktan sonra büyük ilgi görerek hızla büyüyen ve rotasını yurt dışına çevirerek Dubai’de de açılan Butcha Steakhouse Butchery & Grill benzersiz et lezzetlerini İstanbul’a taşıdı.

Butcha Steakhouse’un gittiği her yerde öne çıkan özelliği ve büyük lezzet sırrının kaynağı, restoran tarafında servis ettiği ve kasap reyonunda da satışa sunduğu tüm lezzetleri kendi üretiyor olması!

Butcha’nın lezzet sırrı

En büyük sırrı iyi et seçiminin yanı sıra “kendine özel lezzetlendirme tekniği” olan “Butcha Steakhouse Butchery & Grill”, her biri Trakya ve Batı Anadolu’dan özenle seçilen etlerini, mutfağa sokmadan önce ISO 9001: 2008 kalite yönetim ve ISO 22000: 2005 gıda güvenliği sertifikalı tesislerinde uluslararası standartlara uygun şekilde hazırlıyor olması… Bu tesislerde üretim yapan, “Butcha Steakhouse Butchery & Grill”in müdavimleri favori lezzetleri arasında sucuk ve salam çeşitleri, bresaola, antrikot ve kuzu füme, Merguez sosis gibi şarküteri tatlarının yanı sıra köfte çeşitleri, Butcha klasikleri olan 30 günlük Dry Aged Steak’ler ile İstanbul şubesine özel hazırlanan, Türkiye’de bir ilke imza atan ve sınırlı sayıda sunulan 70+ günlük Super Aged Steak’ler yer alıyor. Lezzetlerini sadece kömür ve meşe odunu kullanılan ızgarasında pişiren “Butcha Steakhouse Butchery & Grill” meşe ve kömürün kendine has kokusu ile etlerinin lezzetine lezzet katıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz