Ana Sayfa İNDEKS Boyner Boyner ve YKM ödüllendi

Boyner ve YKM ödüllendi

Marketing Türkiye dergisi, Sikayetvar.com ve Method Research Company iş birliği ile düzenlenen A.L.F.A. Awards’ta ‘müşteri deneyimini en iyi yöneten markalar’ seçildi. Boyner ve YKM, ‘Departman Mağazacılık’ kategorisinde en iyi üç marka arasına girerek, müşteri memnuniyetinde büyük bir başarıya daha imza attı.

‘Koşulsuz Müşteri Mutluluğu’ ilkesiyle müşterilerine her zaman en iyiyi sunmaya odaklanan Boyner Büyük Mağazacılık, gurur veren bir ödüle daha layık görüldü. Bu yıl ikincisi düzenlenen ve 25 sektörde müşteri deneyimini en iyi yöneten markaların ödüllendirildiği A.L.F.A. Awards’un ‘Departman Mağazacılık’ kategorisinde Boyner ve YKM mağazaları ilk üçte yer aldı.

Şikâyet yönetimindeki başarı ödül getiriyor

A.L.F.A. Awards’ta, şikayetvar.com’a gelen şikayetlere yönelik olarak markaların gerçekleştirdiği şikayet yönetimleri temel alınıyor. Sikayetvar.com, şikâyetçi müşterilere yönelik yılda 400 anket gerçekleştiriyor ve bu anketler Müşteri Deneyimi Endeksi’ni oluşturuyor. A.L.F.A. Awards’ta markalar Müşteri Deneyim Endeksi baz alınarak 200 puan üzerinden ölçümleniyor. İlk 100 puanda şikâyet yönetimi ölçülüyor. Bu parametreyi İrtibat Hızı (yüzde 10), Şikâyet Süreci (yüzde 25), Çözüm Hızı (yüzde 15), Sonuçtan Memnuniyet (yüzde 10) ve Teşekkür Oranı (yüzde 40) oluşturuyor. İkinci parametrede ise şikâyeti yönettikten sonra müşteri algısının ne kadar değiştiği ölçümleniyor. Burada Memnuniyet (yüzde 30), Bağlılık (yüzde 40) ve Tavsiye Etme (yüzde 30) kriterleri değerlendirmeye alınıyor. Ardından bu iki parametrenin ortalaması alınarak markaların A.L.F.A. Awards puanı ortaya çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz